Domů
Plynárenství
Rusové zuří: Přeprava ruského plynu plynovodem Jamal byla zastavena. Kontrakt s Polskem vypršel

Rusové zuří: Přeprava ruského plynu plynovodem Jamal byla zastavena. Kontrakt s Polskem vypršel

Plynárenství
20 komentářů
26. květen 2020, 15:17
ČTK

Přeprava plynu z Ruska plynovodem Jamal přes Polsko a Bělorusko do Německa dnes klesla na nulu. S odvoláním na provozovatele německé části plynovodu Gascade to uvedla agentura TASS. Situace souvisí s tím, že dlouhodobá dohoda o přepravě plynu mezi Ruskem a Polskem vypršela 17. května, k tomu Varšava slaďuje předpisy v energetice s pravidly v Evropské unii a přerušuje desítky let trvající závislost na Rusku, upozornila agentura Reuters. Ruský tisk dává počínání vývozce plynu Gazprom do souvislosti s poklesem poptávky na evropském trhu.

Po vypršení dlouhodobého kontraktu na tranzit plynu začal polský provozovatel plynovodu Gaz-Systém prodávat kapacity Jamalu v aukcích. Už v neděli byla podle něj nakoupená kapacita výrazně nižší než dříve.

„Gazprom nevydržel a ventiloval svůj vztek po ztrátě monopolu na využívání tranzitního plynovodu v Polsku,“ napsal polský list Gazeta Wyborcza.

Ruský plynárenský gigant podle něj snížil přepravu plynu k nule, když po vypršení staré dohody musel začít nakupovat kapacity tranzitu podle pravidel EU, nikoliv posílat plyn podle smluv, které byly uzavřeny v politických kabinetech a jejichž podmínky nikdy nebyly zveřejněny.

Plynovod ale nezůstane prázdný: na červen si jeden podnik – patrně Gazprom – zarezervoval 90 procent kapacit a 80 procent na třetí čtvrtletí. Za tyto kapacity bude muset podle polského deníku zaplatit i v případě, že je nevyužije. Podobné podmínky pro Gazprom platí i na Ukrajině.

„Prudké omezení přepravy ruského plynu přes Polsko ukazuje možný scénář po spuštění dalšího plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltu z Ruska do Německa,“ varoval polský deník.

Dokončení tohoto plynovodu v závěru loňského roku na poslední chvíli zastavily americké sankce. Gazprom se ale nyní tento plynovod snaží dostavět vlastními silami.

Ruský prezident Vladimir Putin v lednu předpověděl, že projekt Nord Stream 2 bude dokončen nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku. Pokud se tak stane, plného výkonu by mohl dosáhnout na přelomu let 2022 a 2023, odkdy už Gazprom nebude tranzit přes Polsko potřebovat, dodala Gazeta Wyborcza.

Gazprom podle ruského listu Kommersant „vysušil potrubí“ v Jamalu kvůli rekordnímu poklesu poptávky a cen plynu v Evropě, kde kvůli pandemii klesla spotřeba a zásobníky jsou plné.

Podle analytiků by letos mohla cena ruského plynu v Evropě klesnout hluboko pod 100 dolarů za tisíc metrů krychlových a podíl ruského plynu na evropské spotřebě klesnout z 39 na 34 procent.

Ruský koncern teď podle Kommersantu může krátkodobě šetřit výdaje na nákup kapacit v polském úseku Jamalu a zvýšit přepravu přes již fungující plynovod Nord Stream a také přes Ukrajinu, kde za kapacity už zaplatil.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Josef
26. květen 2020, 20:53

