Domů
Plynárenství
V Turecku byl zahájen provoz plynovodu TANAP, dopraví plyn z Ázerbájdžánu
plynovod
Autor: NPCA online na www.flick.com
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/113842093@N02/19153010824
Zdroj: NPCA / Flickr

V Turecku byl zahájen provoz plynovodu TANAP, dopraví plyn z Ázerbájdžánu

Plynárenství
Bez komentáře
13. červen 2018, 00:23
ČTK

Plynovod Transanatolian Natural Gas Pipeline (TANAP), který přivádí do Turecka plyn z Ázerbájdžánu, dnes oficiálně zahájil provoz. Plynovod vede až na hranice s Evropskou unií a je součástí širšího evropského projektu, jehož cílem je omezit závislost Evropy na ruském plynu. Kromě toho je projekt součástí ambic Turecka stát se velkým energetickým centrem.

Oficiálního zahájení provozu se zúčastnili prezidenti Turecka Recep Tayyip Erdogan a Ázerbájdžánu Ilham Alijev, ale také ukrajinský prezident Petro Porošenko a srbský prezident Aleksandar Vučić.

„Činíme historický krok. Zahajujeme projekt, který je energetickou ‚hedvábnou stezkou‘,“ řekl při zahajovacím ceremoniálu Erdogan.

Trasa plynovodu TANAP vedoucí z Ázerbájdžánu na tureckou hranici s Řeckem.
Trasa plynovodu TANAP vedoucí z Ázerbájdžánu na tureckou hranici s Řeckem.

Turecký prezident rovněž uvedl, že do Turecka by mělo do roku 2020 plynovodem ročně přitéct šest miliard metrů krychlových plynu. Dalších deset miliard metrů krychlových by mělo téct dál do Evropy. TANAP má být časem na řecko-turecké hranici napojen na plynovod Trans-Adriatic Pipeline (TAP), kterým má proudit plyn přes Řecko a Albánii do Itálie. Podle Erdogana by se tak mohlo stát v červnu 2019.

TANAP je dlouhý 1840 kilometrů a přepravuje plyn z rozsáhlého pole Šach Deniz II z Ázerbájdžánu přes Gruzii. Náklady na výstavbu činily 7,99 miliardy dolarů (175 miliard Kč), uvedla agentura Reuters. Kapacitu plynovodu lze rozšířit na 22 miliard metrů krychlových, v případě dodatečných investic až na 31 miliard metrů krychlových. Další plyn by mohl do plynovodu proudit z Íránu, Iráku, Turkmenistánu a Ruska.

Akcionáři TANAP jsou ázerbájdžánská státní energetická společnost SOCAR s podílem 51 procent, turecká Botas (30 procent), BP (12 procent) a SOCAR Turkey (sedm procent).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se