Domů
Plynárenství
Rusko podle mluvčího Kremlu neočekává zastavení dodávek plynu dalším klientům
Gazprom může nyní plynovod Opal využívat pouze z 50 %.

Rusko podle mluvčího Kremlu neočekává zastavení dodávek plynu dalším klientům

Plynárenství
19 komentářů
9. červen 2022, 16:21
ČTK

Ruská vláda nepředpokládá, že státní plynárenská společnost Gazprom zastaví dodávky zemního plynu dalším evropským zákazníkům. Uvedl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že systém, který Moskva vytvořila, aby odběratelé hradili dodávky ruského plynu v rublech, funguje podle plánu.

Gazprom koncem dubna zastavil dodávky plynu do Polska a do Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Později Gazprom ukončil také dodávky suroviny do Finska a Nizozemska. Plyn přestal dodávat rovněž dánské společnosti Orsted a do Německa britské firmě Shell Energy.

„Systém (pro hrazení dodávek ruského plynu v rublech) funguje,“ uvedl Peskov na pravidelné tiskové konferenci.

„Ti, kteří plyn dostávají, postupují v souladu s novým systémem,“ dodal. Na otázku, zda lze očekávat další zastavování dodávek, pak odpověděl záporně, informovala agentura Reuters.

Rusko začalo platby ve své měně vyžadovat po únorové invazi, když na něj západní země uvalily sankce, a většinu finančních transakcí mezi Ruskem a Západem tak znemožnily.

Ilustrační foto

Peskov dnes rovněž uvedl, že zatím nebylo dosaženo dohody s Tureckem ohledně vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře. Dodal nicméně, že práce na dohodě pokračují.

Dohoda by měla vytvořit námořní koridor, kterým by se ukrajinské obilí vyváželo pod dohledem tureckého námořnictva. Podle dřívějšího vyjádření ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ale Ukrajina musí nejprve odminovat své přístavy v Černém moři. Ukrajina zase požaduje dostatečné bezpečnostní záruky a vyjadřuje obavy, že Rusko námořní koridor pro vývoz obilí zneužije k útokům z moře.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Ladislav Novák
9. červen 2022, 17:55

Rusko popíralo, že připravilo/povede likvidační válku proti Ukrajině a svobodnému světu.

Dokud v Rusku vládne Putinovo vražedné komando, nelze jim věřit ani slovo. Ani 50 let poté, co se budou smažit v pekle...

Pavel
10. červen 2022, 22:11

Rusko je nedůvěryhodné posledních sto let. Vyjádření současných ruských představitelů nemá absolutně žádnou hodnotu. Jednat s nimi je ztracený čas.

Ladislav Novák
9. červen 2022, 19:25

První komentář neprošel, tak jinými slovy: Je tady někdo, kdo ještě věří ruským slibům? ;-)

Rejpal
10. červen 2022, 00:36

Měl byste přestat poslouchat ČT a používat vlastní hlavu. Válka je hnusná věc , ale ta válka na Ukrajině není kvůli Rusku , ale kvůli tomu ,že Evropa je závislá na USA a ti si tady prosazují svojí agresivní a bezohlednou zahraniční politiku. Ta válka slouží jen zájmům USA Rusko a Evropa jsou v poli poražených, protože z nás se staly naprostí vazalové USA a Rusko bude příliš závislé na Asii , prakticky se bude izolovat od EU a USA což znamená závislost zejména na Číně. Ukrajina bude zničena, protože Rusko si uvědomuje ,že cokoli zbyde z Ukrajiny tak to půjde do Nato a to by znamenalo konec Ruska jako světové velmoci. Jenže tím ,že Ukrajinu zničí, tak ji budu muset postavit znova no a to znamená , že jí fakticky ovládne Čína, která si z Ukrajiny udělá levou výrobní linku. Celou tu válku zaplatíme my a to jen díky tomu ,že jsme nedokázali poslat USA z jejich agresivitou do patřičných míst a neřekli jsme Ukrajině , že do žádného NATA nepůjde a že má okamžitě přestat zabíjet lidi na Donbase a dodržovat Minské dohody to stačilo k tomu , aby žádná válka nebyla a kecy typu ,že každý má právo zajistit svojí bezpečnost jak chce co tady šíří Americká propaganda jsou k smíchu. Podle těch lží už by USA neměli nic namítat proti tomu ,když si jiný stát chce pořídit jaderné zbraně , které jak ukázala praxe jsou k zajištění bezpečnosti nejlepší, protože agresivní státy jako USA co napadají jednu zemi za druhou si nikdy netroufnou na jaderný stát viz jejich stažení ocasu od KLDR , když jim KIM ukázal že jeho rakety mohou zasáhnou USA přesně v tu chvíli začat Trump vyjednávat a nakonec se USA stáhli. Stejně tak je to s Pakistánem Indií nebo Čínou , na tyto státy USA nemohou a je tam klid. Kdyby Rusko nemělo jaderné zbraně tak už ho dávno napadli a zničili ,takto nemohou dělat nic kromě trapných sankcí , jenže Rusko je potravinová a energetická velmoc a veškeré průmyslové zboží dnes nabízí Čína , takže nějaké sankce mohou mít pouze přechodný vliv a v řádu několik desítek měsíců kdy se Ruská ekonomika přeorientuje budou zcela nicotné. Jediným výsledkem bude chudší a závislá Evropa a bohatší a mocnější Čína. A my se z toho budeme dostávat hodně špatně ,protože nemáme žádné levné zdroje energie a ani politiky co jsou schopní je zajistit. OZE jsou drahé a vyžadují zásadní snížení spotřeby což je běh na desítky let.

