Ceny ropy zastavily svůj nejdelší soustavný růst od ledna 2019

13. únor 2021, 13:48
DomůRopaCeny ropy zastavily svůj nejdelší soustavný růst od ledna 2019

Závěrná cena ropného kontraktu na příští měsíc se po 9 dnech soustavného růstu ve čtvrtek poprvé propadla. V případě ropy Brent závěrná cena poklesla o 0,33 USD/bbl na 61,14 USD/bbl, u americké WTI pak o 0,44 USD/bbl na 58,24 USD/bbl. Jednalo se tak o nejdelší soustavný růst ceny ropy od ledna 2019. Optimismus na trhu brzdí obavy týkající se mutací koronaviru a účinností vakcín proti těmto mutacím.

Poptávka po ropě

„Obnově poptávky brání mutace viru [COVID-19] a drhnoucí vakcinace,” uvedl ropný analytik Tamas Varga ze společnosti PVM s tím, že distribuce vakcín a vakcinace obyvatel nejdou podle plánu.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v tomto týdnu uvedla, že globálně na ropném trhu stále existuje převis nabídky nad poptávkou, a to z důvodu zavedených opatření, která mají omezit šíření COVID-19 a jeho mutací.

Dle IEA je pak předpověď globálního ekonomického růstu a vývoje ropné poptávky úzce spjata s distribucí vakcín a jejich aplikací. Na tento progres je pak navázáno zmírnění cestovních restrikcí hlavních světových ekonomik.

Rostoucí cena ropy

Cena ropy přesto během uplynulého měsíce významně vzrostla, a to především zásluhou lednového jednání kartelu OPEC a jeho spojenců. Na něm se Saúdská Arábie překvapivě zavázala, že dobrovolně sníží svou produkci ropy o 1 milion barelů ropy denně během února a března. Produkce Saúdské Arábie by se tak měla během února a března pohybovat okolo 8,119 milionů barelů ropy denně.

Únorová produkce OPEC+ by se měla pohybovat okolo 35,728 milionů barelů ropy za den, což oproti produkci z října 2018 značí ropné škrty o objemu 8,125 milionů barelů ropy za den. Pro březen by se ropné škrty měly snížit na 8,050 milionů barelů ropy za den.

Po lednovém jednání skupiny OPEC+ vzrostla ihned cena ropy o více než 10 %. V návaznosti na výsledek jednání upravila společnost Goldman Sachs svou predikci pro vývoj ceny ropy s tím, že očekávala cenu ropy Brent do poloviny roku okolo 65 USD/bbl. Příští zasedání skupiny OPEC+ se má konat 4. března letošního roku a na programu je nastavení ropných škrtů na následující měsíc či měsíce.

{„url“:“https://dashboard.oenergetice.cz/public/chart-1613142175.json“}

Podle IEA by nicméně rychlý úbytek ropných zásob očekávaný ve druhé polovině letošního roku mohl vést k uvolnění ropných škrtů ze strany skupiny OPEC+. Ropné zásoby USA v minulém týdnu poklesly již 3. týden za sebou na současný stav zásob – 469 milionů barelů ropy, což je nejnižší úroveň od března loňského roku.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují