Domů
Ropa
Ceny ropy jsou nejníže od července, čeká se na reakci kartelu OPEC
Ropná plošina v Mexickém zálivu
Zdrojr: Bill Colclough

Ceny ropy jsou nejníže od července, čeká se na reakci kartelu OPEC

Ropa
Bez komentáře
19. listopad 2023, 08:06
Daniel Grecman

Slabá ekonomická data z USA, ale i obava o další vývoj čínské ekonomiky zapříčinily dle agentury Reuters skokový pokles ceny ropy v tomto týdnu. V průběhu čtvrtečního obchodního dne odepsala ropa takřka 5 % a dostala se na nejnižší úroveň od července letošního roku. Přestože na trhu aktuálně panuje spíše negativní sentiment, očekává se, jak na propad ceny zareaguje kartel OPEC. Analytici rovněž blízce sledují vývoj izraelsko-palestinského konfliktu a dění v regionu.

Cena ropy padá již čtvrtý po sobě jdoucí týden, přičemž jen během čtvrtečního dne ropa odepsala takřka 5 % a den zavřela na 77,42 USD/bbl. V době psaní článku došlo k mírnější korekci a ropa se obchoduje okolo 78,5 USD/bbl.

„Nálada je negativní, grafy rovněž tak,“ uvádí Phil Flynn, analytik společnosti Price Futures Group. „Musí se stát něco většího, aby se sentiment změnil. Do té doby však cena může dále vyklesat, než si lidé uvědomí, že pokles byl přehnaný.“

Maloobchodní tržby v USA meziměsíční poprvé za 7 měsíců poklesly, když se v říjnu propadly prodeje automobilů nebo útraty domácností za volnočasové aktivity. Pokles indikuje zpomalující poptávku na začátku posledního čtvrtletí letošního roku. Obchodníci si také všímají zpomalující aktivity čínských rafinérií. Stav nicméně není překvapivý, jelikož mnohé rafinérie vyčerpaly své exportní kvóty.

Bloomberg informuje o tom, že se trh propadl do medvědího trendu a odkazuje se na report Mezinárodní energetické agentury. Ten poukazuje na postupný a stabilní růst na nabídkové straně. Analytici přesto varují před předčasnými soudy a očekávají reakci kartelu OPEC a jeho spojenců.

„Domníváme se, že OPEC zajistí, že se cena bude pohybovat v roce 2024 v rozmezí mezi 80 USD a 100 USD tím, že bude na trhu udržovat mírný deficit,“ komentují situaci analytici Goldman Sachs.

Analytici ING dále z novinek na trhu vyzdvihují to, že administrativa USA prohlásila, že bude striktně vymáhat dodržování ropných sankcí vůči Íránu v důsledku rostoucího napětí v regionu. Z trhu proto může zmizet 0,5 mil. až 1 mil. barelů ropy za den.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se