Domů
Plynárenství
Začíná pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, Německo z ní má obavy
Trasa plynovodu Nord Stream

Začíná pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, Německo z ní má obavy

Plynárenství
23 komentářů
11. červenec 2022, 09:05
ČTK

Konsorcium Nord Stream AG dnes zahajuje pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Konsorcium sídlí ve Švýcarsku a uvádí, že údržba potrvá do 21. července. Německo se obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 po údržbě nepoteče.

Odstávka podle konsorcia Nord Stream, které stejnojmenný plynovod provozuje, začala podle plánu v 06:00 SELČ. Při údržbě potrubím neproudí prakticky žádný plyn.

„Součástí údržby je i testování mechanických částí a systémů automatizace k zabezpečení spolehlivého, bezpečného a efektivního provozu plynovodu,“ oznámilo konsorcium Nord Stream, které stejnojmenný plynovod provozuje.

Šéf německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že Německo neví, co se stane po uplynutí deseti dnů vyhrazených pro údržbu plynovodu Nord Stream 1. "Nord Stream 1 je od dnešního rána podle očekávání na nule," řekl Müller. "V současnosti nikdo nedokáže říct, co se bude dít po skončení údržby," dodal.

"Posledních několik měsíců ukázalo jednu věc: pro (ruského prezidenta Vladimira) Putina neexistují žádná tabu. Takže nelze vyloučit úplné zastavení dodávek plynovodem Nord Stream," uvedl šéf německého plynárenského svazu Zukunft Gas Timm Kehler.

Agentura DPA upozornila, že do Evropy i nadále proudí ruský plyn přes Ukrajinu. Italská plynárenská společnost Eni nicméně oznámila, že ruský plynárenský koncern Gazprom dnes sníží dodávky do Itálie zhruba o třetinu. Gazprom podle Eni uvedl, že dnes do Itálie dodá jen zhruba 21 milionů metrů krychlových plynu, zatímco v posledních dnech dodával v průměru kolem 32 milionů metrů krychlových denně.

Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV dnes uvedla, že dostává zhruba o 70 procent méně zemního plynu, než si objednala. Rakousko je na dodávkách plynu z Ruska velmi závislé, odebírá od něj přibližně 80 procent svých dodávek. Ruské dodávky se v poslední době pohybovaly zhruba na polovině až 60 procentech dohodnutých objemům, napsala agentura Reuters.

Společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml a která vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity. Zdůvodnila to technickými problémy, a to opožděným návratem ruských kompresorových turbín, jejichž servis v Kanadě prováděla německá společnost Siemens Energy. Zařízení se nemohlo vrátit v důsledku západních sankcí zavedených proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. O víkendu ale kanadská vláda uvedla, že umožní výjimku ze sankcí, aby se zařízení mohlo do Německa vrátit.

Opravené zařízení půjde z Kanady do Německa, které je následně předá Gazpromu. Kyjev na Ottawu naléhal, aby zařízení nevracela, naopak v zájmu Berlína bylo ruské turbíny co nejrychleji dostat zpět, ještě než začne pravidelná údržba plynovodu. Kreml v pátek uvedl, že pokud se turbíny z Kanady vrátí, Rusko dodávky plynu do Evropy zvýší. Kyjev tvrdí, že rozhodnutí kanadské vlády podkopává účinnost protiruských sankcí, vláda v Ottawě ale uznala, že bez ruského plynu by německé ekonomice mohl hrozit kolaps.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck začátkem července řekl, že Německo se musí připravit na variantu, že Gazprom bude dodávky plynu omezovat i po údržbě Nord Streamu 1. Habeck už dříve uvedl, že snížení kapacity v Nord Streamu 1 je od Gazpromu politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu. Společnost Siemens Energy přitom potvrdila faktickou správnost tvrzení, že zařízení se z Kanady nemůže vrátit kvůli sankcím.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu se na konci minulého týdne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 170 eur (4190 Kč) za megawatthodinu (MWh) a jen za poslední měsíc se zhruba zdvojnásobila. Před rokem byla mírně nad 20 eury. Zvyšovat se začala už dlouho před válkou na Ukrajině, podle části analytiků v důsledku energetické politiky Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv.

Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Německo je na ruském plynu závislé, snaží se ale tuto závislost snížit.

Loni byl dokončen plynovod Nord Stream 2, který vede paralelně a který má stejnou kapacitu jako Nord Stream 1. Německé úřady ale ještě před invazí ruských vojsk na Ukrajinu odmítly vydat povolení k zahájení provozu nového plynovodu. Surovinu z tohoto potrubí měla využívat i Česká republika, která by se na Nord Stream 2 napojila prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Největším akcionářem konsorcia Nord Stream AG je Gazprom, který prostřednictvím své dceřiné firmy Gazprom International Projects LLC drží 51 procent akcií. Další podíly má německá firma Wintershall Dea AG, švýcarská PEG Infrastruktur AG, což je součást německé společnosti E.ON Beteiligungen, dále nizozemská N.V. Nederlandse Gasunie a francouzská Engie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Ladislav Novák
11. červenec 2022, 09:37

NĚMECKÉ KRIZOVÉ PLÁNY

Když nevytopíte byt, můžete spát v zahřívací stanici. Němci budou hromadně přespávat v halách

https://echo24.cz/a/SL4tt/nemecko-plyn-krizove-plany-prespavani-vytapene-haly

Karel Navratil
11. červenec 2022, 09:40

Stále je v rezervě Nord 2

PetrD
11. červenec 2022, 10:25

Rusko podle všech odborníků mohlo i teď dodávat plnou kapacitu. Turbína je čistě záminka. Rusko dodávat nechce.

Michal K.
11. červenec 2022, 10:40

ja som zas pocul, ze podla vsetkych odbornikov zapad sa chce sam znicit

www.ta3. com/relacia/24905/analytik-zapad-sa-znici-sam-energeticky-aj-ekonomicky-nepotrebuje-k-tomu-ani-hrozbu-z-ruska

intfor
11. červenec 2022, 11:04

Vždyť o nic nejde, celé je to jen taková komedie pro lidi. My zase přeci od Ruska nechceme odebírat. A navíc je tu v záloze nespuštěný NS2, který nechceme spustit.

PetrD
11. červenec 2022, 11:08

Dlouhodobě nechceme, ještě několik let chceme. Asi pro vás příliš složité.

intfor
11. červenec 2022, 11:59

Před 150 lety Američani ještě vyvražďovali Indiány a dnes chtějí vést svět. Před 80 lety Němci válčili v Evropě a vraždili masově Židy, dnes chtějí vést EU. Před 70 lety Francouzi válčili v Indočíně a chtějí vést EU s Německem. Před 40 lety byla ropná krize s vlivem Arabů. Saudská Arábie dnes masakruje Jemence a řeže novináře na ambasádě a my od nich klidně bereme ropu a dodáváme zbraně. Takže jak říkám, taková hra pro lidi. Za těch několik let bude vše zase jinak.

Peter Zachara
11. červenec 2022, 12:28

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

pre PetraD je to narocne citanie
.

PetrD
11. červenec 2022, 13:11

Tohle už jsem tady jednou vedl, nepotřebuju to psát dalším XXX. Pokud vám přijde jakkoliv smysluplné argumentovat indiány před 150 lety, tak prosím, je to vaše právo a vypovídá to jen o vás.

Peter Zachara
11. červenec 2022, 13:15

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

binarne zmyslajucim ludom pravda nevonia, ze PetrD?
.

intfor
11. červenec 2022, 14:42

Ty příklady jasně ukazují, že během pár let, či desítek let, se věci dost mění. Po 2. světové válce také byli Němci nenávidění a dnes jsou vůdčím státem EU. Naopak o SSSR někteří říkali na věčné časy a kde jsou dnes. A stejnou platnost má Váš argument o dlouhodobém neodebírání z Ruska, ale s odloženým začátkem až za pár let. Neupínejte se na Indiány, ale na ty změny v čase.

A dnes to vypadá, že Arabům tolerujeme i masakrování v Jemenu a je to jedno. To ukazuje, že o morálku vlastně nejde. A za pár let zase klidně může být problém s dodávkami z muslimských zemí, stačí třeba větší potyčky někde ve Francii.

