Domů
Ropa
Ropný trh vyčkává, jak dopadne dnešní zasedání skupiny OPEC+
Zdroj: Dentons

Ropný trh vyčkává, jak dopadne dnešní zasedání skupiny OPEC+

Ceny ropy se v tomto týdnu mírně propadly v důsledku vyčkávání obchodníků na to, jak dopadne zasedání kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem.

Cena ropného kontraktu na příští měsíc se v případě ropy Brent pohybovala během středečního dopoledne na úrovni okolo 64,4 USD/bbl, v případě americké WTI pak okolo 60,8 USD/bbl. Po zasedání OPEC+ na začátku března se cena ropy Brent pohybovala i nad 70 USD/bbl.

„Všechna pozornost tento týden směřuje k 1. dubnu a zasedání OPEC+, kde se rozhodne o ropných škrtech platných od 1. května,“ uvedl analytik ING banky.

Dle analytiků ING banky bude kolísání cen, které je patrné na grafu výše, znamenat vyšší pravděpodobnost, že státy OPEC+ zaujmou spíše opatrný přístup k dalšímu vývoji těžby. Současné škrty v produkci tedy zřejmě zachovají i pro měsíc květen, aby se vyhnuli výprodeji na trhu, který provází pokles cen. Pokud by však k uvolnění ropných škrtů přece jen došlo, pak by se dle analytiků pravděpodobně jednalo jen o velmi mírné uvolnění.

Vývoj ropné poptávky zůstává s otazníkem

Dříve v tomto měsíci se skupina OPEC+ překvapivě domluvila na tom, že produkční škrty pro měsíc duben zachová takřka na stejné hladině, jako tomu bylo pro březen, přičemž se jen mírně zvýšila těžba v případě Ruska a Kazachstánu. Trh tak reagoval zvýšením cen – v případě ropy Brent nad 70 USD/bbl.

Ropné škrty skupiny OPEC+ jsou aktuálně na úrovni lehce přes 7 milionů barelů ropy za den (bpd). K těm je nutné připočíst dobrovolné škrty v produkci od Saúdské Arábie, které činí další 1 milion bpd. Dle zdrojů agentury Reuters je Saudská Arábie připravena své dobrovolné škrty i nadále zachovat.

„Nevidí poptávku ještě na tak silné úrovni a chtějí předejít poklesu cen,“ uvedl zdroj agentury Reuters.

Analytici SEB Research předpokládají, že se škrty mírně sníží v případě Ruska a Kazachstánu, jako tomu bylo pro měsíc duben. Výstup jednání dle jejich názoru nicméně rozhodne, zda se ropa dostane pod 60 USD/bbl či nikoli.

„Evropa viděla obnovení lockdownů, zatímco USA se vyplatila snaha o urychlení očkovacího procesu. Fyzický trh zůstává nadměrně zásobený,“ zní reakce ANZ banky na aktuální stav ropného trhu.

Obnovené lockdowny v Itálii, Francii, Německu nebo ČR vyvolaly obavy o ropnou poptávku v Evropě, která by tak mohla zůstat za dřívějším očekáváním trhu.

Ceny ropy pak reagovaly i na obnovení provozu v Suezském průplavu, který je významnou trasou pro přepravu nejen ropy.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se