Domů
Ropa
5 historických milníků vývozu ropy z USA

5 historických milníků vývozu ropy z USA

Dohoda republikánů a demokratů v americkém Kongresu z noci na středu povede ke zrušení 40 let starého zákazu vývozu ropy ze Spojených států. Podle kartelu OPEC tato skutečnost ceny ropy na světových trzích neovlivní.

Jak na tom byly Spojené státy s vývozem ropy od počátku minulého století a proč byl zákaz vývozu v roce 1975 zaveden? Co nakonec vedlo k jeho ukončení?

1. Brzký vývoz

USA začalo vyvážet ropu již v roce 1913, ve 30. letech 20. století bylo velkým odběratelem americké ropy Japonsko. Prezident Franklin D. Roosevelt ovšem v roce 1940 nařídil ropné embargo, což pomohlo podnítit útok na Pearl Harbor.

2. Vývozce za 2. světové války, poválečný dovozce

Během 2. světové války Spojené státy pravidelně zásobovaly ropou své spojence do zámoří. Po konci války zažila Amerika ekonomickou expanzi a vlastní produkce ropy přestala stačit. I díky oblibě velkých a silných vozů se země v 50. letech stala předním dovozcem ropy.

3. Zákaz vývozu ropy

Arabské ropné embargo z let 1973 a 1974 způsobilo dlouhé fronty u amerických čerpacích stanic, rostoucí ceny pohonných hmot a zavedení přídělového systému pro řidiče. Členské státy kartelu OPEC odřízly USA od dodávek ropy kvůli podpoře Izraeli. Americká vláda zareagovala zákazem prakticky veškerého vývozu ropy. Během 70. let se dovoz této komodity téměř zpětinásobil.

V roce 1973, v době ropné krize v USA, byl takový pohled velmi častý. Zdroj: Seattle Municipal Archives

4. Výjimky prezidentů

Pravomoc udělit výjimku má americký prezident. Ronald Reagan a Bill Clinton toho využili v 80. a na začátku 90. let a povolili například omezený vývozu aljašské ropy do Kanady, po zjištění, že tento krok je v národním zájmu.

5. Přebytky ropy

S rozvojem těžby ropy z břidlic se na začátku tohoto desetiletí vytvořil v USA její nadbytek a těžaři si žádali přístup k novým zahraničním trhům. Jak energetické společnosti lobbovali v Kongresu za zrušení zákazu vývozu, některé od ministerstva obchodu dostaly povolení vyvážet ultralehkou ropu. Podle listu The Wall Street Journal vzrostla těžba ropy v USA od roku 2008 o 90 % a současné ceny benzínu jsou v zemi nejnižší od roku 2009.

Úvodní fotografie: Tim Evanson

Štítky:ropaUSA

Komentáře

(1)

Jan Veselý

19. prosinec 2015, 13:19

Ještě je třeba dodat, že kongres aktuálně zrušil platnost zákona o zákazu exportu ropy. Republikání to vyměnili s Demokraty za prodloužení PTC a ITC pro větrné a solární elektrárny o 5, resp. 7 let. Tím ai definitivně zlomili uhelnou energetiku v USA.

http://www.greentechmedia.com/articles/read/breaking-house-passes-1.1-trillion-spending-bill-with-renewable-energy-tax

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.