Rusové zuří: Přeprava ruského plynu plynovodem Jamal byla zastavena. Kontrakt s Polskem vypršel

26. květen 2020, 15:17
DomůPlynárenstvíRusové zuří: Přeprava ruského plynu plynovodem Jamal byla zastavena. Kontrakt s Polskem vypršel

Přeprava plynu z Ruska plynovodem Jamal přes Polsko a Bělorusko do Německa dnes klesla na nulu. S odvoláním na provozovatele německé části plynovodu Gascade to uvedla agentura TASS. Situace souvisí s tím, že dlouhodobá dohoda o přepravě plynu mezi Ruskem a Polskem vypršela 17. května, k tomu Varšava slaďuje předpisy v energetice s pravidly v Evropské unii a přerušuje desítky let trvající závislost na Rusku, upozornila agentura Reuters. Ruský tisk dává počínání vývozce plynu Gazprom do souvislosti s poklesem poptávky na evropském trhu.

Po vypršení dlouhodobého kontraktu na tranzit plynu začal polský provozovatel plynovodu Gaz-Systém prodávat kapacity Jamalu v aukcích. Už v neděli byla podle něj nakoupená kapacita výrazně nižší než dříve.

„Gazprom nevydržel a ventiloval svůj vztek po ztrátě monopolu na využívání tranzitního plynovodu v Polsku,“ napsal polský list Gazeta Wyborcza.

Ruský plynárenský gigant podle něj snížil přepravu plynu k nule, když po vypršení staré dohody musel začít nakupovat kapacity tranzitu podle pravidel EU, nikoliv posílat plyn podle smluv, které byly uzavřeny v politických kabinetech a jejichž podmínky nikdy nebyly zveřejněny.

Plynovod ale nezůstane prázdný: na červen si jeden podnik – patrně Gazprom – zarezervoval 90 procent kapacit a 80 procent na třetí čtvrtletí. Za tyto kapacity bude muset podle polského deníku zaplatit i v případě, že je nevyužije. Podobné podmínky pro Gazprom platí i na Ukrajině.

„Prudké omezení přepravy ruského plynu přes Polsko ukazuje možný scénář po spuštění dalšího plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltu z Ruska do Německa,“ varoval polský deník.

Dokončení tohoto plynovodu v závěru loňského roku na poslední chvíli zastavily americké sankce. Gazprom se ale nyní tento plynovod snaží dostavět vlastními silami.

Ruský prezident Vladimir Putin v lednu předpověděl, že projekt Nord Stream 2 bude dokončen nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku. Pokud se tak stane, plného výkonu by mohl dosáhnout na přelomu let 2022 a 2023, odkdy už Gazprom nebude tranzit přes Polsko potřebovat, dodala Gazeta Wyborcza.

Gazprom podle ruského listu Kommersant „vysušil potrubí“ v Jamalu kvůli rekordnímu poklesu poptávky a cen plynu v Evropě, kde kvůli pandemii klesla spotřeba a zásobníky jsou plné.

Podle analytiků by letos mohla cena ruského plynu v Evropě klesnout hluboko pod 100 dolarů za tisíc metrů krychlových a podíl ruského plynu na evropské spotřebě klesnout z 39 na 34 procent.

Ruský koncern teď podle Kommersantu může krátkodobě šetřit výdaje na nákup kapacit v polském úseku Jamalu a zvýšit přepravu přes již fungující plynovod Nord Stream a také přes Ukrajinu, kde za kapacity už zaplatil.