Domů
Plynárenství
Trump chce zemím střední a východní Evropy nabízet americký plyn

Trump chce zemím střední a východní Evropy nabízet americký plyn

Plynárenství
3 komentáře
28. červen 2017, 14:11
ČTK

Americký prezident Donald Trump chce při červencové návštěvě Varšavy povzbudit země regionu k dovozu plynu z USA. Řekl to dnes agentuře Reuters šéf Trumpových ekonomických poradců Gary Cohn. Trump se má ve Varšavě setkat s předními činiteli tuctu zemí střední a východní Evropy včetně Česka a sázet chce především na jejich úsilí o snížení energetické závislosti na Rusku.

„Jsou takoví, kteří tyto dodávky používají skoro jako politickou zbraň a hrozí zastavením dodávek v nejchladnějších obdobích roku,“ řekl Cohn, a odkázal tím na přerušení dodávek plynu z Ruska v letech 2006 a 2009.

„Naším záměrem je být silou dobra a zpřístupnit plyn každému, kdo jej potřebuje,“ dodal poradce.

Trump přiletí do Varšavy 5. července večer a o den později má přednést řeč na jednom z náměstí v centru města. Šéf Bílého domu se pak setká s účastníky jednání takzvané iniciativy Trojmoří, do níž patří 12 zemí včetně Česka.

Ilustrační foto

Počátkem měsíce dorazil do terminálu u polského Svinoústí první tanker se zkapalněným zemním plynem (LNG) z USA. Šlo o vůbec první dodávku amerického plynu z břidlicových ložisek do oblasti východní a severní Evropy.

Tento týden dostala svou první dodávku amerického LNG Litva. Trump by měl představit své plány rozvoje těžby a vývozu plynu ve čtvrtek ve Washingtonu.

Prezident Miloš Zeman už nechal oznámit, že na jednání ve Varšavě nepojede.

„S účastí nepočítáme od počátku. Pan prezident má dlouhodobě plánovanou dovolenou,“ sdělil ČTK v polovině června jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Trumpova návštěva se odehraje v rámci jeho cesty na dvoudenní summit skupiny velkých ekonomik G20. Ten začne 7. července v Hamburku.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Vladimír Pikora: Bojím se toho, že ceny plynu zdraží tak výrazně, že to řada domácností neunese
19. květen 2022, 05:00
Drahý plyn: vláda ví, že musí lidem pomoct, zvládne to ale státní správa?
18. květen 2022, 04:59
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Přemysl Louda
26. srpen 2019, 09:33

Velice by mě zajímalo a jistě i další čtenáře,jaká je současná dodávaného plynu jak s Ruska tak pochopitelně i USA.Politika pomluv mě nezajímá,protože se tím odůvodňuje nákup dražšího plynu.Ahoj

Milan Vaněček
28. červen 2017, 15:06

Konečně se snad už přestane strašit tím jak je spoléhání se na (ruský) plyn nebezpečné. OZE v Evropě plyn potřebují a americký plyn bude jistit bezpečnost dodávek.

Petr
28. červen 2017, 16:29

Plynu jsou všude kvanta, a ani vypnutí od Ukrajiny (která delší dobu přenos nemůže aniž by zkrachovala) přez zimu nikoho neohrožuje, plus Rusko už dodává i přez Bělorusko, Německo a brzy Tucecko, protože většina chytřejších států v Evropě má dávno 90 denní zásoby, takže dokonce už díky přebytku zásobníků ani není čerpání v zimě dražší než v létě jako v minulosti bývalo.

Těžba plynu se docela levně rozrůstá po většině světa, a hlavní klíčovou otázkou už zůstává jen cena dodávek na místo spotřeby, a v tom Česko závisí stále především na sobě a svých 50 let starých trubkách, a jestli je dokázalo napojit na co nejvíc tras vedoucích k dodavatelům na zemi či na moři.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se