Polsko si samozřejmě může plynovod prodávat v aukcích a jenže uměle zvedat cenu přepravy tím ,že si tam přepravu fiktivně objedná sám sobě Polský stát a bude šroubovat cenu Němcům jenže pokud lví podíl na přepravě má 1 zákazník no tak to logicky povede k tomu, že buďto bude cena rozumná a nebo bude plynovod nevyužit a Polsko nedostane za tranzit nic jako Ukrajina. Jinak Poláci si na Rusko nemají co stěžovat po 1 světové válce oslabené Rusko napadli a vzali mu část území nám zabrali po Mnichovu Těšínsko, díky svému nacionalismu byly vedle Němců jedním z nejagresivnějších národů v Evropě. Dnes je situace jiná změnila se i národní mentalita, ale tak ukřivděnost Poláků směrem k Rusům je falešná. Výsledkem je, že Polsko dodnes nemá dobré vztahy jak s Ruskem , tak s Německem a vlastně v regionu hájí zájmy USA a škodí tím ne jen sobě, ale i všem okolo.

petr
26. květen 2020, 22:34

Panem Josefe, co jste měl z dějepisu ? A nebo máte jen VUML?

Polsko v roce 1918 - 1920 zachránilo Evropu před vpádem Rudé armády a mnoho poláků padlo při obraně Varšavy, kde se jim podařilo nakonec na hlavu porazit ruďochy vedené Tuchačevským a Vorošilovem. Díky tomu si Polsko uchovalo nezávislost a zahnalo rudochy daleko od Varšavy.

Rusko vedlo jako vždy imperiální válku a oplatilo to Polsku paktem s Hitlerem, kdy 17.9.1939. napadli jako spojenci nacionálních socialistů Polsko.

Poláci osobně nezbožňuji, ale jsou to dnes jediný národ, který je schopen se v rámci EU postavit ruskému roztahování... ostatní jsou jen velcí poserové

Josef
27. květen 2020, 00:41

No já jsem měl ze zeměpisu jedničku, ale pokud Vím pak Polsko napadlo po 1 světové válce Rusko a připravilo ho o část Běloruska a Ukrajiny. Rusko v té době nikoho nenapadalo byla tam občanská válka a chaos. Krom vašich řečí o roztahování Ruska, pak pokud vím Rusko napadl Napoleon a ve 20 století 2x část tzv. vyspělých evropských národů v čele s Německem tj. Itálie ,Rakousko , Slovensko, Rumunsko v 2 světové. ( 1914 , 1941 ) Stalin byl velice mírný kdyby postupoval jako Němci ,kteří za 1 padlého Němce zabíjeli 5 civilistů nezbylo by z Německa a Rakouska nic, protože ve 2 světové Rusů zabily 20 milionů. Nezlikvidovali ani Finy,kteří drželi Leningrad ze severu a za 882 dní blokády zde zemřelo až 800 tisíc lidí hlady což je mimochodem téměř 1/5 Finské populace. Finům se za to prakticky nic nestalo ( přišli o nějaké ložiska niklu a malou část území na jihu) naopak Rusové s nimi uzavřeli přátelství a přiznali část svojí viny. Nic se nestalo ani Slovákům, kteří útočili na Rusko s Hitlerem. A to že Stalin vytvořil východní blok, to bylo logickým důsledkem dvojího napadení ze západu. Bohužel v Rusku byl komunismus a nás to semlelo taky, ale Ruský národ za to nemůže tím komunismem trpěl ještě více než my. Krom toho bez Rusů bychom tady nebyly - viz plán OST....

Jinak smlouva s Německem byla vynucená , Anglie a Francie místo koalice s Ruskem zvolili také smlouvu s Německem - Mnichov (1938) s cílem obrátit Hitlera na východ. Rusko muselo podepsat jinak by válka začala dříve a Rusko nemělo šanci vyhrát.... Nebyla to koalice, ale mírová smlouva v principu stejná jakou podepsali spojenci, krom toho Poláci při ní přišli jen o to území ,které před tím vzali Rusům a ve výsledku nepřišli o nic, protože po válce území získali na úkor Německa.

