Domů
Plynárenství
Gazprom varuje před rizikem zrušení plynovodu Nord Stream 2

Gazprom varuje před rizikem zrušení plynovodu Nord Stream 2

Ruský plynárenský gigant Gazprom připustil existenci rizika, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 bude kvůli různým problémům, včetně politických tlaků, zastavena nebo úplně zrušena. Firma o tom podle agentury Reuters informuje v prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů.

„Při práci na velkých mezinárodních projektech, jako je plynovod Nord Stream 2, jsme čelili a možná se i nadále budeme setkávat s riziky kvůli změnám politických podmínek v různých regionech souvisejících s takovými projekty,“ uvedl Gazprom.

„Za mimořádných okolností, včetně politického tlaku, mohou takové změny vést k pozastavení nebo ukončení projektu.“

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa a zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně. Gazprom je hlavním investorem projektu a podle jeho informací je plynovod z 94 procent hotov. Plynovod se však stal předmětem sporu mezi Moskvou a Washingtonem.

Projekt za 11 miliard USD (zhruba 237 miliard Kč) byl koncem roku 2019 pozastaven, protože firma pokládající potrubí Allseas odstoupila od projektu kvůli obavám ze sankcí. Práce byly obnoveny minulý měsíc, kdy byl položen krátký úsek potrubí v německých vodách. Hlavní práce se však ještě neobnovily.

Nyní ale opět hrozí pozastavení prací. Německý list Handelsblatt v pondělí napsal, že Spojené státy informovaly německou vládu a další evropské partnery, že dnes uvalí sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pokládá potrubí do moře.

Gazprom jako veřejně obchodovaná firma je povinen před nabídkou dluhopisů na trhu v prospektu informovat investory o všech potenciálních rizicích. Pokud by byl projekt pozastaven či zrušen, mohou dodavatelé po firmě požadovat náhradu škod, pokuty, odškodné nebo jiné finanční náhrady.

Americký prezident Donald Trump předloni v prosinci podepsal zákon, který umožňuje uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Důvodem byly podle něj obavy z nepřiměřeně rostoucího vlivu Ruska a energetické závislosti Evropy na ruských surovinách. Podle analytiků ale za rozhodnutím stála i snaha Spojených států prosadit se na evropském trhu se svým zemním plynem.

Komentáře

(17)

Denis

19. leden 2021, 11:20

Již jsem tady psal, že to budou USA, které se budou smát poslední.

Ivan Novák

19. leden 2021, 11:27

To je prospekt bondů, uvést tam všechna rizika je zákonná povinnost.

Jirka Trn

19. leden 2021, 12:39

A co Evropa, ta se bude smát taky, až bude muset nakupovat předražený emerický plyn?

Dušan

19. leden 2021, 23:44

Niekto nás núti kupovať "americký predražený plyn" ?

Bizon

20. leden 2021, 01:52

Tím že se dosáhne maximální kapacity současných plynovodů, tak nezbyde jiná možnost než nakupovat LNG. Nemusí být Americké, Katar i Rusko mají také LNG terminály, ale LNG je ve většině případů dražší než ruský plyn z trubky!

Takže ano, zakazováním NS2 nám USA opravdu nutí dražší plyn. Sice nemusí být americký, ale Katar je s USA velký kámoš, určitě se domluví aby vydělali oba a prodělal spotřebitel, což jsme my!

Dušan

20. leden 2021, 18:51

Ruský plyn je preto lacnejší, lebo musí byť lacnejší ...

Rusi ho inde nevyvezú, takže si musia strážiť aby boli cenou pod tým flexibilnejším.

Momoto sa Európa "zosieťováva", takže si neviem predstaviť, že by Rusi k nám nevedeli dodať svoj plyn ... mimochodom už obmedzili Ukrajinu i bez NS2, takže určite nehrozí, že by svoj plyn sem nedostali.

Bizon

20. leden 2021, 19:08

No, však přesně o to jde! Rusové plyn musí mít levný aby mohli konkurovat US, US zase musí zlevnit aby udrželi Rusáky, jmenuje se to trh, nabídka a poptávka, stojí na tom celý náš hopodářský systém...

Chápu že si musíme kopnout do Ruska, není problém, ale mně výmluvičky nezajímají, mně zajímá levný plyn.

Jiří Uher

20. leden 2021, 10:48

Ne,budem se smát šmejdům,jako jsi ty,chlapče.

Pavel

20. leden 2021, 19:18

Možná máte pravdu,ale počkal bych,až co ukáže čas. V případě dokončení vítěz je RF.V případě nedokončení vítěz je USA.V obou případech Evropa stojí před složitým rozhodnutím.Tak či tak zaplatí za svůj nerozhodný postoj.

PetrV

19. leden 2021, 16:30

Koukal jsem na entsog denní přepravy a nordstream 1 troubí naplno.

Na UA jedna trubka z roku 1967 mimo provoz od 8.1. a zásobování druhou trubkou vázne. Jde to vidět na hraničních bodech Brandov, Deutsneudorf, Lanžhot, Budince a podobně.

UA zase kecají.

Nulová údržba, potrubí za hranicí životnosti.

Nordstřeam 2 je náhrada starých potrubí bez údržby.

Dušan

19. leden 2021, 23:48

No zas nám tu netvrďte hlúposti ...

S "nulovou údržbou" by už plynovod dávno nefungoval ...

S údržbou je problém vždy ... ak i na 100 % funguje, tak sa manažmentu zdá, že je drahá ... je to vždy o optimalizácii a prioritých...

No a v Rusku to asi tiež nie je veľmi slávne, keď si nevšimli tok znečistenej ropy pekných pár dní ... no zrovna toto sa nedalo na Ukrajinu hodiť ... ale vraj to bola "sabotáž" : )

Jirka Trn

20. leden 2021, 07:06

Dušane, zas nám tu netvrďte hlúposti ...

Ono to s tou sabotáží se zněčištěnou ropu bylo trochu jinak. On jen nějaký vysoký ruský papaláš prohlásil, že šlendrián té ruské přepravní firmy by se dal přirovnat k sabotáži. Ale chápu, že pro vás svazáky je ta upravená verze líbivější.

A pokud vím, před dvěma týdny měli na střední Ukrajině mohutnou havárii na páteřním plynovodu i s efektním výbuchem.

Dušan

20. leden 2021, 18:55

No "šlendrián" je skôr to, že si Rusi nevedia skontrolovať ani tok svojej najdôležitejšej suroviny ... na to, že žijú hlavne z exportu ropy je to bolo dosť tragické ... a hlavne drahé ...

Havárie sú všade východným smerom ... "bordel" na Ukrajine určite nie je väčší ako v Rusku ...

Jirka Trn

21. leden 2021, 07:26

Jako bych četl povýšenecký komentář nějakého němčoura o Čěších :))

Bizon

21. leden 2021, 14:23

Jo jo, naše otrava Bečvy smrdí na sto honů a nevyšetří se zřejmě nikdy, tak si aspoň schladíme žáhu na pár PPM chloridů v Ruské ropě:D

Rusko i Ukrajina jsou zapadákovy, ale preferuji bordel který má 4x vyšší HDP na osobu.

Rusak

20. leden 2021, 08:39

Ruský plyn je ne kvalitní, takže raději přeplatimy za kvalitu

Bizon

20. leden 2021, 09:58

Methan je methan, a znečištění vyššími uhlovodíky je právě výhoda, eventuelní kondenzát zkondenzuje v plynovodu a není náš problém. Výhřevnost se periodicky měří, o nic jiného nejde, a ta je v pořádku u plynů ze všech zdrojů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.