Domů
Ropa
Ceny ropy klesají v důsledku rostoucích obav o obnovování poptávky
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Ceny ropy klesají v důsledku rostoucích obav o obnovování poptávky

Ceny ropy během pondělního rána poklesly, a to v důsledku sílících obav z dopadu rostoucího počtu nakažených nemocí COVID-19, nerovnoměrné distribuce vakcín, lockdownů a jejich dopadu na ropnou poptávku, u které se předpokládalo postupné obnovování.

Cena ropného kontraktu na příští měsíc se v případě ropy Brent pohybuje během pondělního rána okolo 62,6 USD za barel (bbl) a v případě americké WTI okolo 59,0 USD/bbl. Před schůzkou kartelu OPEC a jeho spojenců konanou 1. dubna ohledně dalšího nastavení ropných škrtů se ceny ropy pohybovaly okolo 64,4 USD/bbl, resp. 60,8 USD/bbl.

Ropná poptávka

Analytici SEB Research předpokládali, že výsledek jednání rozhodne o tom, zda se ceny ropy v případě ropy Brent dostanou pod 60 USD/bbl, či nikoli.

„Rostoucí počet případů koronaviru budí obavy, že by se mohla obnova poptávky zastavit,“ uvedli analytici ANZ banky. „Evropa je epicentrem těchto problémů, přičemž několik zemí bylo nuceno zavést restrikce, aby se zabránilo šíření nových variant viru.“

Dle analytiků Rystad Energy nepřicházejí dobré zprávy pro obnovu ropné poptávky ani z Brazílie nebo Indie.

„Lockdowny spojené s COVID-19 a dopravní omezení nadále dopadají na ceny ropy a bude trvat ještě nějakou dobu, než se dostaneme na druhý konec tunelu, kdy bude dostatek lidí naočkováno, aby se ospravedlnilo znovuotevření ekonomiky a cestování,“ zní z Rystadu.

Ropná nabídka

Skupina OPEC+ se na již zmíněném setkání domluvila na postupném snížení ropných škrtů během května až července. V červenci má snížení ropných škrtů dosáhnout na 1,1 milionů bpd (barelů ropy za den), aktuálně se ropné škrty pohybují lehce nad 7 miliony bpd.

„K ropné poptávce se po rozhodnutí OPEC o zvýšení produkce opětovně vrací pozornost,“ myslí si analytici ANZ banky.

Mimo to plánuje Saúdská Arábie postupně snižovat své dobrovolné škrty, které dosahují 1 milionu bpd a jejichž účelem je podpořit ceny ropy a zároveň snížit stav ropných zásob. Během května se má na trh vrátit 250 tisíc bpd, v červnu dalších 350 tisíc bpd a v červenci zbývajících 400 tisíc bpd.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Martin
12. duben 2021, 19:01

Ale aktualna cena benzinu na Slovensku 1,365€/L ma zacina presviedcat cim prv vymenit aktualne auto za elektro. Dojazd a dizajn novej Skody enyaq sa mi paci a pravdepodobne sa stanem majitelom tohto auta v tomto roku. Neviem si predstavit, ze cena ropy pojde este vyssie a benzin by isiel na 1,4€ alebo este viac. Denne najazdim ako kedy medzi 100 az 300km, niekedy aj viac a rocny najazd okolo 65 000km

miro novak
12. duben 2021, 20:16

uz na zakladnej skole sa ti spoluziaci smiali

Martin
12. duben 2021, 20:35

Miro, opica by napisala nieco konstruktivnejsie. Zavidis, lebo ty na to nemas, alebo komplex menejcennosti?

PetrD
13. duben 2021, 15:03

Takové velké roční nájezdy, tam se Vám to elektro hodně vyplatí.

Palec hore.

Juan
13. duben 2021, 18:21

Zánik každé civilizace je po dosažení určitého stupně vývoje nevyhnutelný. Je mi jasné, že toto poselství nesklidí potlesk nýbrž posměch. Marion King Hubert, Robet Hirsch, Charles Hall.... by o tom mohli jistě dlouho vyprávět. Po desítkách let vědeckých studií na téma peak oil - což je samo o sobě jen nutným důsledkem skutečnosti, že zdroje ropy jsou omezené - se myšlenka "ropného vrcholu" asi změnila ve zprofanované politické heslo, které asi nemá mít v seriózní diskusi zřejmě místo.

A nejde jen o případ "ropného vrcholu". Zkuste někde v diskusi o současné ekonomické situaci zmínit pojem "vyčerpání nerostných zdrojů" a budete považováni za mírně debilní osobu, která zcela ztratila kontakt s realitou. Naše nynější problémy jsou prý zcela jistě jiné, což musí přece vědět každý racionálně uvažující člověk.

Zdá se,že mnozí z nás nedokážou posoudit několik problémů najednou. Mají tendenci soustředit se na jeden, nanejvýš dva problémy a ostatní zlehčují či ignorují. O tomto jevu zvaném trubicové vidění píše Ugo Bardi na svém novém blogu The Seneca effect, viz článek: „The Tunnel Vision Problem“.

Rovněž i on dlouho upozorňuje ve svých knihách: Extracted, The Seneca Effect, Before the Collapse a na svém starším blogu Cassandra's Legacy na brzké vyčerpání všech neobnovitelných zdrojů a surovin. Jakož i mnozí další, např. Theo Henckens, Simon P. Michaux, Louis Arnoux, Jean Marc Jankovici a pod.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se