Tomáš Dvořák
27. květen 2020, 01:45

Ze zeměpisu jste možná jedničku měl, ale z dějepisu asi ne. Tedy možná za socialismu vlastně ano... Na tento server to nepatří, ale v Polsko-sovětské válce měly dobyvačné úmysly obě strany, nicméně první krok učinil sovětský svaz. A že sověty nakonec od Varšavy Poláci hnali svinským krokem až někam za Minsk, to je také fakt. Pro bolševiky lidské životy nic neznamenaly - klidně vedli válku s Polskem a zároveň i domácí občanskou válku, co by neudělali pro světovou revoluci, že? O Polsko-sovětské válce se můžete dovzdělat třeba zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Polsko-sovětská_válka

Vinkler
27. květen 2020, 07:56

Na tento server to nepatří, zejména nemá smysl bádat, kdo to začal.

Tak jako války Srbsko - Chorvatské které jsou pozůstatkem šarvátek říše západořímské / východořímské, je to i Polsko Litevské (katolické) = západořímské / proti pravoslavné rusi jako dědici východořímské. Za ty 2 tisíce let se nedopátráte, kdo začal.

St
27. květen 2020, 10:09

Ještě jste zapomněl na Krymskou válku 1853–1856, kde se Evropa postavila za Osmanskou říši. Každopádně ta "výměna" území pro Poláky nebyla zas tak moc výhodná. O mnohem území přišli, jak získali.

energetik II
27. květen 2020, 07:47

TO : petr

Pokud jde o pakt Hitler - SSSR z roku 1939, tak říkáte jen to za "B". Také je třeba říci to za "A". Když Hitler 15.března 1939 okupoval zbytek ČSR, tak hned druhý den = 16.března sovětský ministr zahraničí Litvinov se obrátil na Londýn, Paříž a Varšavu s požadavkem na uzavření protinacistického spojeneckého paktu : Londýn,Paříž, Varšava, Moskva. Jeho cílem bylo dostat Hitlera do války na dvou frontách, pokud by někoho z uvedených států napadl. Jednání sice začala ,ale SSSR návrh byl nakonec Západem a Polskem zamítnut. Když byl SSSR Londýnem a Paříží odkopnut , tak se nakonec v srpnu obrátil na Německo. Takže je třeba vždy říkat, že SSSR byl Západem odkopnut, když navrhoval uzavření protihitlerovského paktu. Jak to pak dopadlo s Varšavou i Paříží už víme = debakly. Kdyby býval Západ návrh SSSR přijal, byl by Hitler už roku 1939 a nikoli až 1944 ve válce na dvou frontách a mrtvých ve Druhé válce by nebylo v Evropě 30 milionů ale možná miliony 2. Za to, co se stalo může Londýn a Paříž, nikoli Moskva.

St
27. květen 2020, 10:12

Máte pravdu, v té době si mysleli, že když obětují Československo, tak se Hitler obrátí proti Stalinovi. Což samozřejmě měl v plánu. Dokonce doufal, že se mu podaří přesvědčit Angličany, aby mu s tím pomohli. Naštěstí se totálně přepočítal.

Jinak tu někteří vyčítají Sovětům spolupráci s Němci. Ale ruku na srdce nikdo kromě Němců, kteří zoufale potřebovali suroviny pro rozvoj svého zbrojního průmyslu Sovětům nechtěl pomoci s budováním těžkého průmyslu, tolik nezbytného pro vedení moderní války.

Ivan Novák
27. květen 2020, 11:55

Na pozitivnější a současně energetickou notu: někdy se národní a světonázorové animozity do obchodů nepromítají. Nedaleko Chebu postavili Němci v r. 1915 elektrárnu Arzberg, sokolovské uhlí se do ní plynule dováželo až do jejího odstavení v r. 2003, s výjimkou jediného dne (8.5.1945).

