Domů
Plynárenství
Írán rozšířil těžbu na obřím poli s plynem South Pars
Spalování plynu
Spalování plynu. Autor: https://www.flickr.com/photos/royluck/

Írán rozšířil těžbu na obřím poli s plynem South Pars

Plynárenství
5 komentářů
18. březen 2019, 12:08
ČTK

Írán dokončil rozšíření těžby na poli South Pars, které je největším polem se zemním plynem na světě. Investice v hodnotě 11 miliard USD (248,6 miliardy Kč) má Íránu umožnit překonat v produkci zemního plynu Katar, kterému rovněž patří část tohoto obřího pole. Obě země patří mezi největší těžaře plynu na světě, upozornila agentura AP.

Nové čtyři projekty mají zvýšit těžbu o více než 100 milionů metrů krychlových denně. Do konce letošního roku by tak produkce plynu z pole měla překonat 750 milionů metrů krychlových denně, uvedlo íránské ministerstvo ropného průmyslu.

Írán nyní v průměru těží 841 milionů metrů krychlových denně a příští rok má těžba vzrůst na 880 milionů metrů krychlových.

Pole bylo rozděleno na 28 částí a k úplnému rozvoji těžby je ještě potřeba dokončit dvě části. Na jedné z nich je těžba dokončena ze 70 procenta a částečně by měla začít letos v létě. V plném provozu by měla být do dvou let.

Ilustrační foto

Rozvoj další části byl pozastaven kvůli americkým sankcím. Podíl 30 procent v této části vlastní čínská CNPC a podíl 50,1 procenta patřil francouzskému Totalu. Ten se ale z projektu kvůli sankcím loni stáhl a jeho podíl přešel na CNPC. Írán o dalším rozvoji jedná s Čínou. Zbývající podíl patří íránské firmě Petropars.

Podle ministerstva by po dokončení úplného rozvoje pole měla těžba plynu v Íránu vzrůst na 1,2 miliardy metrů krychlových denně. Na celosvětovém vývozu plynu by se země měla podílet nejméně deseti procenty.

Pole South Pars se nachází v Perském zálivu a táhne se podél námořní hranice mezi Íránem a Katarem. Jeho rozloha je 9700 kilometrů čtverečních, z toho 3700 kilometrů čtverečních patří Íránu. Íránská část by podle odhadů měla obsahovat 14 bilionů metrů krychlových plynu a 18 miliard barelů kondenzátů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Loudil
18. březen 2019, 17:32

Ukazuje se, že takovýto náhled Západu na jednotlivé režimy světa přináší strategické ztráty a nevýhody. Toto je krásný příklad. Francouzský Total vlastní v největším plynovém poli na světě 50,1 % , protože ale USA jednostranně vyhlásily sankce na Irán , tak musel tento podíl přenechat Číně. A podobně je tomu v zemích, které se nelíbí USA v Asii, Africe, Latin. Americe. Čína je zcela pragmatická. Jedná takto :"Vy máte ložiska : uranu, ropy , lithia, mědi,...atd. atd. a vládne u vás diktátor ?, feudalismus?. komunismus ?, demokracie ?,. .No to je ale pouze vaše vnitřní záležitost, jak si to doma sami zařídíte !!" - nám Číňanům do toho nic není ! My vám radit ani vás poučovat nebudeme !! Nám jde jen o ložiska surovin , která potřebujeme, nikoli o politiku. Takže podepišme rychle dohodu o těžbě a bude to ! A je třeba říci, že země prodávající suroviny tento čínský náhled na politiku vítají ! Budou nám platit a nebudou poučovat, to je přeci od nich slušnost ! Přístup USA je tak propadající.

Petr
18. březen 2019, 18:09

Tak USA taky dlouhodobě podporují všemožné diktatury, mají jen dvě hlavní podmínky, aby tyto prováděli mezinárodní obchod v nejvyššími bankstery vytištěných dolarech, a své úspory držely také v nich nebo amerických spekulacemi předražených akciích.

Loudil
18. březen 2019, 18:25

S tím souhlas. Současné "peníze", mám-li to tak vůbec říkat, není nic jiného než novinový papír vytažený z koše a podstrčený nám s tím, že má nějakou -"hodnotu". Vlády po nás chtějí abychom této jakési - "virtuální hodnotě" - věřili. Bohužel se jim to zatím daří. Přijde doba, kdy tomu tak ale nebude. Současný "posun k recesi" může v Evropě vyvolat pozoruhodné věci ! ECB drží sazby na NULE ! a přitom jedeme do recese ! No to bude zajímavé !, to tu ještě nebylo. Za jaké páky vlastně budou centrál bankéři tahat , kdy úroky mají na nule ?? Půjdou hodně do mínusu ? Je to možné, pak ovšem i naše úroky na uložených penězích budou mít mínus !! Co uděláme my ? Vybereme si je do mrtě ! Co udělají banky "? Zkrachují ! Už teď se musím smát tomu všeobecnému chaosu, který nastane. Můžu být ovšem klidný. Můj majetek se z 90 % skládá z pozemků a nemovitostí, + další "hmotná aktiva." Krize může vypuknout klidně zítra.

JVr
19. březen 2019, 17:26

To se plete. Ačkoliv Číňané spolupracují s kýmkoliv, pokud je to pro ně výhodné, chovají se pak velmi podobně jako jiné velmocí. Nabízí jim výhodně své produkty, díky čemuž získají peníze zpět, a spolupracující režimy pokud možno podporují, aby se udržely u moci a mohly s nimi dále spolupracovat. Pokud je to nevyhnutelné nechají režim padnout, ale zasahují, aby se k moci dostal opět spolupracující režim.

Jen nezasahují příliš vojensky. Oni využívají méně nápadné cesty: finance, manipulaci s informacemi (kyberšpionáž, heckerske útoky); efektivní zásahy agentů - prostě modernější způsoby než USA popř. jiné klasické velmoci.

Momentálně takto "dobíjí" Afriku a Jižní Ameriku. Samozřejmě ani blízký východ není nic od čeho by dávali ruce pryč...

záporné úroky
20. březen 2019, 01:43

Loudile, záporné úroky už MMF vyřešil.

Návrh MMF na to jde proto „oklikou“ navrhuje rozdělit měnovou bázi na jakoby dvě lokální měny. Jednou bude hotovost a tou druhou budou elektronické peníze. Mezi oběma formami peněz bude existovat převodní kurz – a o ten právě půjde.

Když bude u elektronických peněz centrální bankou nasazen záporný úrok (i vysoce záporný, ne jako -0,4 % nyní u ECB), pak je potřeba, aby se odpovídajícím způsobem upravil i kurz hotovosti vůči elektronickým penězům (tj. aby hotovost oslabila). Tímto způsobem by se odbourala výhoda držet hotovost.

Když si budeš chtít vyzvednout 100 korun, tak těch 100 korun bude ve skutečnosti mít hodnotu 90 korun.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se