Domů
Plynárenství
Německo a USA v návrhu dohody o Nord Streamu 2 varují Rusko

Německo a USA v návrhu dohody o Nord Streamu 2 varují Rusko

Německo a Spojené státy se blíží urovnání dlouhodobého sporu o plynovod Nord Stream 2, který přivede ruský plyn do Evropy a přitom obejde Ukrajinu. Podle zdrojů agentury Reuters a návrhu dohody, do kterého nahlédla agentura Bloomberg, obě země vyzvou Rusko, aby nepoužívalo energie jako zbraň proti svým sousedům. V opačném případě hrozí Moskvě sankce a dalšími odvetná opatření, stojí podle Bloombergu v návrhu dohody.

Podmořské potrubí bylo jedním z témat rozhovoru amerického prezidenta Joea Bidena a německé kancléřky Angely Merkelové při jejich schůzce minulý týden ve Washingtonu. Tam se jim ještě nepodařilo neshody ohledně projektu urovnat.

Podle návrhu dohody se Německo zavazuje k blíže neurčenému postupu, pokud by Rusko energie zneužívalo. To je podle Bloombergu ze strany Merkelové ústupek, protože dříve nezávislý postup proti Kremlu kvůli plynovodu, který povede z Ruska přímo do Německa, odmítala. Pokud by Rusko použilo energie jako zbraň nebo podniklo agresi proti Ukrajině, Německo samo zareaguje a zároveň bude naléhat na přijetí opatření na evropské úrovni. A to včetně sankcí, které by omezily ruský export energetických surovin, stojí v návrhu.

„Vypadá to dobře,“ řekl Reuters jeden zdroj, který chtěl zůstat anonymní, protože rozhovory ještě nejsou u konce.

„Předpokládáme, že se dohodneme v příštích dnech,“ dodal.

Podle amerického zdroje agentury Bloomberg je jazyk dohody úmyslně nejednoznačný, aby Rusko nedostalo vodítko, jaká odpověď přijde v případě, že se bude chovat špatně. Zdroj nevyloučil, že by mohlo dojít i k omezení čerpání plynu z Ruska do Německa. Právě nejednoznačný jazyk úmluvy ale podle Bloombergu zklame kritiky projektu Nord Stream 2 včetně mnohých amerických zákonodárců.

Podle nich neučinila Bidenova vláda dost pro to, aby výstavbu plynovodu zastavila. Pravdou ale je, že v lednu, kdy se současný prezident USA ujal úřadu, bylo potrubí už z více než 90 procent dokončeno.

Odpůrci Nord Streamu 2 dlouhodobě argumentují, že Moskvě dá příliš mnoho vlivu na evropskou národní bezpečnost. Bidenova administrativa zpočátku navrhovala, že se pokusí stavbu zastavit, ale později přístup změnila a řekla, že by to trvalo příliš dlouho a také poškodilo vztahy s německou vládou silně narušené už v době, kdy v Bílém domě působil Donald Trump.

vjn ank

Komentáře

(6)

Petr Závodský

21. červenec 2021, 13:21

slovy klasika: "poslali do Moskvy ostrou prosbu".

Jan Veselý

22. červenec 2021, 08:07

Ono je to spíše: „Mluv mírně, ale v ruce drž pořádný klacek.“ - Theodor Roosevelt.

Ivan Novák

21. červenec 2021, 20:27

Zaprvé je nutné, aby byl zemní plyn zatížen GHG regulací, když už této příčině globální změny klimatu věříme, v celém řetězci, od těžby až po konečné použití. A za stejné prvé by NS2 při vstupu do Německa měl podléhat režimu nediskriminačního přístupu třetích stran, a ne dohodě zvířat, která jsou si rovnější než jiná. Zařídit obojí je povinností Evropské komise, to jsem zvědav.

Josef

21. červenec 2021, 22:35

NS2 je výsledkem zničení domácí energetiky v Německu - uhlí a jádra, podobným směrem jdou i další země. Bez relativně levného Ruského plynu bychom byli totálně nahraní.

Jan Veselý

22. červenec 2021, 08:05

Definujte prosím co je domácí energetika.

Carlos

22. červenec 2021, 12:10

Sím, si pod tím představuji soláry na střeše a baterky ve sklepě a dynamo se stabilákem na pančovanú gořalku v šopě :D

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.