Domů
Plynárenství
GasNet investuje v Plzni do modernizace plynovodů přes 180 milionů korun
Zdroj: RWE Gas Storage

GasNet investuje v Plzni do modernizace plynovodů přes 180 milionů korun

Skupina GasNet, tuzemský lídr v distribuci zemního plynu, investuje v Plzni do konce roku 2023 přes 180 milionů korun do modernizace plynovodů. Jejich rekonstrukce zhruba v délce 20 kilometrů v průběhu tří let zajistí obyvatelům bezpečné dodávky na další desetiletí. ČTK to dnes řekl regionální tiskový mluvčí Pavel Zajíc.

„Jde o jednu z našich nejvýznamnějších investičních akcí v plzeňském regionu. Rekonstruujeme technicky zastaralé plynovody a přípojky a vymísťujeme je z podzemních prostor,“ uvedl technik GasNetu Jan Nový.

Nové plynovody jsou z moderních plastových materiálů. Velký význam pro zvýšení spolehlivosti dodávek má podle Nového také převedení tlakové hladiny z nízkotlaké na středotlakou. Stavby co nejméně omezí dopravu a veřejný život v dotčených částech města, řekl.

Práce podle Zajíce začaly v roce 2017 a dosud firma zprovoznila téměř deset kilometrů moderních plynovodů. Staré ocelové trubky stejné délky plynaři demontovali z kolektorů. „Letos bude rekonstrukce probíhat v městských částech Košutka a Bolevec demontáží dalších zhruba pěti kilometrů ocelového potrubí, příští rok opět v Bolevci,“ uvedl mluvčí.

Projektovou studii na optimalizaci plynovodní sítě a vymístění plynovodů z podzemních kolektorů schválilo město v roce 2015 a od té doby se akce připravovala. V roce 2017 uzavřela Plzeň s GasNetem smlouvu o spolupráci.

GasNet je provozovatelem největší plynárenské distribuční soustavy v ČR. Zajišťuje dodávky zemního plynu pro více než 2,3 miliónu zákazníků a má zhruba osmdesátiprocentní podíl na distribuci. Spravuje 65.000 kilometrů plynovodů ve všech regionech ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje.

V ČR působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. EG.D (dříve E.ON Distribuce) pokrývá Jihočeský kraj a Pražská plynárenská hlavní město. Ve zbytku republiky má oprávnění k distribuci GasNet, jehož stoprocentním vlastníkem je konsorcium vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří společnosti British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Volkswagen hrozí stěhováním výroby z Německa a Východu Evropy, kvůli nedostatkovému plynu
23. září 2022, 07:02
Burza není zlo. Krizi zavinilo škrcení ruského plynu, říká expert
22. září 2022, 18:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se