Domů
Ropa
Ceny ropy zastavily svůj nejdelší soustavný růst od ledna 2019

Ceny ropy zastavily svůj nejdelší soustavný růst od ledna 2019

Závěrná cena ropného kontraktu na příští měsíc se po 9 dnech soustavného růstu ve čtvrtek poprvé propadla. V případě ropy Brent závěrná cena poklesla o 0,33 USD/bbl na 61,14 USD/bbl, u americké WTI pak o 0,44 USD/bbl na 58,24 USD/bbl. Jednalo se tak o nejdelší soustavný růst ceny ropy od ledna 2019. Optimismus na trhu brzdí obavy týkající se mutací koronaviru a účinností vakcín proti těmto mutacím.

Poptávka po ropě

„Obnově poptávky brání mutace viru [COVID-19] a drhnoucí vakcinace,” uvedl ropný analytik Tamas Varga ze společnosti PVM s tím, že distribuce vakcín a vakcinace obyvatel nejdou podle plánu.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v tomto týdnu uvedla, že globálně na ropném trhu stále existuje převis nabídky nad poptávkou, a to z důvodu zavedených opatření, která mají omezit šíření COVID-19 a jeho mutací.

Dle IEA je pak předpověď globálního ekonomického růstu a vývoje ropné poptávky úzce spjata s distribucí vakcín a jejich aplikací. Na tento progres je pak navázáno zmírnění cestovních restrikcí hlavních světových ekonomik.

Rostoucí cena ropy

Cena ropy přesto během uplynulého měsíce významně vzrostla, a to především zásluhou lednového jednání kartelu OPEC a jeho spojenců. Na něm se Saúdská Arábie překvapivě zavázala, že dobrovolně sníží svou produkci ropy o 1 milion barelů ropy denně během února a března. Produkce Saúdské Arábie by se tak měla během února a března pohybovat okolo 8,119 milionů barelů ropy denně.

Únorová produkce OPEC+ by se měla pohybovat okolo 35,728 milionů barelů ropy za den, což oproti produkci z října 2018 značí ropné škrty o objemu 8,125 milionů barelů ropy za den. Pro březen by se ropné škrty měly snížit na 8,050 milionů barelů ropy za den.

Po lednovém jednání skupiny OPEC+ vzrostla ihned cena ropy o více než 10 %. V návaznosti na výsledek jednání upravila společnost Goldman Sachs svou predikci pro vývoj ceny ropy s tím, že očekávala cenu ropy Brent do poloviny roku okolo 65 USD/bbl. Příští zasedání skupiny OPEC+ se má konat 4. března letošního roku a na programu je nastavení ropných škrtů na následující měsíc či měsíce.

Podle IEA by nicméně rychlý úbytek ropných zásob očekávaný ve druhé polovině letošního roku mohl vést k uvolnění ropných škrtů ze strany skupiny OPEC+. Ropné zásoby USA v minulém týdnu poklesly již 3. týden za sebou na současný stav zásob – 469 milionů barelů ropy, což je nejnižší úroveň od března loňského roku.

Komentáře

(2)

Hendry

13. únor 2021, 16:34

Ta zpráva je trochu zastaralá – na konci pátečního obchodování cena ropy vystřelila nahoru a ropa WTI se dostala až na 59,7 USD/barel.

Juan

14. únor 2021, 17:57

Ono to není jak to vypadá: Stačí se podívat na diskuzi:

Peak Oil und die Folgen (Seite 1496)

https://www.wallstreet-online.de/diskussion/1157619-14951-14960/peak-oil-und-die-folgen

https://oilprice.com/

a hlavně mrknout na ETP model

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.