Domů
Ropa
Ceny ropy kvůli rekordní těžbě v USA klesly, WTI padá už dva týdny

Ceny ropy kvůli rekordní těžbě v USA klesly, WTI padá už dva týdny

Ropa
1 komentář
1. červen 2018, 18:10
ČTK

Ceny ropy na světovém trhu dnes klesly pod tlakem rekordní těžby v USA a očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýší produkci. Cena americké ropy WTI padá už dva týdny, neboť těžba ropy v USA už je prakticky na úrovni světové jedničky Ruska.

Cena severomořské ropy Brent krátce po 17:15 SELČ ztrácela 1,06 procenta na 76,74 dolaru za barel a americká lehká ropa WTI zlevnila o 0,81 na 66,50 dolaru za barel. Za celý týden cena WTI zřejmě vykáže propad o 1,9 procenta, přitom minulý týden ztratila pět procent. Brent by mohla za týden zpevnit o 0,6 procenta.

Rozdíl mezi cenami obou typů ropy se dnes dostal na nové tříleté maximum, když dosáhl 11,5 dolaru, později ale cena ropy Brent začala ztrácet a v uvedenou dobu rozdíl činil 10,27 dolaru.

Jak minulý týden zjistila agentura Reuters, Saúdská Arábie, faktický lídr OPEC, a Rusko jednaly o zvýšení těžby o zhruba jeden milion barelů denně, aby kompenzovaly pokles ve Venezuele.

Zpráva poslala v pondělí cenu Brent na třítýdenní minimum, později se ale zotavila, když vyšlo najevo, že růst těžby bude postupný. Ruské ministerstvo energetiky, že v případě dohody na uvolnění produkce je schopno se na předchozí úroveň dostat během několika měsíců

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 76,74 77,56
New York – NYMEX WTI červenec 66,50 67,04

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pohled na světlejší stranu ekonomiky. Ceny ropy budou zase nízko. Možná níž, než si dokážeme představit
25. červen 2022, 09:30
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
1. červen 2018, 23:00

USA velmi prudce snižují čistý dovoz ropných produktů do země. V současné době dovážejí asi 3 mil barelů ropy denně a dovoz dále klesá ne jen kvůli růstu produkce ropy, ale také kvůli vývozu ropných produktů vyrobených ze zemního plynu. Pokud to půjde takto dál pak příští rok bude dovoz na polovině roku letošního a během roku 2020 dosáhne USA pozici čistého vývozce ropných produktů. Samozřejmě ropa se do USA bude dovážet stále , ale jen proto ,aby se z ní vyráběli ropné produkty na vývoz a drtivá většina této ropy bude pocházet z Canady. Obchodní válka s Evropou Američanům vcelku nevadí , protože pokud nemusíte příliš dovážet nemusíte ani vyvážet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se