Domů
Plynárenství
DPA: EU kvůli vrtům u Kypru potrestá Turecko sankcemi
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero

DPA: EU kvůli vrtům u Kypru potrestá Turecko sankcemi

Plynárenství
1 komentář
16. červenec 2019, 08:47
ČTK

Evropská unie se rozhodla potrestat Turecko sankcemi kvůli sporným průzkumným vrtům u pobřeží Kypru na místech, kde byla nalezena ložiska zemního plynu. Podle agentury DPA to plyne z textu, který včera na jednání v Bruselu přijali ministři zahraničí členských zemí. Server Euractiv ale s odvoláním na unijní diplomaty napsal, že oznámení sankcí bylo na žádost Ankary odloženo na úterý, neboť na včerejšek připadalo výročí nezdařeného pokusu o vojenský převrat v Turecku. Unie vrty považuje za narušování výlučné ekonomické zóny své členské země.

Sankce podle Euractiv zahrnují omezení unijních peněz proudících do Turecka, zmrazení aktivit Evropské investiční banky v zemi, pozastavení spolupráce v rámci vzájemné dohody o letecké dopravě a zrušení jednání na nejvyšší úrovni mezi Tureckem a EU.

„Provokace Turecka jsou pro nás všechny nepřijatelné,“ řekl při příchodu na jednání německý tajemník pro evropské záležitosti na ministerstvu zahraničí Michael Roth.

Podle agentury Reuters zdůraznil, že Evropská unie je v této otázce jednotná.

Odvetná opatření jsou podle Reuters ale spíše jen symbolická. Kvůli provázanosti unie a Turecka ve věci migrace, bezpečnostní politiky a transportu energií nemohou být sankce nijak rozsáhlé.

Evropskou unii o odložení oznámení o sankcích vyzval podle Euroactiv turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Kdyby se tak stalo dnes, bylo by to podle něj „necitlivé“ vůči tureckému lidu. Pokus části armády o puč se odehrál 15. července 2016. Potlačen byl za několik hodin, zemřelo při něm ale na 250 lidí, dalších 2100 lidí bylo zraněno.

Turecko je už několik let ve sporu s Řeckem a řeckou částí Kypru kvůli těžbě v moři u jižního kyperského pobřeží, kde už provádí průzkumné vrty mimo jiné italská společnost ENI, francouzský Total či americký koncern ExxonMobil. Ankara tvrdí, že z těžby plynu v této oblasti by měli profitovat rovněž obyvatelé Severního Kypru.

Turecko prohlašuje, že jako „garantská země“ musí hájit zájmy lidu Severokyperské turecké republiky. Ta vznikla na severu ostrova, když tam v roce 1974 Ankara vyslala vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova leží mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Minulý týden vyzvaly Ankaru k ukončení průzkumných vrtů ve vodách u Kypru také Spojené státy. Turecko ale odmítá, že by tyto vrty byly nelegální. Çavuşoglu v neděli prohlásil, že Turecko bude v této činnosti pokračovat i přes odpor Řecka a Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
16. červenec 2019, 15:24

Na Kypru došlo r.1974 k přesně stejnému vývoji, jako na Ukrajině 2014. V obou zemích došlo k násilnému puči a v obou případech pak sousední velmoc zasáhla ve prospěch své menšiny v uvedených zemích. /Severokyperská turecká republika, Krym/. V otázce těžby zemního plynu u Kypru nastává právnicky velmi zajímavá situace !! Ve výlučné ekonomické zóně Kypru jsou velká ložiska plynu, Kypr má na jejich využití nárok, tedy nárok a užitek z toho by měli mít všichni ! obyvatelé Kypru ! Bude zajímavé tento vývoj sledovat , dost možná tam opět dojde k válce mezi dvěma členy NATO Řeckem a Tureckem. Vnitroalianční válka, no to by se Putin asi neudržel smíchy !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se