Domů
Plynárenství
Dodávky plynu do Rakouska jsou zabezpečené, řekl Putin rakouskému kancléři
Nord Stream

Dodávky plynu do Rakouska jsou zabezpečené, řekl Putin rakouskému kancléři

Ruský prezident Vladimir Putin na pondělním setkání ujistil rakouského kancléře Karla Nehammera, že dodávky plynu do Rakouska jsou zabezpečené. Rakousko za ně prý může i nadále platit eurem, řekl Nehammer agentuře APA.

Putin podle Nehammera prohlásil, že „dodávky plynu jsou zajištěné. Rusko bude dodávat smluvně dohodnuté množství a Rakousko za ně může i nadále platit v eurech“.

Putin na začátku dubna podepsal dekret, podle kterého musí odběratelé z takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek. Dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie ale pokračují nehledě na požadavek Kremlu platit rubly.

Dekret stanoví mechanismus, podle něhož by si měl každý kupec u ruské banky Gazprombank otevřít dva účty. Na devizový by měl zaslat platbu v zahraniční měně. Za tu by Gazprombank nakoupil rubly a uložil je na klientův rublový účet. Z toho by se pak uskutečnila platba na účet ruské plynárenské společnosti Gazprom. Podle Rakouska by tento mechanismus umožnil, aby západní kupci mohli pokračovat v platbách eurem.

Nehammer se s ruským vůdcem setkal v pondělí v jeho rezidenci v Moskevské oblasti v obci Novo-Ogarjovo. Rakouský kancléř se dosud nezmínil o tom, že s šéfem Kremlu hovořil i o dodávkách plynu pro Rakousko. Po rozhovoru s Putinem řekl, že z něj nemá optimistický dojem.

Šlo o první osobní setkání vedoucího představitele některé z členských zemí Evropské unie s Putinem od zahájení ruské agrese na Ukrajině, která na prezidentův rozkaz začala 24. února.

Rakousko získává 80 procent zemního plynu z Ruska. Staví se proti okamžitému ukončení dovozu ruského plynu požadovaném Ukrajinou i některými unijními státy. Alpská země spolu s Německem či Maďarskem tvrdí, že takový krok zatím není z ekonomických důvodů možný. Nehammer dnes zopakoval svůj postoj. Rakouský průmysl a domácnosti by podle něj odstřižením od ruského plynu „utrpěly značné škody“.

ban jd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vojvodik Petr
14. duben 2022, 14:15

Mainstream psal něco jiného.

Richard Vacek
14. duben 2022, 15:07

A co naši politici? Jak se oni dohodli s vůdcem? Předpokládám, že dávají přednost důležitějším záležitostem, než nějakému plynu.

maly jarda
14. duben 2022, 15:15

No hlavně že má Rakousko skvělé spojence jako USA (které po Rakousku chtějí aby vypnulo plyn z Ruska a spáchalo ekonomickou sebevraždu) a Ukrajinu která (nejen) po Rakousku chce aby zavedlo bezletovou zonu nad Ukrajinou a tak se nechalo zátáhnout do 3.světové

.. vpodstatě celý Západ je založen na neustálém vzájemném vrážení si nožů do zad .. to jsou ty skutečné "západní hodnoty" ..plus masové vraždění statisíců dětí (Irák, Jemen , atd) a podpora despotických režimů jako bonus

hellokitty
14. duben 2022, 15:59

zasa si beriete do ust ten Jemen? uz ste im poslali nejake peniaze na boj proti hladomoru?

Petr
14. duben 2022, 17:02

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

malý kokot
.

Dalimil Gala
14. duben 2022, 17:44

Dříve tu bývala zajímavá diskuse o energetice, než to tu začali tapetovat magoři.

hellokitty
14. duben 2022, 18:10

no tiez som myslel ze ako sa tu pozadovala ta registracia, tak to pomoze, ale nejako to nefunguje, navyse moje prispevky su vzdy pozdrzane na review a potom sa tu objavi takato random invektiva uplne hned, treba asi len poladit ten redakcny system

Vladimír Šťastný
16. duben 2022, 07:01

A já naiva jsem si myslel, že Nehammer jel do Ruska vymlouvat Putinovi válku na Ukrajině.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se