Ropný trh vyčkává, jak dopadne dnešní zasedání skupiny OPEC+
Ceny ropy se v tomto týdnu mírně propadly v důsledku vyčkávání obchodníků na to, jak dopadne zasedání kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem.
Cena ropného kontraktu na příští měsíc se v případě ropy Brent pohybovala během středečního dopoledne na úrovni okolo 64,4 USD/bbl, v případě americké WTI pak okolo 60,8 USD/bbl. Po zasedání OPEC+ na začátku března se cena ropy Brent pohybovala i nad 70 USD/bbl.
„Všechna pozornost tento týden směřuje k 1. dubnu a zasedání OPEC+, kde se rozhodne o ropných škrtech platných od 1. května,“ uvedl analytik ING banky.
Dle analytiků ING banky bude kolísání cen, které je patrné na grafu výše, znamenat vyšší pravděpodobnost, že státy OPEC+ zaujmou spíše opatrný přístup k dalšímu vývoji těžby. Současné škrty v produkci tedy zřejmě zachovají i pro měsíc květen, aby se vyhnuli výprodeji na trhu, který provází pokles cen. Pokud by však k uvolnění ropných škrtů přece jen došlo, pak by se dle analytiků pravděpodobně jednalo jen o velmi mírné uvolnění.
Vývoj ropné poptávky zůstává s otazníkem
Dříve v tomto měsíci se skupina OPEC+ překvapivě domluvila na tom, že produkční škrty pro měsíc duben zachová takřka na stejné hladině, jako tomu bylo pro březen, přičemž se jen mírně zvýšila těžba v případě Ruska a Kazachstánu. Trh tak reagoval zvýšením cen – v případě ropy Brent nad 70 USD/bbl.
Ropné škrty skupiny OPEC+ jsou aktuálně na úrovni lehce přes 7 milionů barelů ropy za den (bpd). K těm je nutné připočíst dobrovolné škrty v produkci od Saúdské Arábie, které činí další 1 milion bpd. Dle zdrojů agentury Reuters je Saudská Arábie připravena své dobrovolné škrty i nadále zachovat.
„Nevidí poptávku ještě na tak silné úrovni a chtějí předejít poklesu cen,“ uvedl zdroj agentury Reuters.
Analytici SEB Research předpokládají, že se škrty mírně sníží v případě Ruska a Kazachstánu, jako tomu bylo pro měsíc duben. Výstup jednání dle jejich názoru nicméně rozhodne, zda se ropa dostane pod 60 USD/bbl či nikoli.
„Evropa viděla obnovení lockdownů, zatímco USA se vyplatila snaha o urychlení očkovacího procesu. Fyzický trh zůstává nadměrně zásobený,“ zní reakce ANZ banky na aktuální stav ropného trhu.
Obnovené lockdowny v Itálii, Francii, Německu nebo ČR vyvolaly obavy o ropnou poptávku v Evropě, která by tak mohla zůstat za dřívějším očekáváním trhu.
Ceny ropy pak reagovaly i na obnovení provozu v Suezském průplavu, který je významnou trasou pro přepravu nejen ropy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se