PetrD
11. červenec 2022, 16:55

Stát se může cokoli, ale na nějakou obrodu Rusů moc nevěřím. To by si museli projít něčím jako západní Němci po 2. světové speciální operaci. A i nositel Nobelovy ceny míru Dmitrij Muratov uvedl, že otázka, proč se Rusko dostalo tam, kde je, má být zodpovězena také antropology. Prostě ovoce dlouhodobé negativní selekce.

Turby
11. červenec 2022, 18:18

Na kazdy obchod musi byt minimalne dva. Ten kdo proda a ten kdo koupi.

Pokud se zajmy obou neprotnou, prodavajici neproda nebo kupujici nekoupi. A je uplne fuk co k tomu kazdou ze stran vede.

Az tak proste to je. Jen to mnozi ne a ne pochopit.

Mirek
11. červenec 2022, 10:42

A´t jsou všichni rádi, že se někdo o plynovody stará.

Technický stav plynovodu a předávacích stanic na Ukrajině je prý v katastrofálním stavu., protože se o jejich údržbu nikdo nestará. Až se to tam pokazí, tak to prostě svedou na Rusko.

Rejpal
11. červenec 2022, 22:39

To že západní civilizace zažije určitý úpadek bylo vcelku nevyhnutelné, ale to že to půjde tak rychle asi nikdo nečekal. Představa Američanů, že polezou Rusům na dvorek a oni zalezou byla neskutečně naivní , ještě více idiotská byla představa, že Rusko bude poslouchat co mu Američani nadiktují a že na největšího vývozce energií a potravin na světě lze uvalit sankce , které ho položí , vůbec nejtrapnější bylo přesvědčení , že když západ okrade bohaté Rusy ,že oni se postaví proti Putinovi - a budou podporovat ty co je okradly na to musel přitít někdo s IQ houpacího koně. ( krom toho sankce na základě národnosti jsou proti listině lidských práv na kterých stojí ústavy západní civilizace západ tímto jen dokázal že jeho tzv. hodnoty jsou jen cáry papíru) - výsledkem je samozřejmě pravý opak pokládá se ekonomika EU a drasticky klesá životní úroveň a západní firmy na Ruském trhu nahradily ty z Asie. Čína geopoliticky ohromně posílila a západ se totálně zdiskreditoval a to jak ekonomicky tak politicky - zejména zavedením cenzury a zrušením svobody slova, dnes západ který léta kritizuje ostatní za nedodržování lidských práv sám pronásleduje lidi s nepohodlnými názory a v médiích běží propaganda 24/7. Celou situaci západu navíc dokresluje to , že prezident USA je na tom mentálně už tak, že si plete Ukrajinu a Irák a dávají mu instrukce typu, že si má sednout a vstát.

PetrD
12. červenec 2022, 07:45

Lež od začátku až do konce:

Usa nikomu nelezly na dvorek: (UA dostala jen vágní příslib budoucího členství v NATO, nic co by mělo někoho ohrožovat, i kdybychom věřili, že to NATO dělá) , 2. Rusko samo z relativně přátelské Ukrajiny vyvolalo anexí Krymu a podporou separatistických území odpor Ukrajinců. Nyní už nenávist. Nemluvě o smlouvách, které Rusko samo podepsalo a porušilo. Kdo může od Ruska zdrhá, naposledy Kazachstán.

Sankce nikoho nemají položit, ale že razantně fungují je vidět už teď. Obrat v Petrohradském přístavu klesl o 50%. Jak se asi to zboží do Petrohradu dostane? Nedostane.

To že bohatí Rusové jsou proti válce, aspoň z velké části, z Ruska leakuje, viz Tinkoff, nicméně v Rusku vládnou silovici.

Sankce nejsou proti národu - v pobaltí, Kazachstánu a jinde žije spousta Rusů, a V Rusku nežijí jen Rusové. - takže úplný blábol.

Žádné zrušení svobody slova se na západě narozdíl od Ruska nekoná. Propaganda se nekoná, zpravodajství je mnohem otevřenější než v Rusku. Já například sleduju Izvestija a Kommersant, a zejména ten první web je teda krystalická propaganda. Z Ruska se nikam na západní média nedostanete.

A mimochodem, po skončení druhé světové války byli ti Britové, co v Německu vysílali do Británie souzeni za kolaboraci s nepřítelem. Otevřenost vůči propagandě nepřítele musí mít své hranice.

