National Grid, provozovatel přenosové soustavy ve Spojeném království, zváží vyčlenění oblasti zajištění systémových služeb do samostatné společnosti. Tuto možnost zmínil CEO společnosti, John Pettigrew, v rozhovoru pro Financial Times. Po případném vyčlenění systémových služeb je dle Pettigrewa možné zvážit převod takovéto společnosti na státem kontrolovanou agenturu. Důvodem k podobným úvahám je i nedávný blackout, který postihl například Londýn. 

V rozhovoru pro Financial Times se CEO společnosti, John Pettigrew, zmínil, že v průběhu roku 2020 by bylo vhodné přehodnotit fungování britského energetického systému. Mělo by proběhnout společné jednání s tamním energetickým regulátorem Ofgem a vládou, kde by se vyjasnilo budoucí rozložení pravomocí mezi jednotlivými účastníky na trhu s energiemi. Zmínil přitom, že pokud by bylo navrženo vyčlenit zajištění systémových služeb mimo National Grid, pak by tuto možnost rozhodně zvážil.

“V určitém okamžiku, pravděpodobně v průběhu příštího roku, se setkáme se zástupci Ofgem a vlády a řekneme si, zdali je současné nastavení systému funkční. Zda jde o vhodné řešení pro zákazníky a pro další rozvoj energetického sektoru. Případně zdali potřebujeme udělat nějaké změny,“ uvedl John Pettigrew, CEO společnosti National Grid.

Mapa sítí společnosti National Grid. Zdroj: National Grid
Mapa sítí společnosti National Grid. Zdroj: National Grid

Budoucnost National Grid

Úvahy nad možným vyčleněním systémových služeb se vyskytly poté, co v srpnu nastal na území Británie a Walesu blackout, který postihl přibližně milion domácností a také například londýnské metro. V současnosti probíhá vyšetřování blackoutu tamním energetickým regulátorem Ofgem (obdoba českého ERÚ). Blackout byl způsoben úderem blesku, který vyřadil část důležité infrastruktury.

National Grid je od privatizace v roce 1990 zodpovědný za zajišťování tzv. systémových služeb (SyS). Jde především o zajištění neustálé rovnováhy mezi spotřebou a produkcí elektřiny, dispečerské řízení či koordinaci akcí při tzv. „startu ze tmy“. V Česku je obdobou National Grid společnost ČEPS, která je ovládaná českým státem prostřednictvím Ministerstva půrmyslu a obchodu (MPO). Jednou z hlavních činností je pak rovněž poskytování systémových služeb.

National Grid je soukromou společností, což nelibě nesou opoziční Labouristé. Ti by rádi, v případě, že vyhrají volby, převedli řadu dříve zprivatizovaných společností zpět do veřejného vlastnictví. Mezi těmito společnostmi je právě i National Grid. Volby ve Spojeném království proběhnou 12. prosince letošního roku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *