Domů
Přenos elektřiny
Britský National Grid se nebrání vyčlenění systémových služeb do jiné společnosti
Dispečerský sál společnosti National Grid. Zdroj: National Grid

Britský National Grid se nebrání vyčlenění systémových služeb do jiné společnosti

National Grid, provozovatel přenosové soustavy ve Spojeném království, zváží vyčlenění oblasti zajištění systémových služeb do samostatné společnosti. Tuto možnost zmínil CEO společnosti, John Pettigrew, v rozhovoru pro Financial Times. Po případném vyčlenění systémových služeb je dle Pettigrewa možné zvážit převod takovéto společnosti na státem kontrolovanou agenturu. Důvodem k podobným úvahám je i nedávný blackout, který postihl například Londýn. 

V rozhovoru pro Financial Times se CEO společnosti, John Pettigrew, zmínil, že v průběhu roku 2020 by bylo vhodné přehodnotit fungování britského energetického systému. Mělo by proběhnout společné jednání s tamním energetickým regulátorem Ofgem a vládou, kde by se vyjasnilo budoucí rozložení pravomocí mezi jednotlivými účastníky na trhu s energiemi. Zmínil přitom, že pokud by bylo navrženo vyčlenit zajištění systémových služeb mimo National Grid, pak by tuto možnost rozhodně zvážil.

“V určitém okamžiku, pravděpodobně v průběhu příštího roku, se setkáme se zástupci Ofgem a vlády a řekneme si, zdali je současné nastavení systému funkční. Zda jde o vhodné řešení pro zákazníky a pro další rozvoj energetického sektoru. Případně zdali potřebujeme udělat nějaké změny,“ uvedl John Pettigrew, CEO společnosti National Grid.

Mapa sítí společnosti National Grid. Zdroj: National Grid
Mapa sítí společnosti National Grid. Zdroj: National Grid

Budoucnost National Grid

Úvahy nad možným vyčleněním systémových služeb se vyskytly poté, co v srpnu nastal na území Británie a Walesu blackout, který postihl přibližně milion domácností a také například londýnské metro. V současnosti probíhá vyšetřování blackoutu tamním energetickým regulátorem Ofgem (obdoba českého ERÚ). Blackout byl způsoben úderem blesku, který vyřadil část důležité infrastruktury.

National Grid je od privatizace v roce 1990 zodpovědný za zajišťování tzv. systémových služeb (SyS). Jde především o zajištění neustálé rovnováhy mezi spotřebou a produkcí elektřiny, dispečerské řízení či koordinaci akcí při tzv. „startu ze tmy“. V Česku je obdobou National Grid společnost ČEPS, která je ovládaná českým státem prostřednictvím Ministerstva půrmyslu a obchodu (MPO). Jednou z hlavních činností je pak rovněž poskytování systémových služeb.

National Grid je soukromou společností, což nelibě nesou opoziční Labouristé. Ti by rádi, v případě, že vyhrají volby, převedli řadu dříve zprivatizovaných společností zpět do veřejného vlastnictví. Mezi těmito společnostmi je právě i National Grid. Volby ve Spojeném království proběhnou 12. prosince letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516