Chorvatský LNG terminál získal státní podporu ve výši 100 milionů eur

DomůPlynárenstvíChorvatský LNG terminál získal státní podporu ve výši 100 milionů eur

Chorvatská vláda poskytne na projekt LNG terminálu na ostrově Krk v severním Jadranu finanční pomoc ve výši 100 milionů eur. Celkové náklady se mají pohybovat ve výši 234 milionů eur. Na projektu LNG terminálu se finančně podílí i Evropská unie.

Plánovaný LNG terminál na chorvatském ostrově Krk v severním Jadranu získal významnou finanční injekci. Chorvatská vláda poskytne finanční pomoc ve výši 100 milionů eur (2,58 miliard korun). LNG Hrvatska, společný podnik plynárenské společnosti Plinarco a společnosti HEP, se snaží do projektu přinést další finanční prostředky prostřednictvím akciových partnerů. To se však prozatím míjí účinkem.

Evropská unie je podporovatelem projektu LNG terminálu na pobřeží Jadranu. Nový terminál má přispět k diverzifikaci dodávek zemního plynu na Balkán, který je závislý na dovozu z Ruska. Evropská unie na konci roku 2017 odsouhlasila finanční podporu projektu ve výši 102 milionů eur (2,63 miliard korun.

Celkové náklady se mají pohybovat ve výši 234 milionů eur (6,03 miliard korun). Zbylých 32 milionů eur (824,28 milionů korun) poskytnou společnosti Plinarco a HEP.

LNG Hrvatska obdržela v polovině prosince 2018 závazné nabídky na celkem 520 milionů metrů krychlových zemního plynu z budoucího LNG terminálu. Nezávazné nabídky činí prozatím 300 milionů metrů krychlových zemního plynu.

Projekt na LNG terminál v severním Jadranu je již více než 20 let starý. První společností, která se měla výstavbou zabývat, byla LNG Adria založená v roce 1995. Založili ji rakouský OMV, český Transgas, slovenský SPP, francouzský Total a plynárenské společnosti ze Slovinska, Bosny, Chorvatska a Maďarska.

Chorvatská spotřeba zemního plynu se pohybuje kolem 3 miliard metrů krychlových. Většinu spotřeby je Chorvatsko schopné pokrýt z vlastních zdrojů. V září 2017 podepsala ruská společnost Gazprom desetiletou smlouvu o dodávkách zemního plynu v objemu jedné miliardy metrů krychlových za rok s chorvatským dovozcem plynu a obchodníkem Prvo Plinarsko Drustvo (PPD).

Zdroj úvodní fotografie:  2B1st Consulting