Ladislav Novák
10. červen 2022, 01:15

To máte z ruské státní Rossija TV? :-D

PetrD
10. červen 2022, 08:00

Válka na Ukrajině nemá s expanzí NATO, Minskými dohodami ani nacisty nic společného. Jak se znovu ukázalo včera, stejně jako v onom narychlo staženém článku z RIA novosti v únoru, Putin obnovuje Rusko na území z 19. století. Putin už dal x-krát najevo v rozhovorech, že Ukrajinu nepovažuje za samostatnou zemi.

Akorát si spletl dobu, koloniální impéria se rozpadla, a to by se mělo stát i Rusku.

Jan Stehlik
10. červen 2022, 15:00

Putin si dobu nespletl . Naopak se vrátili staré feudální pořádky , kdy ten kdo vlastní je vysmátý . Dnes se peníze nevydělávají prací , ale vlastnictvím (majetkem) . Krásně je to u nás viditelné , kdo nic nemá ten chudne .

Pavel
10. červen 2022, 23:11

Musí to být těžký život mít v hlavě takový zmatek jako pan Rejpal, z toho aby se jeden zbláznil, že? Zajímavé je, jak každý takový exot ve svých myšlenkových pochodech nakonec dospěje k ospravedlnění libovolných zvěrstvech páchaných jeho oblíbenci.

Pavel
10. červen 2022, 23:13

ospravedlnění libovolných zvěrstev

nikdo
16. červen 2022, 16:12

Asi jediné s čím se dá z vašeho příspěvku souhlasit je že kdo má jaderné zbraně je v bezpečí, bohužel si je Ukrajina v 90. letech nenechala pak by si na ně Rusáci

netroufli.

Přemek z Mělníka
9. červen 2022, 19:58

Pravda, asi možná.....,ale je tady ještě někdo kdo věří ukrajinským slibům?

Ladislav Novák
10. červen 2022, 09:25

Přemek z Mělníka 9. červen 2022, 19:58

Ukrajina? V článku bylo něco o Ukrajině? 8-O

Vy si klidně věřte Rusům a jejich totalitní propagandě...

Ladislav Novák
9. červen 2022, 20:12

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

V článku není o Ukrajině řeč. Vy jste Putinův troll?
.

Peter Zachara
9. červen 2022, 23:15

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

nabehnou ti pupinky.
.

Karel Navratil
9. červen 2022, 20:56

Takže všichni už maji účet v rublikách a přeměňují tvrdou měnu za petroruble :-))

Rejpal
10. červen 2022, 00:41

To je jen politika Rusko ukázalo ,že za dolary a eura si od něj ti co je tisknou nic nekoupí v podstatě západ měl štěstí , kdyby byly Rusové tvrdí mohli požadovat platbu ve zlatě v tom případě by to znamenalo mnohem větší problém, protože zlato by velmi rychle došlo.

Ladislav Novák
10. červen 2022, 06:24

Požadovat může každý, co ho napadne. Rubl není konvertibilní měna, zlato Rusům místo rublu nikdo nedá. :-D

Peter Zachara
10. červen 2022, 12:08

to si cital v Katolickych novinach?

Ladislav Novák
10. červen 2022, 15:08

Můžeš to vyzkoušet. Sežeň si ruble a nakupuj zlato... :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se