Domů
Plynárenství
Rusko pohrozilo přerušením dodávek plynu do Německa
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Rusko pohrozilo přerušením dodávek plynu do Německa

Plynárenství
10 komentářů
8. březen 2022, 10:10
ČTK

Rusko poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy. V pondělí večer před takovým krokem v ruské státní televizi varoval vicepremiér Alexandr Novak. Řekl, že z takové situace by nikdo neměl prospěch.

„Máme plné právo přijmout reciproční rozhodnutí a uvalit embargo na dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1, který je dnes vytížen až na 100 procent,“ prohlásil Novak.

„Ale ještě toto rozhodnutí nepřijímáme. Nikdo tím nezíská,“ zdůraznil. Rusko se však podle něj cítí být evropskými politiky a jejich nařčeními tlačeno tímto směrem.

Projekt paralelního a nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2 německá vláda zastavila, když ruský prezident Vladimir Putin před dvěma týdny uznal nezávislost dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Nord Stream 1 je už více než deset let důležitým zdrojem plynu pro Německo, připomíná časopis Der Spiegel. Plynovod vede z Ruska přes Baltské moře na sever Německa.

Podle Novaka sleduje Rusko vyjádření západních politiků, kteří se chtějí odstřihnout od ruského plynu a ropy. Unijní politici podle něj svým počínáním přispívají k růstu cen energií.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak požaduje ostřejší sankce proti Rusku. Nutný je podle něj bojkot ruského vývozu, a to včetně ropy a plynu. S takto rázným postupem ale nesouhlasí Německo, protože podle kancléře Olafa Scholze nemá Evropa náhradní řešení.

„V současné době neexistuje žádný jiný způsob, jak Evropě zajistit zásobování energiemi pro vytápění, mobilitu, zajištění elektřiny a průmysl,“ uvedl v pondělí Scholz.

To je podle něj důvod, proč Německo podporuje cílené sankce, ze kterých jsou záměrně vyjmuty dodávky energií.

Kancléř řekl, že Evropská unie sice hledá alternativy, ale překonání energetické závislosti na Rusku nebude rychlé. „Nestane se tak přes noc,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Petr prochaska
8. březen 2022, 10:51

Tak to je vidět i na postojích Bidena. Rusko a USA si určily mantinely a ty dodržují.

Vojvodik Petr
8. březen 2022, 11:29

USA ty mantinely mnohokrát překročily.

Petr prochaska
8. březen 2022, 11:43

Jamal nejede a Ukrajina by mohla zavřít kohouty s plynem, ale evidentně se jim do toho nechce.

Milan
8. březen 2022, 11:44

@Maly Jarda, odkud cerpate ty informace?

Richard Vacek
8. březen 2022, 12:29

Celkem dobře to popisuje známý americký bezpečnostní poradce a autor řady knih, z nichž pár vyšlo i v češtině. Stačí si vyhledat jeho krátkou přednášku kde je vidět americký pohled na svět a i zdůvodnění, proč bude válka na Ukrajině. "Místem války bude Evropa, 2015 (Nick Branham,George Friedman) CZtit 12min dokument"

Můžeme s tím souhlasit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno.

hlpb
8. březen 2022, 11:59

Jardo, pozdravuj Chocholouška

Vojvodik Petr
8. březen 2022, 13:01

Asi dohoda s EU.

maly jarda
8. březen 2022, 19:34

USA a Británie budou bojovat s Ruskem nejenom do posledního českého důchodce , ale i do posledního německého..

Zbyněk Poisl
9. březen 2022, 08:17

Ať to Ivan Němcům zavře. Aspoň budou mít Němci klid na přemýšleni, kde udělali chybu.

Vojvodik Petr
12. březen 2022, 17:49

Zelený masox to bude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se