Domů
Evropská Unie
Po roční pauze se opět rozeběhla dostavba plynovodu Nord Stream 2
nordbalt

Po roční pauze se opět rozeběhla dostavba plynovodu Nord Stream 2

Evropská Unie
14 komentářů
12. prosinec 2020, 04:34
ČTK

Po roční pauze se dnes znovu rozeběhla finální fáze dostavby rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, kterým má proudit plyn do Evropy po dně Baltského moře. Informovala o tom agentura DPA. Projekt se loni zastavil poté, co Spojené státy pohrozily sankcemi na podniky spojené s výstavbou plynovodu. Ruské plavidlo Fortuna začalo podle prohlášení konsorcia Nord Stream 2 s pokládkou necelé tři kilometry dlouhého úseku u pobřeží Německa.

Před rokem se kvůli hrozbě amerických sankcí zastavily dokončovací práce na plynovodu u dánského ostrova Bornholm, odkud se stáhla dvě švýcarská plavidla, která potrubí pokládala. Ruský prezident Vladimir Putin už tehdy oznámil, že Rusko hodlá plynovod bez ohledu na sankce dokončit, a to nezávisle na zahraničních partnerech. K dokončení projektu zbývá položit zhruba 100 kilometrů potrubí, zbylých 90 procent vedení už je hotovo.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. Firma pro tento účel zřídila dceřinou společnost Nord Stream 2 AG. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, dále rakouská OMV a také francouzská Engie.

Plynovod o délce 1200 kilometrů, jehož stavba si vyžádala investici za osm miliard eur (přes 200 miliard Kč), má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Americký prezident Donald Trump loni v prosinci podepsal zákon umožňující uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu. Důvodem byly podle něj obavy z nepřiměřeně rostoucího vlivu Ruska a energetické závislosti Evropy na ruských surovinách. Podle analytiků ale za rozhodnutím stála i snaha USA prosadit se na evropském trhu s americkým zemním plynem. O možném zablokování dostavby plynovodu se mluvilo i letos v souvislosti s otravou předáka ruské opozice Alexeje Navalného.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
PetrV
12. prosinec 2020, 06:56

bych uvalil embargo na mořskou hladinu a dno na baltu.

proč tam lodě trajdaj?

Lukas
12. prosinec 2020, 07:38

Tak USA sa vyjadrili, ze spravia cokolvek a za akukolvek cenu nedovolia aby bol NS2 dokonceny, pretoze im ide o nasu, europsku bezpecnost. Alebo o bezpecnost ich prijmov za demokraricky plyn?

Dušan
12. prosinec 2020, 15:58

Z nášho pohľadu je lepší ten skvapalnený plyn .... môže ho dodať hocikto ...

Pre nás je len dôležité aby bola EÚ vnútorne prepojená plynovou infraštruktúrou ... a za naše eurá/doláre sa už nájde určite nejaký dodávateľ plynu. Lebo diktuje spotrebiteľ, nie dodávateľ.

PetrV
12. prosinec 2020, 17:04

Odkdy spotrebitel diktuje? Treba u predrazenych slunecniku a vetrniku? O biomase a elektromobilech ani nemluvim. Vsechno manipulují komouši v bruselu včetně piratů.

Obyčejný tunel na lidi. Rusové jen zachraňují helmutům prenosovou soustavu a nestability. Až dojde k poruše na trase, to se budeme divit.

Carlos
12. prosinec 2020, 17:25

Jdu volat Vodovody a Kanalizace, zdá se že se jim provalila hlavní stoka a teče to někde do serverů.

PetrV
12. prosinec 2020, 21:00

Něco k věci a nebo zase žvatláš?

Jan Veselý
12. prosinec 2020, 17:06

Amen, Slováci se tenhle fakt naučili dost na ostro, když Putin zavřel kohoutky. Rok se s rokem sešel a plynovod je obousměrný a pár km potrubí z Malacek do Baumgartenu zcela změnilo situaci na trhu s plynem ve střední Evropě.

PetrV
12. prosinec 2020, 21:12

Hmmm, trubka z UA i z Německa tahá plyn odkud, chytrolíne. Z Ruska. Jakmile bude tuhá zima, tak dodávky budou váznout.

Helmuti přihlouple před zimou spalují plyn v PPE, místo aby jej nechávali na zimu. Tušíte, jaká je např. spotřeba plynu v PPE počerady na plný výkon za hod, den, 30 dnů trvalého provozu?

Jak to hýbe se spotřebou plynu v ČR?

Naivkové od PC s nefunčními slunečníky a větrníky...tedy v zimě.

Tlakové výše nad asií a severní amerikou nabývají na velikosti.

Pak vám soudruzi slunečníci doporučuji zahřívání třením rukou u u vaši FVE hitech. A běda jestli budete chtít teplo z uhlí nebo dřevo, nedejbože jádro...ruce vám upadnou. Pijavice.

energetik II
12. prosinec 2020, 18:19

Dobrá zpráva. Doufám, že podobným způsobem "dorazí" i těch zbývajících 100 km. Je velmi potřeba USA každodenně dokazovat, že nikdo nestojí o jejich diktát zbytku světa a že světový policajt může mít rád tak nanejvýš sám sebe . USA chtějí vyučovat Irán, jak se má chovat a přitom jejich historie sahá jenom někam k roku 1770 N.L. Perský král Kýros II vstoupil bez boje 29.října 539 Př.N.L. do Babylonu a ukončil tak Babylonské zajetí Židů. Tomu říkám dějiny, na které můžou být Peršané /Iránci/ pyšní ! USA dnes hlásí 250 000 nových Covid případů za den a přes 3000 mrtvých. Už mají přes 300 000 mrtvých. Je už jisté, že Covid jim způsobí větší ztráty, jak Hitler a fašistické Japonsko dohromady /400 000/ , přitom Covid to zvládne za 1 rok, nacisté se činili 4 roky 1941-45.

PetrV
12. prosinec 2020, 21:14

To porovnání 300 tisíc vers 400 tisíc je síla. Hold amerika je balšája.

Ivan Novák
12. prosinec 2020, 19:44

Kdyby nevěřili, že nebudou muset znovu přerušit, asi by teď nezačali. Problém ale nebyl v německých vodách, nýbrž v dánských, kde je podmínkou, kvůli potopené válečné munici, použít kladeč schopný extrapřesně manévrovat. To z dostupných lodí umí jen Akademik Čerskij, se kterým má Mukran svízel, kdo tam na něj sáhne, spadne do amerických sankcí.

Emil
12. prosinec 2020, 19:58

Akademik Čerskij v úterý opustil stavbu a zamířil do Kaliningradu.

Miloslav Černý
13. prosinec 2020, 04:10

Ten politicky negativní stav Ruska tady také nebude přetrvávat věčně. Třeba se už další Gorbačov narodil. Snad nám to potrubí v tom moři do té doby nezkoroduje

markusaurelius
13. prosinec 2020, 23:20

To myslíš toho najivného hlupáka kterému stačilo když ho plácaly po zádech....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se