Domů
Ropa
Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu dolarů měsíčně

Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu dolarů měsíčně

Ropa
1 komentář
18. červen 2018, 10:38
ČTK

Pokud Čína splní své hrozby a uvalí cla na dovoz ropy ze Spojených států, zasáhne obchod, který poslední dva roky rychle stoupá a jehož měsíční hodnota dosahuje jedné miliardy dolarů (přes 22 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump minulý týden rozhodl o uvalení cel ve výši 25 procent na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard USD. Peking bezprostředně poté oznámil, že chystá opatření obdobných rozměrů a intenzity, cla hodlá zavést na dovoz některých surovin z USA včetně ropy.

Ceny americké lehké ropy WTI zareagovaly poklesem, dnes dopoledne jsou na nejnižší úrovni od dubna. O asi dvě procenta v pátek oslabily také akcie amerických ropných společností.

Eskalace obchodní války USA a Číny nastává v době, kdy se rozhoduje o dalším vývoji na světovém trhu ropy. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další producenti včetně Ruska budou tento týden jednat o budoucnosti dohody o omezování těžby, kterou uplatňují od začátku loňského roku. Na jednacím stole je uvolnění těžebních restrikcí a tyto státy mohou americké dodávky do Číny snadno nahradit. Z nové situace by mohl profitovat rovněž Írán, proti němuž USA v květnu rozšířily své sankce.

Ilustrační foto

Zařazení ropy na sankční seznam čínský ropný průmysl zaskočilo. V souladu s dřívější politikou Pekingu snižovat přebytek v obchodu s USA dovozem ropy se sektor podle zdroje agentury Reuters připravoval na úplný opak.

Podle údajů Thomson Reuters Eikon se hodnota dodávek ropy z USA do Číny zvýšila od počátku roku 2017 ze 100 milionů dolarů měsíčně na nynější téměř jednu miliardu.

Štítky:ropa
USA
čína

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
19. červen 2018, 22:46

Výsledkem bude , že Čína bude dovážet ropu z Iránu místo z USA , nějaké sankce ze strany USA nebudou mít na Irán žádný vliv , prostě se přeorientuje jinam. Pokud USA zavedou další cla na Čínu a EU povede to jen k posílení pozic Číny v Evropě i jinde ve světě. Američani se neuvědomují že už není rok 2008 , ale 2018 . Ekonomika Číny je před USA a roste 7% tempem. Dolar jako světová měna díky této nesmyslné politice ztrácí a bude ztrácet , protože Irán bude prodávat Číně ropu za Yuan a Iránci si za to budou kupovat Čínské zboží. Amerika si neuvědomuje , že hospodářské spojenectví vede vždy k politickému a naopak. Pokud Američani budou prosazovat antiimportní politiku ( podobně jako ČSSR ) povede to jen k tomu ,že Americký dolar bude jako světová měna postupně nahrazen a jeho roly převezme EURO a Yuan. Dále pak k propadu Americké ekonomiky a jejího vlivu ve světě - protože kdo není váš zákazník ten Vás příliš nezajímá například vliv Francie s její uzavřenou ekonomikou je u nás prakticky nulový , ale vliv Německa je silný , protože Němci jsou naši zákazníci. Trump poškozuje Ameriku mnohem více než si dovede představit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se