Pavel
29. květen 2020, 20:54

Bláboly. Jak Anglie, tak Francie o společném postupu proti hitlerovi stály. Západ a POlsko nic nezamítli (poláci pouze nepřipouštěli vstup sovětských jednotek na své území).Jediný kdo o vytvoření dohody nestál byl právě stalin, jen protahoval jednání, aby je v srpnu je ukončil, a hned vzápětí začal oficiálně jednat s Hitlerem (neoficiální jednání se vedly už roky před tím, defacto za zády sovětského spojence Československa). To jak známo skončilo zločinným paktem Ribentrop-Molotov a rozpoutáním války společným přepadením Polska. Jinými slovy, místním historický analfabetům a lidovým rusákům přežvykujícím propagandu padesátých let je třeba říkat, že sovětské rusácko si se Západem hrálo a ve skutečnosti zrazovalo Československo mnohem horším způsobem než Francie, aby se následně podílelo na rozpoutání druhé světové války jako spojenec hitlera, kterého ve válce proti Západu masivně podporovalo.

petrib
31. květen 2020, 22:25

Ot to měl Stalin naplánované, jako u Španělska, aby se západní země vysílily ve vzájemném vleklém konfliktu. A pak by v nich mohla proběhnout sovětizace.

http://www.historieblog.cz/2020/04/komentar-pokus-o-smlouvu-britsko-francouzsko-polsko-sovetskou-v-roce-1939/

Karel Pongracz
27. květen 2020, 22:56

Dobrý večer, můžete mi napsat, kterou část Polska napadl Sovětský svaz v roce 1939?

Pavel
29. květen 2020, 21:11

Pro ty, kdo nerozpoznají světové strany … tu východní část POlska.

markusaurelius
27. květen 2020, 10:14

Jak sem viděl ten nadpis tak jsem se uplně zhrozil ,ale když jsem zjistil že to píšou pšonci tak jsem se uklidnil,, já jsem zase četl že Rusko nechce kupovat polské jabka a poláci jsou steky bez sebe ... a budou naplákat u WTO že je musí RUSKO odebírat.. že jim není blbé brát prachy od AGRESORA:::

Martin Hájek
27. květen 2020, 14:09

Jsem upřímně zděšen, k jakým diskusím ten článek na tomto serveru dal podnět. Nemám bližší informace, ale na první pohled mi to rozhodnutí Gazpromu v současné situaci přijde naprosto ekonomicky racionální a logické - prostě má jeden svůj plynovod a ve druhém má objednanou kapacitu, tak je logické, že si nebude kupovat další, když ani ta stávající zřejmě není v současné situaci využitá. Nevidím v tom žádnou ventilaci vzteku a článek v polském listu tedy spíše svědčí o současné úrovni hysterie v této zemi a rozdmýchávání nevraživosti za každou cenu.

Martin Hájek
27. květen 2020, 14:10

A prosím už do toho netahejme druhou, první ani jakoukoliv jinou válku...

St
27. květen 2020, 18:16

Tak jak Rusové mají právo dostavět 160 km plynovodu, tak Poláci mají právo účtovat za tranzit co chtějí. Otázka je zdali to i druhá strana akceptuje. Ale jak znám Poláky ti se vždy s každým domluví, pokud z toho kouká nějaký ten zisk.

Karel Pongracz
27. květen 2020, 23:06

Jenže on ten plynovod někdo postavil a do teď za tranzit platil. A proč platit víc?

St
28. květen 2020, 16:24

Jako, že si Rusové řekli. Máme příjmy z ropy. Copak z těma penězma uděláme? Co ještě nemáme? Plynovod na dně moře. To je bezva nápad. Jdeme do něj. Asi to tak není. Prostě ten současný plynovod vede z pozice Ruska přes nestabilní státy a než se od nich nechat vydírat, je pro ně lepší si postavit svůj vlastní plynovod, který bude jen a jen v jejich režii. Samozřejmě to odporuje zákonům EU, ale není nic jednoduššího než přes spolehlivou osobu založit pár firem, aby se učinilo pravidlům a zákonům EU za dost.

Pavel
29. květen 2020, 21:12

… a zvýšili svůj vyděračský potenciál vůči střední a východní Evropě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se