Domů
Ropa
Ceny ropy klesají v důsledku obav o poptávku
Zdroj: Dentons

Ceny ropy klesají v důsledku obav o poptávku

Ceny ropy během pátečního dne klesaly, čímž prolomily třídenní růst cen v důsledku nových obav o ropnou poptávku. Trh znepokojuje především situace v Indii. Přesto existující náznaky o sílící poptávce.

Cena kontraktu příštího měsíce se během pátečního odpoledne v případě ropy Brent pohybovala okolo 67,2 USD/bbl, v případě americké WTI pak okolo 63,5 USD/bbl.

Obavy nad vývojem pandemie

Dle analytiků banky ANZ je důvodem poklesu cen  především situace v Indii, kde druhá vlna pandemie COVID-19 vyústila v zavedení cestovních restrikcí.

„Domácí poptávka byla zasažena tak silně, že indické rafinérie hledají možnosti exportu pohonných hmot,“ uvádí ANZ. „Poptávka v Japonsku a Brazílii také pravděpodobně poklesne v důsledku růstu počtu nakažených a nových restrikcí.“

Navzdory obavám, které vznikají při pohledu na vývoj pandemie v určitých regionech, se kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem chystají snížit ropné škrty, na čemž se domluvili na svém zasedání 1. dubna letošního roku. V červenci má dosáhnout snížení ropných škrtů 1,1 milionu barelů ropy za den (bpd) oproti nynějšímu stavu (ropné škrty o objemu cca 7 milionů bpd).

Mimo to plánuje Saúdská Arábie postupně snižovat své dobrovolné škrty. Ropná nabídka by se tak do konce července letošního roku mohla zvednout o přibližně 2,1 milionů bpd.

Sílící ropná poptávka?

Dříve v tomto týdnu kartel OPEC zvýšil výhled ropné poptávky pro letošní rok a předpovídal meziroční růst poptávky o 6,5 milionů barelů ropy za den, na což ceny ropy reagovaly růstem. Přesto ale skupina zmiňovala jako riziko situaci v Indii, Brazílii a Japonsku.

I podle dalších účastníků trhu však existují náznaky o sílící ropné poptávce, a to navzdory vývoji pandemie, zvláště pak z USA ve spojitosti s nadcházející letní sezónou. Ve Spojeném království se pak prodeje pohonných hmot blíží úrovním z loňského léta.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.