Domů
Plynárenství
Trafigura: Evropa bude muset příští rok dovézt mnoho LNG, ceny zůstanou vysoké
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Trafigura: Evropa bude muset příští rok dovézt mnoho LNG, ceny zůstanou vysoké

Plynárenství
9 komentářů
8. prosinec 2022, 17:35
ČTK

Evropa bude muset v příštím roce dovézt obrovské objemy zkapalněného zemního plynu (LNG), aby kompenzovala výpadek v dodávkách zemního plynu z Ruska. Uvedla to dnes globální společnost Trafigura, která je jedním z největších obchodníků s komoditami. Ceny plynu v Evropě budou podle ní muset zůstat vysoké, aby přilákaly dodávky LNG, které by jinak zamířily na jiná odbytiště ve světě.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

„Očekáváme, že trhy s plynem a LNG zůstanou rozkolísané,“ uvedla Trafigura.

Firma podle agentury Bloomberg dodala, že Evropa by letošní zimu sice měla výpadek v dodávkách ruského plynu přestát díky čerpání zásob a snížení spotřeby, ale „v roce 2023 bude potřebovat dovézt obrovské objemy LNG“.

Dovoz LNG do Evropy je přitom už teď rekordní. Výpadky v dodávkách ruského plynu kompenzuje především LNG ze Spojených států. Evropa letos bude cílem dvou třetin veškerých zásilek amerického LNG a nebýt omezených kapacit dovozních terminálů, byly by tyto dodávky ještě vyšší, poznamenal Bloomberg.

„Volání (Evropy) vyslyšel americký LNG, který je flexibilní z hlediska místa určení,“ uvedla analytička Kristy Kramerová ze společnosti Wood Mackenzie.

V Evropě se nicméně v poslední době objevuje kritika kvůli vysokým cenám dodávek zkapalněného plynu z USA.

Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh v klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v první polovině listopadu vrátila pod 100 eur za megawatthodinu (MWh), od té doby však výrazně vzrostla. Vzhůru ji tlačí příchod chladnějšího počasí, které zvyšuje spotřebu. Dnes odpoledne se cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu pohybovala v blízkosti 150 eur (zhruba 3650 Kč) za MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Ivan Švančara
9. prosinec 2022, 08:27

je smutne, ze citovany odbornik uz akosi pozabudol na hrdinsky cin nemeckeho kancelara stopnut NS2. Iba dezolat sa domnieva, ze vzniknutu skodu zaplati etiopsky pastier koz a nie europsky zakaznik.

PetrD
9. prosinec 2022, 13:26

Naopak Německo už ví, že NS2 byla chyba od samotného počátku:

Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann:

„S tím, co víme dnes, je jasné, že rozhodnutí pokračovat v budování Nord Stream 2 po anexi Krymu v roce 2014 bylo příspěvkem Německa k vypuknutí války na Ukrajině,“ řekl Buschmann.

Naopak, jen dezolát se domnívá, že zprovoznění NS2 by něco změnilo. Rusko může dodávat i teď víc, ale nechce.

intfor
9. prosinec 2022, 13:48

A jak konkrétně k tomu budování NS2 přispělo?

PetrD
9. prosinec 2022, 14:12

Za mě:

1 - signál, že západ kvůli Ukrajině nehodlá ohrožovat svůj blahobyt, i přes nelegální anexi Krymu

2 - zvýšení energetické závislosti na Rusku. Put1n nečekal, že si západ troufne podporovat UA i s rizikem odpojení plynu.

PetrD
10. prosinec 2022, 10:39

Použijte google: třeba "Rusko je prorostlé imperiální myšlenkou"

PetrD
9. prosinec 2022, 14:29

Samozřejmě nemůžete věřit Rusku, že šlo o nějaké Minské dohody. Smysl to dává, když víte, že šlo čistě o obnovu Ruského impéria, jak například přiznal včera Put1n. Viz např. novinky "Put1n přestal lhát - Alex Švamberk"

Ivan Švančara
9. prosinec 2022, 15:45

co si predstavujete, vojak Kefalin, pod vyrazom Ruske imperium?

Zdeves Pavel
9. prosinec 2022, 17:54

Petřed nechte se vyšetřit. Včera Merkelova přiznala velkou lež o plnění Minských dohod a o tom jak připravovali Ukrajinu jako nástroj konfliktu. Energetické a ekonomické propojení RF a Německa by potopilo USA, a proto všechno co následovalo. Vítězem bude Čína, která díky levným energiím zcela spláchne EU. EU se perspektivně jako Ukrajina degraduje na úroveň agrární zaostalé země jako kolonie USA.

PetrD
9. prosinec 2022, 18:19

Hmm, další konspirátor, co nedokáže pochopit to, co Putin opakuje už x let. Že Ukrajina není země, nemá národ na existenci, Ukrajinci nejsou národ, SSSR bylo pokračování ruského impéria a rozpad SSSR byla největší geopolitická katastrofa 20. Století. Celému Rusku se stýská po imperiální minulosti.

Onen výrok o NS2 nebyl můj, ale německého ministra spravedlnosti.

Ad Merkel: tak jsem si přečetl dokonce zprávu TASSu, ale dokonce ani tam jsem nic nenašel váš výklad, že připravovali Ukrajinu jako nástroj konfliktu. Ano, v roce 2014 by UA s RF válčit nemohla.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se