Analytici: USA pod Trumpem zvýší export paliv, sníží to ceny energií v Evropě
Spojené státy po pravděpodobném vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách posílí vlastní produkci fosilních paliv v čele s ropou a plynem, dá se proto očekávat i navýšení dodávek energií do Evropy. To by mohlo v konečném důsledku vést ke snížení cen pohonných hmot a plynu v Česku. Vyplývá to z komentářů analytiků k dopadům amerických voleb na evropskou energetiku. Podle nich se zároveň zvýší tlak na přehodnocení evropské environmentální politiky.
„Republikáni dlouhodobě podporují domácí produkci energií a rychlejší schvalování nových průmyslových projektů. Vítězství Trumpa by tedy mohlo přinést navýšení produkce a exportu ropy či LNG z USA,“ uvedl manažer Finlord Boris Tomčiak.
Trumpova zahraniční politika může podle něj vyústit až v cenovou válku na trhu s ropou, která by ovšem měla být pro řidiče v Česku příznivá. Analytik čekává, že USA v příštích letech celkově navýší své dodávky energií.
Na plánované zvýšení produkce ropy i plynu pod vedením Donalda Trumpa poukázal také analytik XTB Jiří Tyleček. „USA budou produkovat více energií, což by z pohledu cen energií v Česku mělo být pozitivní,“ uvedl Tyleček. Připomněl, že americká administrativa na začátku tohoto roku oznámila pozastavení schvalování nových terminálů na export LNG z USA. „Dovolím si tvrdit, že za Trumpa by k takovému kroku nedošlo a rozhodnutí bude zvráceno,“ řekl analytik.
Příklon USA k fosilním palivům tak může podle Tylečka dál zvýšit tlak na evropskou zelenou politiku. „EU by mohla být nucena slevit ze svých přísných environmentálních opatření, aby zachránila alespoň část výroby v Evropě. To by dále mohlo energie zlevnit,“ míní. Evropskou energetiku podle něj může Trump ovlivňovat i prostřednictvím geopolitických faktorů a protekcionistickou obchodní politikou.
Potenciální globální zlevnění fosilních zdrojů energií předpokládá také hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil. Trumpova administrativa bude podle něj k jejich produkci nakloněna příznivěji, než je současná americká vláda.
Ředitel pro rozvoj projektů energetické společnosti Greenbuddies Petr Štajner upozornil, že mechanismy tvorby cen energií jsou natolik komplexní, že odhadovat jejich vývoj čistě na základě výsledku jediných voleb je problematické. „Nicméně Trump samozřejmě před volbami deklaroval velkou podporu těžby fosilních paliv, snížení regulace, a tedy i nákladů. Ve hře může být i uvolnění federální půdy pro těžbu. Celkově lze tedy s Trumpovým vítězstvím očekávat navýšení těžby a podporu exportu fosilních paliv včetně zemního plynu,“ shrnul Štajner.
Mohlo by vás zajímat:
Již jsem o tom dnes psal jinde, Trumpovo vítězství bude představovat pozitivní tlak na přehodnocení klimatické hysterie v EU a na zvýšení dodávek plynu do EU a na snížení (když EU racionálně zauvažuje) cen energií v EU.
Ten efekt pomoci Ukrajině ze strany USA přesune do dvou oblastí. Na jedné straně při snížení paliv odvíjejících se od ropy, by zatížilo ekonomiku Ruska a za druhé to posílí ekonomiku EU, která to může věnovat přímo na větší pomoc Ukrajině ve vojenské oblasti, jestli to s tou jednotnou pomocí myslí vážně. Což může být ještě větší pomoc v podpoře Ukrajiny jak, dosud. Takže nemusí panovat žádná skepse z tohoto pohledu. jde jen o to, aby to Evropa dokázala vyhodnotit jednotně a závazně.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se