Rejpal
12. červenec 2022, 23:34

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Na to co jste napsal je opravdu těžké nějak reagovat, protože člověku, kterému se zdají zprávy na České televizi nebo seznamu objektivní to podle mě příliš nemyslí. Sorry.

.

PetrD
12. červenec 2022, 23:50

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

No, samozřejmě že objektivní zpravodajství nebude vyhovovat proruskému švábovi. A těm to nemyslí z principu.
.

Michal K.
13. červenec 2022, 11:10

-objektivne spravodajstvo :-)

Napriklad, pred invaziou bola mediami Ukrajina oznacovana za jednu z najskorumpovanejsich krajin na svete.

Dnes podla zapadnych medii, nam davaju lekcie demokracie :-)

To uz je ono ? Pytam sa pre kamarada

PetrD
13. červenec 2022, 11:26

Kde vam davaji lekce z demokracie? Jestli si tak trochu nevymyslite. Na toto tema jsem nasel clanek treba z idnes z brezna.

"Korupce žije v myšlení Ukrajinců, říká ředitel TI. Změna bude trvat dekády"

Přemek z Mělníka
12. červenec 2022, 08:03

Kdo může od Ruska tak zdrhá.....hahaha soudruhu, tady lžete zase pro změnu vy.....Asi ste si nevšim, že téměř 153 zemí světa má na Rusko a Ukrajinu a jejich konflikt názor zcela jiný, než Usa a jejich 40 evropských vazalů, kteří jsou ekonomicky a vojensky na Usa závislí.....

Změna je a bude velká......Bloomberg odhaduje, že už za deset či 15 let v první desítce zemí světa v celkovým hdp země zbyde mezi největšími jen Usa a zřejmě i Německo a přibydou Brazilie, Indie, Indonézie o Číně nemluvě......náš čas hospodářských hegemonů končí, už budeme hrát druhou ligu.....smiřme se s tím.....

PetrD
14. červenec 2022, 07:15

24. 3. 2022 — Rezoluci, jež viní Rusko z humanitární krize na Ukrajině, ve čtvrtek na valném shromáždění OSN podpořilo 140 zemí a 38 se hlasování zdrželo.

S Ruskem hlasovala severní Korea, Sýrie, Bělorusko, a Eritrea.

To, že všichni zdrhají od Ruska znamená, že nechtějí patřit do jeho sféry vlivu. Jako státy byv. Sovětského bloku, pak i pobaltské státy byv. SSSR, později Ukrajina a nyní dokonce Kazachstán. A Rusko se vzteká.

Kazachský prezident na summitu v Petrohradu řekl Putiovi, ze neuznává "kvazi republiky" (sic), DLR a LLR, odmítl převzít vyznamenání, a Kazachstán oznamil odchod z spolecne menove komise CIS.

"Kazakhstan withdraws from the 1995 Commonwealth of Independent States (CIS) agreement on the Interstate Monetary Committee."

A rusko mu zavírá ropovod pres svoje území, protože Kazachstán chce dodávat do EU.

Přemek z Mělníka
12. červenec 2022, 08:15

Zatím svět bagatelizuje silný vliv batalion Azov, Pravý sektor a dalších polofašistických organizací na UA....bohužel. Také pod jejich vlivem ten nešťastný jazykový zákon, který nutí aby po celém území UA byla povinným úředním jazykem ukrajinština, přestože někde žijí většinově jen rusové, ukrajinští rusové.....i za ruskou stranu jednou řekl Lavrov. Lidem nemůžete brát jejich jazyk, to se pak radši odtrhnou.....

Analogicky jako bychom před odtržením Slovenska ze společného státu jin na úřadech zakazovali slovenštinu a nutili je k používání češtiny....,to by nás pak asi měli hodně rádi, že? Tak to je UA dneška.....jo a že si s maďarským Orbánem Zelenský moc nerozumí, tak je to i díky, že diskriminační jazykový zákon platí i pro početné maďary žijící na bývalé podkarpatské rusi, která je nyní součástí Ukrajiny......

Stačí zadat přes seznam nebo přes google třeba spojení "batalion Azov" a k tomu "obrázky" a sami uvidíte co je to za organizace........

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se