Vývoz plynu z USA se během letošního prvního pololetí oproti loňsku zdvojnásobil

DomůPlynárenstvíVývoz plynu z USA se během letošního prvního pololetí oproti loňsku zdvojnásobil

Čistý vývoz zemního plynu ze Spojených států se během prvních šesti měsíců letošního roku vůči průměru za rok 2018 více než zdvojnásobil. Spojené státy se díky prudkému růstu domácí těžby v posledních letech staly po bezmála 60 letech čistým vývozcem plynu již v roce 2017, export plynu ze země i nadále roste.

Čistý vývoz zemního plynu ze Spojených států dosáhl v období mezi letošním lednem a červen v průměru 116 milionů metrů krychlových denně. Podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) se tak jedná oproti průměrným 56,6 milionům kubíků denně v loňském roce o více než dvojnásobný objem.

USA vyváží zemní plyn plynovody do sousedního Mexika a Kanady a v jeho zkapalněné podobě (LNG) do několika dalších zemí. Největší podíl na aktuálním růstu exportu má právě LNG, jehož vývoz podle EIA během letošního prvního pololetí meziročně vzrostl o 37 %. Celková kapacita pro vývoz LNG z USA dosahovala díky čtyřem provozovaným terminálům k letošnímu červnu bezmála 153 milionů metrů krychlových plynu denně.

Čistý vývoz zemního plynu z USA v posledních měsících prudce roste. Zdroj: EIA

K navýšení vývozu zkapalněného plynu v letošním roce pomohly dvě nové linky v terminálech Cameron a Corpus Christi, které byly zprovozněny právě v průběhu prvního pololetí. Od začátku druhé poloviny letošního roku přitom byla zprovozněna další zkapalňovací zařízení pro vývoz plynu.

Do konce příštího roku by podle EIA měla celková vývozní kapacita zkapalněného zemního plynu v USA vzrůst na více než 250 milionů metrů krychlových denně, což je o 80 % více, než kolik dosahovala ke konci loňského roku.

Hlavními trhy jsou stále Mexiko a Kanada

Přestože vývoz zkapalněného plynu z USA v posledních měsících stále roste, většina plynu ze země stále proudí plynovody do sousedních zemí, Mexika a Kanady.

Čistý vývoz zemního plynu do Mexika během prvních šesti měsíců letošního roku vzrostl o 5 %. V případě Kanady jsou Spojené státy čistým dovozcem, obchodní bilance se letos však nijak zásadně nezměnila.

Podle výhledu EIA by měl čistý vývoz plynu ze země v nadcházejících měsících i nadále růst, přičemž v letošním roce by měl dosahovat v průměru 130 milionů kubíků denně, v roce 2020 má v průměru přesahovat 200 milionů metrů krychlových denně.