Domů
Plynárenství
Ruská společnost Gazprom podle plánu dokončila údržbu na plynovodu TurkStream
Pokládání plynovodu TurkStream
Zdroj: Gazprom

Ruská společnost Gazprom podle plánu dokončila údržbu na plynovodu TurkStream

Plynárenství
Bez komentáře
12. červen 2023, 14:14
ČTK

Ruská plynárenská společnost Gazprom podle plánu dokončila údržbové práce na plynovodu TurkStrem, kterým teče ruský plyn do Evropy přes Turecko. Dodávky plynu tímto potrubím byly přerušeny 5. června, dnes byly obnoveny, informovala agentura Reuters.

TurkStream vede z Ruska přes Černé moře do Turecka. Má dvě větvě, jedna je určena pro turecké spotřebitele, zatímco druhou teče plyn do jižní a jihovýchodní Evropy. Celková roční kapacita je 31,5 miliardy metrů krychlových, spuštěn byl v lednu 2020.

Ilustrační foto

Plynovod TurkStream je nyní hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropy, využívá ho zejména Maďarsko. Levný plyn do EU z Ruska léta proudil hlavně přes podmořský plynovod Nord Stream, ten je ale po dosud neobjasněných explozích z loňského září mimo provoz a zatím nic nenasvědčuje tomu, že bude v dohledné době opraven a znovu zprovozněn. EU po invazi ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru deklarovala záměr přestat ropu a plyn z Ruska zcela odebírat a naopak zvyšuje nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG), zejména od Spojených států.

Turecko má dlouhodobě ambici stát se významným energetickým centrem. Loni v říjnu země oznámila, že se chce stát distribučním centrem ruského plynu, který by proudil do Evropy, a ruské a turecké úřady dostaly zadání, aby na záměru spolupracovaly.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se