Domů
Evropská Unie
Ukrajina poprvé vyvezla svůj zemní plyn do země Evropské unie
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Ukrajina poprvé vyvezla svůj zemní plyn do země Evropské unie

Ukrajinská společnost TAS Energija Krajini poprvé vyvezla ukrajinský zemní plyn do některé ze zemí Evropské unie. Cílovou zemí testovací dodávky v objemu 5000 metrů krychlových plynu bylo Slovensko. S odkazem na vyjádření vedení firmy o tom dnes informoval deník Ukrajinska pravda.

Relativně malá dodávka, jejímž adresátem byla společnost UK Metalex Limited, měla spíše demonstrativní charakter.

„Spolu s našimi evropskými partnery testujeme celní režimy a fungování operátorů okolních států. V budoucnu plánujeme provést ještě několik takových testů, včetně exportu z daňového skladu,“ uvedl ředitel firmy Maksim Dmytruk.

Společnost TAS Energija Krajini se věnuje dodávkám zemního plynu a elektrické energie na ukrajinském trhu. Patří do skupiny TAS Group, jejímž koncovým vlastníkem je bývalý vicepremiér a předseda ukrajinské centrální banky Serhij Tihipko.

Od 1. ledna ukrajinský operátor Ukrtransgaz o polovinu snížil poplatek za vstup do své plynovodní soustavy. Tento krok měl za cíl učinit vývoz ukrajinského plynu konkurenceschopným.

Ukrajina se snaží omezit svou závislost na dovozu zemního plynu zvýšením domácí těžby z dosud nevyužívaných ložisek na pevnině i v Černém moři. Ráda by také přestala být pouhým přepravcem ruského plynu do EU a sama začala svůj plyn vyvážet.

V prosinci Ukrajina poprvé spustila mezinárodní aukci na práva k průzkumu ložisek ve zhruba 30 lokalitách. Domácí těžba plynu se na Ukrajině v posledních letech pohybuje na úrovni 20 miliard metrů krychlových ročně. Aby se země stala zcela soběstačnou, musela by svou roční těžbu zvýšit zhruba na 30 miliard metrů krychlových.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
31. leden 2019, 17:53

Kdyby se na Ukrajině raději místo ieologického divadla tak věnovali skutečné práci, než jim tam nakonec zůstanou jen úředníci plus ti umělci v předstírání výkonu, a opravdu poctivě makající se přesunou do zahraničí všichni.

Pavel
2. únor 2019, 11:47

Přesně tak, až na jednu věc. To ideologické divadlo předvádí rusáci. Kdyby se rusáci věnovali práci místo rozesírání okolních zemí (včetně Ukrajiny) a dělání ramen na ty ostatní, nemuseli by rusáci dnes žrát trávu a rusáckem postižené země by se také měli lépe.

Martin Pácalt
2. únor 2019, 17:05

Všeho do času. Rusku roste na východě konkurent, již dnes rabující těžko uhlídatelné sibiřské oblasti, který pozornost Kremlu přinejmenším rozdělí na další oblasti zájmu. Doporučuji přednášku Michala Romancova na YT, minimálně o oblasti severně od Amuru se Rusko a Čína mohou za pár let střetnout.

Carlos
2. únor 2019, 21:41

Vždyť se o to rvali už za SSSR a budou znova, Čína si Sibiř vezme, Rusku se vysměje (Upřímně, kdo potřebuje stát s milionem vnitřních problémů za spojence?) Otázka jestli se pak dá čekat nějaká změna v Rusku, nebo ne, kam se posune jeho hranice, jestli půjdou do jaderné války atp. Ale i pro Čínu to může být problém, pokud by se zkusila porvat s Ruskem, tak ji může z jihu ohrozit Indie či Pakistán, nebo pokud bude muset zdroje směřovat do boje může dojít k vnitřní nestabilitě kvůli Ujgurům a podobně.

Milan
7. prosinec 2019, 17:29

No synku myslím si že by bylo nejlepší starat se o sebe. Takto rozkradena republika nebyla ani za bolsevika. Tak chytrý národ jako Češi kteří si prodali i vlastní vodu Rusové nejsou.

Carlos
7. prosinec 2019, 19:28

A následek čeho myslíte že to je? Jenom toho bolševika.

Ivo Honsig
9. prosinec 2019, 12:24

Carlosovi neporadíš.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se