Domů
Plynárenství
Vývoz plynu z USA se během letošního prvního pololetí oproti loňsku zdvojnásobil

Vývoz plynu z USA se během letošního prvního pololetí oproti loňsku zdvojnásobil

Čistý vývoz zemního plynu ze Spojených států se během prvních šesti měsíců letošního roku vůči průměru za rok 2018 více než zdvojnásobil. Spojené státy se díky prudkému růstu domácí těžby v posledních letech staly po bezmála 60 letech čistým vývozcem plynu již v roce 2017, export plynu ze země i nadále roste.

Čistý vývoz zemního plynu ze Spojených států dosáhl v období mezi letošním lednem a červen v průměru 116 milionů metrů krychlových denně. Podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) se tak jedná oproti průměrným 56,6 milionům kubíků denně v loňském roce o více než dvojnásobný objem.

USA vyváží zemní plyn plynovody do sousedního Mexika a Kanady a v jeho zkapalněné podobě (LNG) do několika dalších zemí. Největší podíl na aktuálním růstu exportu má právě LNG, jehož vývoz podle EIA během letošního prvního pololetí meziročně vzrostl o 37 %. Celková kapacita pro vývoz LNG z USA dosahovala díky čtyřem provozovaným terminálům k letošnímu červnu bezmála 153 milionů metrů krychlových plynu denně.

Čistý vývoz zemního plynu z USA v posledních měsících prudce roste. Zdroj: EIA

K navýšení vývozu zkapalněného plynu v letošním roce pomohly dvě nové linky v terminálech Cameron a Corpus Christi, které byly zprovozněny právě v průběhu prvního pololetí. Od začátku druhé poloviny letošního roku přitom byla zprovozněna další zkapalňovací zařízení pro vývoz plynu.

Do konce příštího roku by podle EIA měla celková vývozní kapacita zkapalněného zemního plynu v USA vzrůst na více než 250 milionů metrů krychlových denně, což je o 80 % více, než kolik dosahovala ke konci loňského roku.

Hlavními trhy jsou stále Mexiko a Kanada

Přestože vývoz zkapalněného plynu z USA v posledních měsících stále roste, většina plynu ze země stále proudí plynovody do sousedních zemí, Mexika a Kanady.

Čistý vývoz zemního plynu do Mexika během prvních šesti měsíců letošního roku vzrostl o 5 %. V případě Kanady jsou Spojené státy čistým dovozcem, obchodní bilance se letos však nijak zásadně nezměnila.

Podle výhledu EIA by měl čistý vývoz plynu ze země v nadcházejících měsících i nadále růst, přičemž v letošním roce by měl dosahovat v průměru 130 milionů kubíků denně, v roce 2020 má v průměru přesahovat 200 milionů metrů krychlových denně.

Komentáře

(2)

milan

31. říjen 2019, 10:01

a cena?

Lubos Vozar

31. říjen 2019, 10:59

Vy nesledujete spravy? Cena plynu atakuje historicke minima... Aj vdaka prevysu LNG na trhu. Pozrite sa na ceny v Rotterdame a Henry hube ktore su daleko pod cenami , ktore sme platili Rusom len par rokov spat.... Najlacnejsie vychadza americke LNG samozrejme Portugalsku a Spanielsku kedze je to najkratsia vzdialenost, ale nebojte sa utility nakupuju kde je lacnejsie, takze ak nakupuju z USA tak maju konkurencne ceny.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.