Domů
Plynárenství
Gazprom: Návrat turbíny pro Nord Stream 1 do Ruska je kvůli sankcím nemožný

Gazprom: Návrat turbíny pro Nord Stream 1 do Ruska je kvůli sankcím nemožný

Návrat turbíny pro plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvůli západním sankcím nemožný. Uvedl to dnes ruský plynárenský podnik Gazprom, který chybějící turbínou zdůvodňuje omezení dodávek. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

Osud 12 metrů dlouhé turbíny je bedlivě sledován. Evropské vlády totiž Rusko obvinily, že pod falešnou záminkou snižuje dodávky plynu, aby se tak mstilo za západní sankce uvalené po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Turbína byla kvůli servisu v Kanadě, ale teď už je v Německu. Kancléř Olaf Scholz dnes řekl, že turbína je plně funkční a může být kdykoliv odeslána zpět do Ruska za předpokladu, že ji Moskva bude ochotna převzít. Po údržbě musí být zařízení přepraveno zpět do ruské kompresorové stanice Portovaja u Finského zálivu.

Informovaný zdroj podle agentury Reuters tvrdí, že ve stanici Portovaja jsou čtyři náhradní turbíny, které mají zajistit fungování i v případě, že by některé ze zařízení muselo opustit stanici kvůli údržbě. Navíc podle zdroje mohou dvě turbíny zůstat v nečinnosti, aniž by se snížila kapacita stanice.

Servis turbíny má na starosti německá společnost Siemens Energy. Scholz dnes navštívil závod firmy, kde se turbína nachází. Uvedl, že smyslem jeho návštěvy je ukázat světu, že turbína existuje, funguje a může být dodána.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na Scholzova slova reagoval sdělením, že Gazprom nyní čeká na dokumenty, které umožní návrat turbíny z Německa. Podle Moskvy je potřeba předložit dokumenty, které prokážou, že na zařízení se nevztahují západní sankce. Mluvčí německé vlády nicméně uvedl, že na turbínu se teď sankce nevztahují, a proto dokumenty požadované Ruskem nejsou nutné.

Gazprom v polovině června s odkazem na chybějící turbínu snížil objem dodávek plynovodem Nord Stream 1 zhruba na 40 procent kapacity potrubí. Koncem července pak oznámil technické problémy s další turbínou a dodávky Nord Streamem 1 snížil až na 20 procent kapacity.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Biometan může nahradit ruský plyn v autobusech. Města v něm vidí soběstačnost
11. srpen 2022, 17:44
U koho jsou energie nejlevnější a na jak dlouho podepsat smlouvu? HN srovnaly nabídky největších dodavatelů elektřiny a plynu
10. srpen 2022, 18:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Ivan
3. srpen 2022, 21:14

já nevím wo co gou, stejně ten plyn nechceme, tak kde je problém? nebo ho nechce až se nám to bude hodit?

Jiří Kelnar
4. srpen 2022, 09:01

Nechceme být na nich závislí a to je rozdíl a to oni dost špatně nesou, proto si vymýšlí problémy. Ale je to součást jejich obchodní taktiky a války proti nám, tak co naděláme. Jen máme větší motivaci se zbavit závislosti o to dřív.

Ivan
4. srpen 2022, 09:32

celý západ vede válku proti rusku, bylo by divné kdyby rusko nepodniklo nějaké protiopatření.

Ivan Švančara
4. srpen 2022, 10:01

prvy problem nastava, Jirko, ked nadobudnes dojem, ze predstavujes dobro a druha strana zlo. Šeda je teoria a zeleny je strom zivota. 14 000 zivotov ruskojazycnych Ukrajincov, ktorych povazujeme od roku 2014 za menejcennych, ze?

TechnikTom
4. srpen 2022, 11:04

Problém jsou ty vaše pohádky ovčí babičky o 14 000 rusky mluvících obětech.

Za celou dobu to bylo 3 404 civilistů na obou stranách, 4 400 ukrajinských vojáků a 6 500 separatistických bojovníků.

Mezi civilisty jsou započítány i oběti letu MH17 - pochybuji, že někdo z nich mluvil rusky..

Za poslední roky mrtví civilisté na OBOU stranách:

2018 58

2019 27

2020 26

2021 25

Většinou oběti min atd.

Dle oficiální zprávy OSN.

Opravdu narůstající masakr, který bylo třeba řešit chirurgicky přesnou speciální operací.

Ivica Bojič
4. srpen 2022, 11:48

Oficiální zpráva OSN? Jakmile to není z RIA.RU, tak to není důveryhodné! :D A ano, opravdu to je souboj mezi dobrem a zlem, kdy agresor útočí na demokratickou zemi. To, kdo je ten zlej lze vypozorovat třeba v Bělorusku s doživotním vůdcem, nebo stejně tak v Čečensku a jejich doživotním vůdcem Kadyrovem, nasazený rusem. Nevidím západ, že by dosazoval takové vůdce na své straně. Máme tu demokracii, tak čtyři roky nám vládne někdo, koho nemůžeme vystát a další roky zase někdo, koho nemůže vystát druhá část. Stejně jako prezident, který by se neměl pasovat do role cara, i toho jsme si zvolili a víme, že tam víc než 10 let nebude a příští volby je zase šance něco změnit. Za mě je tento systém naprosto v pořádku.

Miloslav Černý
4. srpen 2022, 12:25

K lepšímu systému než popisovaná demokracie se lidstvo nedostalo. Svět se však nadále složitě vyvíjí a nadále stále bude. Nejdůležitější pro lidstvo v současnosti je a bude, aby to nebylo svým zaviněním už zbytečné (kapři si rybník nevypouští).

Ivan Švančara
4. srpen 2022, 13:36

dalsi traja nadludia.

Medvedzig
4. srpen 2022, 13:51

Jasne to su len rozpravky aj tie protipechotne miny,ktore vramci kazetovej municie _statocni_ ukronacisti vystrelili cez Uragany na ulice Donecka!!!proste sama humanita z ukronacistickej strany!!!

Láďa
4. srpen 2022, 18:45

Důkaz opět sputnik nebo aeronet?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se