Domů
Plynárenství
Turecko objevilo velké ložisko zemního plynu

Turecko objevilo velké ložisko zemního plynu

Turecký prezident, Recep Tayyip Erdoğan, v minulém týdnu oznámil objev doposud největšího ložiska zemního plynu v historii Turecka v rámci průzkumných prací v Černém moři. Těžba by se měla rozběhnout v horizontu následujících tří let.

Objev velkého ložiska plynu

Dle oznámení tureckého prezidenta byl objev ložiska plynu o velikosti 320 miliard m³ učiněn na místě, kde před nedávnem započala své průzkumné práce turecká loď Fatih. Erdoğan dále dodal, že doufá, že první plyn z tohoto úložiště doputuje ke koncovým uživatelům v roce 2023, na 100. výročí Turecké republiky.

„Turecko učinilo v Černém moři největší nález zemního plynu ve své historii,“ pronesl Erdoğan ve svém projevu v istambulském paláci Dolmabahce.

Turecká průzkumná loď Fatih, která je pojmenována po osmanském sultánovi, který dobyl Konstantinopol, Fatihovi Sultanovi Mehmedovi, učinila objev v poli Tuna-1 u pobřeží města Eregli v provincii Zonguldak. Průzkumné práce byly započaty 20. července letošního roku.

Turecký ministr financí, Berat Albayrak, v reakci na učiněný objev prohlásil, že jeho potenciál v budoucnu pomůže Turecku snížit aktuálně stále se zvyšující se závislost na importu energie a s tím i související náklady za import energetických komodit.

Potrubní dodávky z Ruska

Turecko v letošním roce masivně nahradilo potrubní dodávky zemního plynu z Ruska za flexibilnější a cenově lákavější dodávky zkapalněného zemního plynu. Import zemního plynu z Ruska v letošním roce meziročně poklesl, z části také z důvodu snížení spotřeby plynu kvůli COVID-19, o 40 %.

Průzkumné práce ve východním Středomoří

V srpnu dále Turecko oznámilo obnovení průzkumných prací v oblasti východního Středomoří, načež jej představitelé EU vyzvali k okamžitému zastavení těchto prací a dialogu.

Vztahy jsou však mezi Tureckem na jedné straně a Řeckem, Kyprem, Francií, jakožto i celou EU na straně druhé, velice vypjaté. Francie v reakci na obnovení průzkumných prací ze strany Turecka navýšila v regionu svou vojenskou přítomnost.

Komentáře

(2)

Josef

30. srpen 2020, 21:54

320mdl m3 i kdyby bylo všechno vytěžitelné, pak při spotřebě Turecka okolo 50m3 a pravděpodobném spotřeby je to zásoba na 5-6 let. Navíc cena podmořské těžby toho plynu může být vyšší než cena plynu na trhu. Takže co si budeme povídat Je to spíše politická proklamace. Řecko vlastní většinu ostrovů ve středomoří a Turecko prakticky nic, tak tam chtějí stůj co stůj alespoň těžit plyn i když to bude ztrátové a státy EU co se kasají dekarbonizací se rvou s Tureckem o zásoby fosilních paliv.... ve skutečnosti jde samozřejmě o moc v oblasti.

PetrV

31. srpen 2020, 05:39

Turkum vadí plynovod eastmed. Obchází je po dně moře, kypr a kretu. Arabsky plynovod nebyl v syrii dokončen,ten měl dodat energii na jih turecka. Bluestream nemá návaznost do řecka, Bg a větší části turecka, tudíž plyn pro turky je drahý a omezují odběr.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.