Domů
Plynárenství
Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu
Zdroj: Gazprom

Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu

Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu vedoucího přes Ústecký a Plzeňský kraj. Nová infrastruktura vybudovaná v projektu Capacity4Gas posiluje propojení České republiky a celého regionu střední a východní Evropy se západoevropskými plynárenskými trhy, a zajišťuje tak přístup k diverzifikovaným dodávkám plynu. Informovala o tom dnes společnost na svém webu. Náklady na projekt přesáhly 540 milionů eur (přes 14 miliard korun).

Plynovod mezi Horou Sv. Kateřiny na Mostecku a Přimdou na Tachovsku měří 150 kilometrů. Projekt nazvaný Capacity4Gas je největším samostatnou investiční akcí v historii společnosti.

První etapa zahrnovala výstavbu nové kompresní stanice Otvice, propojení s novým německým plynovodem EUGAL nedaleko hraniční předávací stanice Hora Svaté Kateřiny a rozšíření měřicí stanice v Lanžhotě na česko-slovenské hranici. Všechna tato zařízení byla uvedena do provozu v prosinci roku 2019, uvedla společnost.

„Realizace projektu zároveň zvyšuje strategickou roli České republiky v oblasti mezinárodního tranzitu plynu, a to i s ohledem na možnou budoucí přepravu obnovitelných plynů, včetně vodíku,“ uvedla firma na webu.

Přístup nová plynárenská infrastruktura zajistí k plánovaným terminálům pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu.

Komentáře

(8)

PetrV

4. leden 2021, 18:51

Tak aby tam mělo co proudit. Je pravda, že gazela se moc nepovedla díky kulovým uzávěrům od německé firmy schuck. Bohužel od výstavby netěsní. Tak snad to teď bude ok. Je to bezpečnostní prvek.

Jirka Trn

4. leden 2021, 19:41

Článek cudně zamlčel "drobný" detail, a to že tyto trubky projektu Capacity4Gas budou přes nás dále do Evropy posílat také ruský plyn z nového plynovodu Nord Stream 2.

Z 55 miliard metrů krychlových zemního plynu, které ročně přitečou plynovodem Nord Stream 2, jich 45,1 miliardy metrů krychlových bude plynovodem Eugal směřovat na Česko, a pak plynovodem Capacity4Gas dále na jih, například do Rakouska, Itálie nebo Chorvatska.

PetrV

5. leden 2021, 03:48

To se všeobecně ví, že Nordstream není pro němce ani pro nás. Net4gas je německokanadská firma, takže peníze na prvním místě. Němcům se to bohatě vyplatí na úkor ukrajinců, kteří rusy vesele vydírali. Za blbost se platí.

Denis

4. leden 2021, 21:06

Projekt Capacity4Gas je součástí větší iniciativy zaměřené na zajištění bezpečného a finančně efektivního přístupu k dodávkám plynu prostřednictvím nových plynovodních kapacit, zejména v Baltském moři, přičemž nově budovaná infrastruktura v České republice bude dostupná všem zájemcům z řad účastníků trhu, a to na zcela transparentním a nediskriminačním základě, a bude sloužit pro přepravu všech druhů zemního plynu bez ohledu na jejich původ, např. z Norska, Ruska nebo ze Spojených států. Projekt Capacity4Gas tak přispěje ke zvýšení bezpečnosti dodávek plynu.

Pavel Lukavský

4. leden 2021, 21:49

To zní tak hezky, že to snad ani nemůže být pravda. Zvlášť v našich podmínkách to zní spíš jako pohádka. Však my už to nějak zaonačíme po našem. Kromě toho plyn od usaku nechci, je drahý a smrdí.

Ivan Novák

4. leden 2021, 21:59

Citováno z propagačního letáku investora. Nutno interpretovat pozorně - jak se to finančně promítne do českých kapes, úplně jasné není.

Chápu dobře, že to bude se soustavou na českém území propojitelné v jediném bodě, HPS Hora sv. Kateřiny?

PetrV

5. leden 2021, 04:05

Chápete špatně. KS Otvice HSK je pro původní trubky- severní větev.

Na Přimdě se C4G napojuje na původní trubku DN 1400 na HPS Lanžhot. Tato trubka je také propojena s celou soustavou.

To není jako Gazela, která honí plyn z Brandova do Waidhausu a odtud jde pak do celé Evropy.

Chybí ještě realizace zpětné čistitelnosti.

Denis

5. leden 2021, 12:14

Nová plynárenská infrastruktura zajistí přístup k plánovaným terminálům pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.