Domů
Plynárenství
Odklon USA od sankcí za Nord Stream 2 je pro ukrajinského prezidenta překvapením a zklamáním
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Odklon USA od sankcí za Nord Stream 2 je pro ukrajinského prezidenta překvapením a zklamáním

Jako velmi nepříjemné překvapení popsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávné rozhodnutí Washingtonu neuvalit sankce na firmu Nord Stream 2 AG, která vede projekt stejnojmenného rusko-německého plynovodu. Zelenskyj v rozhovoru se zpravodajským webem Axios uvedl, že se o americkém odklonu od sankcí dozvěděl z médií, nikoli přímo od administrativy amerického prezidenta Joea Bidena.

Vznikající plynovod Nord Stream 2, který propojuje Německo s Ruskem po dně Baltského moře bez účasti Ukrajiny, označuje Zelenskyj za „zbraň v rukách Ruské federace“. „Není příliš pochopitelné, že by náboje do této zbraně mohly být potenciálně poskytované tak skvělou zemí, jako jsou Spojené státy,“ řekl ukrajinský prezident v rozhovoru.

Washington projekt plynovodu dlouhodobě kritizuje a nadále uvádí, že s ním nesouhlasí, v květnu ale oznámil, že nakonec neuvalí již nachystané sankce na firmu Nord Stream 2 AG a jejího výkonného ředitele. Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena nicméně USA chystaly postihy vůči ruským lodím a společnostem, které stavbu provádějí.

„Byli jsme velmi nepříjemně překvapeni,“ řekl ukrajinský prezident na konto nové sankční politiky americké vlády.

Od Bidena prý předtím dostal „přímé signály“, že USA jsou připravené stavbu kontroverzního plynovodu blokovat. „Druhým překvapením pak bylo, že jsem se o tom dozvěděl z tisku. Přijde mi, že mezi strategickými partnery by vztahy měly být přímé,“ pokračoval Zelenskyj. Naznačil, že z počátku byl z vývoje naštvaný, ale že nyní zažívá spíše „pocit zklamání“.

Bílý dům jeho popis událostí zpochybňuje. Před předáním příslušné zprávy Kongresu podle něj americké ministerstvo zahraničí o obsahu informovalo ukrajinského velvyslance i „vysoce postavené činitele v Kyjevě“. Dříve Bílý dům označil Nord Stream 2 za „geopolitický projekt Kremlu, který ohrožuje energetickou bezpečnost Evropanů“.

Plynovod je ovšem po třech letech stavby velmi blízko dokončení a Bidenova administrativa zároveň podle Axios zdůrazňuje potřebu zachovat dobré vztahy s Německem. „Chápu, že vztah mezi Spojenými státy a Německem je velmi důležitý. Nechtěl bych vstupovat mezi tyto dvě vážené země. Avšak, kolik ukrajinských životů vztahy mezi Spojenými státy a Německem stojí?“, reagoval na tento bod Zelenskyj.

Jeho výroky přichází těsně před Bidenovou návštěvou Evropy, která vyvrcholí příští středu jeho setkáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zelenskyj dal v novém rozhovoru opět najevo, že by se před touto událostí s Bidenem sám rád setkal. K dispozici by prý byl „v libovolný moment na libovolném místě na planetě“.

Nyní se ovšem zdá, že na setkání prezidentů Ukrajiny a USA před rusko-americkým summitem nedojde. Bílý dům nicméně ujišťoval, že Biden se na jednání s Putinem postaví za „svrchovanost a teritoriální integritu Ukrajiny“.

Komentáře

(4)

miro novak

7. červen 2021, 17:51

USA nemaju priatelov, iba svoje zaujmy. Dobre rano, pan Zelenskyj.

markusaurelius

8. červen 2021, 10:26

Šašek a komik se nám probudil z banderovského snu....

Jan Veselý

8. červen 2021, 11:12

Troll, nekrmit!

Julo Zeleny

8. červen 2021, 16:16

klasicka americka politika. Sankcie a odpocuvania.

https://dennikstandard.sk/80786/kauza-odpocuvania-spojencov-biden-ma-co-vysvetlovat-bol-vtedy-viceprezidentom-vravi-snowden/

Tak nejak si predstavujem "idealnych" spojencov. a to sa nic nedeje. keby k niecomu prilo, tak co? nas budu rovno bombardovat ?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.