Domů
Elektřina
ČEPS 3Q: mírný pokles zisku, dokončená vedení a zpoždění PST
Ztráty v přenosové soustavě
Zdroj: ČEPS

ČEPS 3Q: mírný pokles zisku, dokončená vedení a zpoždění PST

V souladu s očekáváním proběhlo dle tiskové zprávy vydané společností ČEPS třetí čtvrtletí z pohledu provozovatele české přenosové soustavy. Za třetí kvartál vykázala  společnost zisk 1,6 miliardy korun. ČEPS dokončil stavbu dvou nových vedení, do skluzu se ovšem dostalo zprovoznění PST transformátorů.  V přenosové soustavě teké  došlo k několika situacím, které si vyžádaly nákladné redispečinky. 

Zisk ČEPS je sice v meziročním srovnání o 74 milionů nižší, ale současně odpovídá plánům společnosti pro rok 2016. V letošním roce totiž očekává ČEPS mírný pokles loňského dvoumiliardového zisku.

Společnost také na konci září vydala dluhopisy v hodnotě 500 milionů Kč. Splatnost dluhopisů je 5 let, při kupónu 0,25 %.

„Vydání dluhopisů bylo plánované. Souvisí s dlouhodobou strategií společnosti. Obnova a rozvoj přenosové soustavy a potažmo její bezpečný provoz, na kterém nám záleží především, není možný bez efektivního získávání cizích zdrojů potřebných pro financování investičního programu. Úspěšný vstup na dluhopisový trh nám zaručilo i nedávné obhájení vysokého ratingového hodnocení A2 od agentury Moody’s,“ říká Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s

Při provozu soustavy došlo i na multilaterální redispečink

Několikrát byl za uvedené období využit přeshraniční redispečink. Problémy se objevily především v září na profilu s Německem, v oblasti 50Hertz. Nejprve byl dvakrát realizován bilaterální redispečink ve výši 150 MW. Následně situace vygradovala ve dnech 12. – 15. září v multilaterální redispečink ve výši až 1 800 MW.

„Mezinárodní redispečinky jsou nejnákladnější, často však nejúčinnější nápravná opatření. Právě takzvané multilaterální redispečinky ve směru Rakousko – Česko – severní Německo jsou nejčastějším řešením. Znamená to, že v Rakousku zvýší výkon a v Německu, v oblasti 50Hertz, ho sníží,“ vysvětluje Miroslav Vrba, místopředseda představenstva ČEPS, a.s., zodpovědný za dispečerské řízení.

Dvě nová vedení ale i zpoždění PST

Ve 3. čtvrtletí byly dokončeny dvě stěžejní investice tohoto roku. Obranu proti přetokům z Německa zvýší kromě PST transformátorů také nové vedení mezi transformovnami Výškov a Čechy Střed. Nový, téměř stokilometrový úsek je jedním z nejexponovanějších profilů. Celkové investiční náklady na stavbu nepřesáhly plánovaných 2,75 miliardy korun. Druhou zprovozněnou linkou je osmdesáti kilometrový úsek propojující transformovny Krasíkov a Horní Životice na severní Moravě.

Pokud jde o samotnou výstavbu PST transformátorů, dodávka posledního (čtvrtého) transformátoru bude mít zpoždění. Tento transformátor neprošel výstupními testy ve výrobním závodě v Itálii. Kvůli čekání na dodávku posledního transformátoru bude odložen i původně plánovaný termín zařazení transformátorů do dispečerského řízení, kterým byl konec letošního roku. Nově by měly být transformátory  k dispozici dispečerům až v průběhu první poloviny příštího roku.

V období od ledna do září 2016 bylo přeneseno celkem 43 077 GWh elektrické energie.

Zdroj úvodní fotografie: ww.ceps.cz

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Někdejší ministr průmyslu za ODS Kuba volá po zestátnění výroby elektřiny
4. prosinec 2022, 20:40
Teď omezte spotřebu. Úřad oznámil, kdy bude nutné šetřit s elektřinou
2. prosinec 2022, 17:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516