Domů
Plynárenství
Polsko vyměřilo ruskému Gazpromu rekordní pokutu za Nord Stream 2

Polsko vyměřilo ruskému Gazpromu rekordní pokutu za Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom rekordní pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 175 miliard Kč) za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Částkou 234 milionů zlotých (1,4 miliardy Kč) pokutoval i pětici dalších podniků, které na projektu Nord Stream 2 spolupracují, informovaly dnes tiskové agentury.

Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí už tak dominantní pozici firmy Gazprom na trhu. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Komentáře(11)
Josef
7. říjen 2020, 15:11

Jak je vidět právní stát v Polsku je problém.

Lukas
7. říjen 2020, 15:37

Ta pokuta je smiesna a bola udelena len na zaklade straty zisku z tranzitu a na zaklade toho ze poliaci budu vecne ublizeni narod no mali by si uvedomit ze je ina doba. Ked sa im nepaci nech si nakupuju plyn z USA alebo z inych zdrojov.Urcite to aj Gazprom zaplati :D

Snad necakali ze sa ich bude niekto nieco pytat a zvlast rusi. A s Polskom uz je to obohrana pesnicka ze to ohrozi energeticku bezpecnost EU, to je jediny argument ktory maju a ktory prisiel spoza atlantiku.

energetik II
7. říjen 2020, 16:21

To je skutečně fantastické ! Polsko chce pokutovat někoho za plynovod, který vede po dně moře a povede plyn do třetích zemí, nikoli do Polska. Takže stát - "C" chce pokutovat stát - "A", že chce dodávat plyn státu - "B". Největší přítel Polska = USA přitom odebírají téměř 50 % uranu pro pohon svých jaderek z Ruska a dalších postsovětských republik. Nemají Poláci také velký strach o "energetickou bezpečnost USA" = jejich hlavního spojence a šéfa organizace NATO ? Zřejmě tedy bude Polsko pokutovat třeba také Kazachstán ! Zajímalo by mne ,když Poláci pokutují také nadnárodní západní firmy podílející se na plynovodu, zda jim tu pokutu zaplatí. My Češi právě stavíme součást navazujícího potrubí NS II , které povede ruský plyn od Sokolova směrem na Přimdu. Před pár dny jsem tuto stavbu sledoval na okrese Plzeň Sever. Tedy by Poláci měli napařit pořádnou pokutu i nám Čechům ! Vždyť my čekáme od NS II zisk za zvýšený tranzit přes naše území !

PetrV
8. říjen 2020, 19:48

Poláci by měli vysolit pokutu lodím za s LNG, že znečišťují životní prostředí při svém provozu. Najdou koule a nebo jen tak kašpárkují?

Bizon
7. říjen 2020, 18:17

Je to sranda.

Tak dlouho mi ta polská snaha vymezit se proti Rusákům přišla trapná a ubohá, až jsem si na ni zvykl :D Dnes to upřímně beru jako součást jejich národní identity a bontonu.

Rostislav Žídek
7. říjen 2020, 23:20

Neco mi rika, ze kdyby vymeril pokutu 1 Rubl, tak by to stale Rusko nezaplatilo.

energetik II
8. říjen 2020, 15:07

Polsko je zajímavé. Už roku 1934 jako první země !! uzavřela s Hitlerem smlouvu na 10 let o míru, neútočení a spolupráci. Hitler je přesto v září 1939 napadl, z jejich území vytvořil své říšské župy Powartí a Generální government a přitom zavraždil 6 000 000 obyvatel Polska, hlavně Židů. Na území Polska postavil i Osvětim, místo, kde zplynoval několik milionů vězňů. Třetí říše už neexistuje, už je jen Německo, SSSR už také neexistuje, už je jen Rusko. Přesto se Poláci s Němci objímají a na Rusko plivou.

Morgast Magnus
12. říjen 2020, 00:40

Když už zde chcete komentovat historii, tak to dělejte laskavě pořádně! Předně pakt, který zmiňujete, padl díky konání polské strany! První věc, kterou jste účelově pominul a zdaleka tím nekončíme, že?! Ono když zjistíme jak bylo PL napojeno na GB, což výrazně ovlivnilo např. jednání o koridoru Prusko versus Říše, tak se člověk spíše diví, že to Němcům tolik trvalo. A největší demence je hovořit o vraždění Židů na území PL ze strany Německa. Zjevně jste zapomněl na polskou genocidu z let 38-39 zaměřenou na pogromy proti Židům a Němcům. Když jste pro jednou historický negramot, je vhodnější držet ústa a krok!

Bizon
12. říjen 2020, 14:41

Proto nemám rád celou tuhle argumentaci historií. Nepopírám to co píšete, ale tady v Evropě za posledních 120 let nějak vydrbal každý s každým, nevidím důvod udržovat století staré křivdy... Ještě když třetina takzavné historie je dobová propaganda, a druhá třetina zpětné krytí zadků na zlepšení reputace...

Carlos
12. říjen 2020, 19:06

EII je hlavně proruský a pročínský troll.

PetrV
8. říjen 2020, 19:54

To je takový polský masochismus. Někdo z N4G mi vyprávěl, že plynovody, co vedou přes nás měly jít přes Polsko, dokonce trubky byly složeny po trase. Poláci kladli nesplnitelné podmínky, tak se trubky přestěhovaly k nám. Proto byla ta výstavba tak rychlá. Plyn chtěli Němci, Rakušani, Francouzi. Poláci mají přece uhlí.

Poláci nikdy nepřekročí svůj historický stín...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.