Domů
Plynárenství
Chorvatský LNG terminál získal státní podporu ve výši 100 milionů eur

Chorvatský LNG terminál získal státní podporu ve výši 100 milionů eur

Chorvatská vláda poskytne na projekt LNG terminálu na ostrově Krk v severním Jadranu finanční pomoc ve výši 100 milionů eur. Celkové náklady se mají pohybovat ve výši 234 milionů eur. Na projektu LNG terminálu se finančně podílí i Evropská unie.

Plánovaný LNG terminál na chorvatském ostrově Krk v severním Jadranu získal významnou finanční injekci. Chorvatská vláda poskytne finanční pomoc ve výši 100 milionů eur (2,58 miliard korun). LNG Hrvatska, společný podnik plynárenské společnosti Plinarco a společnosti HEP, se snaží do projektu přinést další finanční prostředky prostřednictvím akciových partnerů. To se však prozatím míjí účinkem.

Evropská unie je podporovatelem projektu LNG terminálu na pobřeží Jadranu. Nový terminál má přispět k diverzifikaci dodávek zemního plynu na Balkán, který je závislý na dovozu z Ruska. Evropská unie na konci roku 2017 odsouhlasila finanční podporu projektu ve výši 102 milionů eur (2,63 miliard korun.

Celkové náklady se mají pohybovat ve výši 234 milionů eur (6,03 miliard korun). Zbylých 32 milionů eur (824,28 milionů korun) poskytnou společnosti Plinarco a HEP.

LNG Hrvatska obdržela v polovině prosince 2018 závazné nabídky na celkem 520 milionů metrů krychlových zemního plynu z budoucího LNG terminálu. Nezávazné nabídky činí prozatím 300 milionů metrů krychlových zemního plynu.

Projekt na LNG terminál v severním Jadranu je již více než 20 let starý. První společností, která se měla výstavbou zabývat, byla LNG Adria založená v roce 1995. Založili ji rakouský OMV, český Transgas, slovenský SPP, francouzský Total a plynárenské společnosti ze Slovinska, Bosny, Chorvatska a Maďarska.

Chorvatská spotřeba zemního plynu se pohybuje kolem 3 miliard metrů krychlových. Většinu spotřeby je Chorvatsko schopné pokrýt z vlastních zdrojů. V září 2017 podepsala ruská společnost Gazprom desetiletou smlouvu o dodávkách zemního plynu v objemu jedné miliardy metrů krychlových za rok s chorvatským dovozcem plynu a obchodníkem Prvo Plinarsko Drustvo (PPD).

Zdroj úvodní fotografie:  2B1st Consulting

Komentáře

(5)

Petr

1. únor 2019, 17:18

No supééér.

To fakt už musí být korupce globálních plynařů, zvláště té jejich části vyrábějící terminály.

V EU je vytíženost LNG terminálů hluboce pod polovinou kapacit, někde i pod třetinou, a tady dá na ten terminál EU 40% dotaci a stát dalších 40%.

Přičemž se píše, že je Chorvatsko v plynu soběstačné, a to tam ještě ani požádně nezačali se zateplováním domů.

Pavel

3. únor 2019, 11:57

Super je, že rusáci už nebudou moct vydírat.

Petr

3. únor 2019, 14:37

No jasně.

A proto, aby nemuselo Rusko vydírat trapné pidistáty, tak se raději domluvilo s těmi úplně největšími Německem a Tureckem, že bude dodávat plyn do Evropy přez ně :)

Michal

4. únor 2019, 08:20

Máte aj nejaké argumenty na to, že Rusi vydierajú v EU štáty pomocou plynu? Pokiaľ viem, tak je to skôr naopak (Ukrajina) a Rusi potrebujú plyn exportovať.

frank

1. únor 2019, 21:41

dneska jsou někde nevyužité na 100 procent a zítra budeme rádi, že je máme. Uhelné terminály momentálně ,díky německé energetické politice ,praskají ve švech ruské trubky na jejich straně mají kohout, který drží otevřený jen podpis na smlouvě.

Prostě taková o něco dražší pojistka, která navíc rusy zatím vždy dotlačila ke slevám, které byly bez terminálů nepředstavitelné, jinými slovy to co zaplatíme za terminály, které nám zůstanou, ušetříme na plynu z trubek.

Ostatně i Norsko je posledních pár let nebývalé vstřícné s licencemi na těžbu, může být, že také vnímají terminály.

Na Reuters jsem četl, že to s tou soběstačností Chorvatska není až tak velké, údajně jen 40 procent , a tak prostě ten plyn šoupnou dál :) Italové koupí všechno...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.