Domů
Teplárenství
Vattenfall nedostal přijatelnou nabídku na svá uhelná aktiva
Uhelná elektrárna lippendorf

Vattenfall nedostal přijatelnou nabídku na svá uhelná aktiva

Aktiva švédské společnosti Vattenfall v Německu možná nebudou mít svého kupce. Podle informací německého deníku Handelsblatt nebyla ani jedna z nabídek na čtyři uhelné doly, čtyři elektrárny a deset vodních elektráren v Německu adekvátní. Jednou z možností je otevřít fond, který bude tato aktiva spravovat.

Na ceně nabídek se podepsal především pokles cen elektřiny na burze EEX, kde ceny klesly z téměř 35 EUR/MWh v době oznámení prodeje na konci roku 2014 na nynějších 21 EUR/MWh. Na začátku prodeje očekával Vattenfall prodejem získat téměř 3 mld. EUR. Bloky mohly zůstat v provozu až do roku 2035.

Přesto, že současné ceny elektřiny na burze EEX jsou velice nízké, je možné očekávat, že budou v delším horizontu růst. Jako důvod pro růst cen elektřiny lze uvést současné nízké ceny povolenek v systému EU ETS, který projde v roce 2019 reformou a zároveň odstavení posledních německých jaderných bloků v roce 2021 a 2022, kdy má podle plánu přijít Německo o téměř 9 GW výkonu.

@EnergiewendeGER@endreOpseth@Sustainable2050 Lignite 5 €/MWh; CO2 certificate 7 €/MWh -> fin. loss below 12 €/MWh pic.twitter.com/r4kYo4hbiu

— Bruno Burger (@energy_charts) 22. února 2016

Háčkem v celém prodeji nejsou pouze klesající ceny elektřiny na velkoobchodních trzích, ale i německá politika, která je zejména v oblasti energetiky těžko předvídatelná. Energetika našeho západního souseda směřuje k systému založenému především na obnovitelných zdrojích.

Na své cestě k „zelené energetice“ již nyní Německo schválilo odstavení jaderných elektráren, které výrazně poškodilo německé energetické společnosti E.ON a RWE.

Vattenfall – KW Boxberg – Block R

V současné situaci je otázkou, jestli uhelná aktiva Vattenfallu mají vůbec kladnou hodnotu, nebo je vzhledem ke všem politickým a tržním aspektům prodeje jejich cena záporná.

Právě uhelné elektrárny Vattenfallu Boxberg, Schwarze Pumpe a Lippendorf patří mezi moderní bloky s vysokou účinností. Proto se očekává, že i při postupném odstavování uhelných elektráren v Německu by bloky Vattenfallu přišly na řadu až jako poslední

Z českých společností se o aktiva zajímají společnost ČEZ, Energetický a průmyslový holding a Vršanská uhelná. Již dříve byla z tendru vyřazena organizace Greenpeace a mongolská LMMG, která nabídla 1,85 mld. EUR a jejíž vyřazení nebylo oficiálně zdůvodněno.

Mezi zájemce se zařadil i Německý Steag, který ale závaznou nabídku zatím nepodal a údajně ani podat nehodlá. Závazné nabídky se podávají do 16. března.

Komentáře

(1)

Jan Veselý

12. březen 2016, 13:52

Ano, není jisté, jestli je hodnota těch dolů 4G EUR, 400M EUR nebo jsou bezcenné. To se pak těžko obchoduje.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.