Domů
Energetika v zahraničí
Nový LNG terminál Calcasieu Pass navyšuje vývoz, v provozu jsou již dvě třetiny jeho kapacity
LNG terminál Calcasieu Pass
Zdroj: Venture Global LNG

Nový LNG terminál Calcasieu Pass navyšuje vývoz, v provozu jsou již dvě třetiny jeho kapacity

Nový exportní terminál Calcasieu Pass na jihu Spojených států již od loňského roku postupně zahajuje vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). V provozu je aktuálně již šest z devíti zkapalňovacích bloků, zbylé bloky by mohly obdržet licenci k provozu v nejbližších měsících.

Exportní terminál Calcasieu Pass, který se nachází na jihozápadě amerického státu Louisiana, je podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v pořadí již sedmým exportním LNG terminálem, který od roku 2016 v USA zahájil provoz. Díky novému terminálu by Spojené státy měly disponovat největší kapacitou na vývoz LNG na světě, a předstihnout tak Austrálii.

Terminál s exportní kapacitou 1,3 miliard stop krychlových denně, či zhruba 13 miliard metrů krychlových plynu ročně, je rozdělen do celkem 9 bloků, každého se dvěma zkapalňovacími linkami. Kromě toho terminál disponuje plynovými zdroji pro lokální výrobu elektřiny, které pokrývají jeho vlastní spotřebu.

Od loňského listopadu obdržel provozovatel terminálu, společnost Venture Global, od amerického federálního energetického regulátora FERC povolení ke zprovoznění prvních 6 bloků, přičemž v případě zatím posledních dvou bloků bylo povolení uděleno v průběhu letošního března. Na základě předchozích zkušeností tak Venture Global očekává, že zbylé tři bloky by mohly získat provozní licenci a celý terminál dosáhnout své plné kapacity do letošního třetího čtvrtletí.

Denní dodávky zemního plynu do LNG terminálu Calcasieu Pass mezi říjnem 2021 a dubnem 2022 Denní dodávky zemního plynu do LNG terminálu Calcasieu Pass mezi říjnem 2021 a dubnem 2022. Zdroj: EIA

Vůbec první náklad byl v terminálu naložen na tanker Yiannis letos 1. března. Podle agentury tak terminál začal vyvážet plyn zhruba 30 měsíců poté, co jeho developer učinil konečné rozhodnutí o investici, což byla vůbec nejkratší doba ze všech projektů exportních LNG terminálů v USA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vojvodik Petr
6. květen 2022, 02:41

A mají dostatek lodí?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se