Domů
Ropa
Američtí těžaři z břidlic plánují rozsáhlé investice pro navýšení těžby
Zdroj: Nicholas_T / Creative Commons / CC BY 2.0

Američtí těžaři z břidlic plánují rozsáhlé investice pro navýšení těžby

Ropa
3 komentáře
3. březen 2022, 06:45
Eduard Majling
Ceny ropy se v posledních měsících pohybují na několikaletých maximech, což opět začíná vyvolávat tlak na navýšení těžby. Někteří ropní giganti tak aktuálně zvažují možnosti navýšení těžby z břidlicových formací v USA, jiní se však hodlají držet strategie postupného růstu a maximalizace zisku pro své akcionáře.

Ceny ropy spolu s ostatními energetickými komoditami v poslední době prudce rostou, v tomto týdnu se vyšplhaly dokonce nad 100 dolarů za barel, na kterých byly naposledy ke konci třetího kvartálu roku 2014. S vidinou navýšení zisku tak některé soukromé společnosti na americkém trhu zvažují rychlejší navyšování těžby z břidlic.

Přestože jsou tradiční nadnárodní ropní giganti ExxonMobil a Chevron na poli těžby z břidlic podle serveru Argus relativně nováčky, kdy jejich podíl na těžby ropy z břidlic v USA dosahuje zhruba 8 %, mají plány značně zintenzivnit svou aktivitu.

„Od roku 2020 do roku 2021 jsme navýšili těžbu v oblasti Permské pánve o více než 25 %. Naše očekávání pro letošního rok jsou růst o dalších 25 procent,“ uvedl Darren Woods, výkonný ředitel společnosti ExxonMobil.

Další velcí hráči jako ConocoPhillips a Occidental rovněž navyšují svou těžbu v oblasti Permské pánve, a to zejména pomocí strategických akvizic jiných těžařů, díky kterým v posledních letech navýšili svůj podíl na těžbě z břidlic na 13 %.

„Společnosti jako naše a další velké společnosti se více zamýšlí nad udržitelným tempem růstu, protože to je opravdu to, kde můžete dosáhnout účinnosti – disciplinovaný způsob růstu,“ řekl Tim Leach, výkonný vicepresident společnosti ConocoPhillips.

Pro soukromé, veřejně obchodovatelné společnosti nicméně není primárním cílem dosažení co nejvyšší těžby, ale maximalizace zisku pro své akcionáře. Šest z deseti největších těžařů ropy z břidlic na území USA, které stojí za zhruba třetinou těžby v zemi, podle serveru Argus zatím neplánují žádné zásadní navyšování tempa rozvoje těžby.

„Nezávislé soukromé společnosti, několik z nich, jak všichni více, rostou – představili plány na růst v oblasti 15 až 25 procent ročně. Mnoho ze soukromých těžařů se potýká s problémy s pracovní silou, s náklady, nemohou sehnat vybavení, což zabrání nakopnutí počtu těžebních souprav,“ uvedl Scott Sheffield, výkonný ředitel Pioneer Resources.„V dlouhodobém měřítku jsme stále mezi 0 až 5 procenty. Jak říkám, na 100, 150 dolarech za barel nebudeme měnit svou růstovou strategii. Myslíme si, že je důležité zajistit návratnost akcionářům,“ dodává Scott Sheffield.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Maly Jarda
3. březen 2022, 10:35

To je ale náhoda, Američané destabilizovali Evropu i trh s plynem skrze deregulaci ,sankce a prohlašování že přijmou Ukrajinu do NATO , a mají rekordní zisky z našich kapes .

Je to úplně stejná náhoda jako když američtí miliardáři prosazovali ty nejtvrdší lockdowny pro malé firmy , a na konci byli bohatší o 4 tisíce miliard dolarů zatímco střední třída schudla o 4 tisíce miliard dolarů. Všechno je to jenom náhoda.

hlpb
3. březen 2022, 12:28

Jardo, jestli si máme vybrat, jestli platit za plyn a ropu USA nebo rusákům, není co řešit.

Dvacet let Evropa platbami za plyn a ropu vyzbrojovala,, rusáky, tak teď zase budeme financovat armádu USA.

miro novak
3. březen 2022, 12:54

kde su tie casy, ked USA boli vodcom slobodneho trhu. Dnes uz slobodny trh nie je v ich zaujme. Skoda.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se