Domů
Rychlé zprávy
Reuters: Česko, Slovensko a Rakousko vyzvaly Berlín ke zrušení poplatku za plyn
Plynovod
Zdroj: Ken Kistler / Creative Commons / CC0 1.0

Reuters: Česko, Slovensko a Rakousko vyzvaly Berlín ke zrušení poplatku za plyn

Rychlé zprávy
5 komentářů
11. prosinec 2024, 17:25
ČTK

Česká republika, Slovensko a Rakousko vyzvaly Berlín, aby tento měsíc schválil novelu zákona, která zruší poplatek za tranzit plynu přes jeho území. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Odvolává se přitom na dokument, ke kterému získala přístup.

Německo v květnu po kritice z České republiky a z dalších zemí slíbilo, že kontroverzní poplatek od ledna zruší. Připravilo kvůli tomu novelu, kterou v září Spolkový sněm schválil v prvním čtení. Na začátku listopadu se ovšem v Německu rozpadla vládní koalice, což další schvalování novely zkomplikovalo.

Česká republika, Slovensko a Rakousko v dokumentu upozornily, že potřebu zrušit poplatek podtrhuje skutečnost, že na konci roku vyprší smlouva o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, kterou Kyjev nehodlá prodloužit.

„Je nezbytné odstranit všechny překážky, které stojí v cestě naší snaze o diverzifikaci (dodávek plynu),“ píše se v dokumentu.

Nord Stream
Ilustrační foto

Ten rovněž vyzývá k co nejrychlejšímu schválení novely, které by zajistilo zrušení poplatku od 1. ledna. Dokument byl rozeslán členským státům Evropské unie, jejichž ministři energetiky budou o poplatku jednat na pondělním zasedání v Bruselu, píše Reuters.

Německo poplatek zavedlo na podzim roku 2022, sloužit měl k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících a na zajištění bezpečnosti dodávek. Poplatek se týká společností a spotřebitelů v Německu a dovozců v sousedních zemích, kteří nakupují plyn prostřednictvím německých plynovodů. Novela zákona omezuje platbu poplatku pouze na německé odběratele.

Společnost Trading Hub Europe GmbH (THE), která je správcem a koordinátorem německého trhu s plynem, v listopadu uvedla, že od ledna poplatek zvýší z nynějších 2,50 na 2,99 eura (zhruba 75 Kč) za každou megawatthodinu (MWh). Toto zvýšení vychází z předpokladu, že poplatek bude omezen pouze na německé odběratele.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Nefi
11. prosinec 2024, 20:13

Strategický zájem je mít kromě propojení západ východ i propojení sever - jih. Česká vláda to ignorovala navzdory tomu, že nás o to Rakousko 25 let prosilo. Nyní bychom měli alternativu Polské LNG terminály - Morava - Baumgarten.

Pavel Pavel
11. prosinec 2024, 22:28

Rouru z Polska mají Slováci a pokud vím, tak tak tam toho moc neteče. Strategický zájem je krásné téma, jen to často bývá zástěrka pro ekonomicky silně suboptimální řešení.

Nefi
12. prosinec 2024, 00:39

Je opravdu možné, že pro pana Křetínského a jeho SPP to může být suboptimální. Proto také český ERÚ roky tuto možnost shazoval ze stolu. Jeden člověk byl zato z ERÚ vyhozen ještě tehdejším premiérem Babišem.

Pokud od 1.1.2025 opravdu přestane téct přes Ukrajinu ruský plyn, pak existence tohoto propojení mezi POL a SK bude vítaným prvkem bezpečnosti.

Ekonomicky suboptimální je současná česká transportní soustava hlavně z toho důvodu, že je obludně naddimenzovaná, schopná přepravit více než desetinásobek české spotřeby. A současně nemá vlastní propojení do blízkého obchodního hubu Baumgarten a so polských LNG terminálů.

Lukáš
12. prosinec 2024, 01:31

Slovaci, teda kolaborantska vlada za ktoru sa hambim by vyuzivala iba jedinu trubku a to tu rusku a ziadnu inu.

Momentalne ma Slovensko jediny strategicky zaujem, nadavat na zapad a brusel z ktoreho vyciciava peniaze a popri tom sa pchat kremelskmu muzikovi a vojnovemu zlocincovi na miesta, kam uz ani slnko nesvieti :(

Nefi
12. prosinec 2024, 10:20

Současná Americká spotová cena Henry Hub je po přepočtu z BTU a USD necelých 10 EUR/MWh. Aktuální spotová cena v Německu THE je cca 45 EUR/MWh a v Rakousku cca 49.

Pan Křetínský kontroluje SPP i Slovenské elektrárně. Důvod pro to, co se na Slovensku děje bych hledal spíše tam.

V ČR nouze naučila Dalibora housti a výsledek je, že ČEZ si pronajal Eemshaven a Stade.

Myslím, že na tom dovozu plynu z USA měl dost velké zisky.

Fico je tolerován proto, že sice voličům vykládá neuvěřitelné rusofilní nesmysly, ale do velkého businessu pak nezasahuje.

Nejdražší plyn nakupují Slovensko a Maďarsko a to navzdory různým "slevám".

Někdo totiž musí Ukrajině zaplatit za tranzit a Rusko neposílá ani euro a plyn teče dál. Slouží k tomu právě tyto slevy pro Fica a Orbána.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se