Domů
Ropa
Čínský import ropy se v roce 2022 podruhé za sebou propadl navzdory silnější poptávce na konci roku
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Čínský import ropy se v roce 2022 podruhé za sebou propadl navzdory silnější poptávce na konci roku

Ropa
2 komentáře
15. leden 2023, 09:44
Daniel Grecman
Ropný import Číny se v loňském roce podruhé za sebou meziročně snížil, a to navzdory znatelnému nárůstu poptávky v posledním kvartále. Tento nárůst byl poháněn změnou exportní politiky pohonných hmot, jak informovala agentura Reutres. V prosinci pak byl měsíční import ropy třetí největší v roce.

Čínský ropný import se v roce 2021 poprvé po dvou desetiletích nepřetržitého růstu snížil. A v loňském roce, stále podstatně ovlivněném přísnými proti-pandemickými opatřeními, se pokles zopakoval. Import největšího světového odběratele dosáhl v průměru na 10,17 mil. barelů ropy za den (bpd), což značí meziroční pokles o 0,9 %. V roce 2020 byla zaznamenána dosavadní největší úroveň 10,8 mil. bpd.

Dovoz ropy po většinu roku zpomaloval, jelikož poptávka po pohonných hmotách stagnovala, což se projevovalo mj. na rafinérských maržích. K obratu došlo v říjnu, když Peking podpořil tamní průmysl drastickým zvýšením vývozu paliv, jak udává agentura Reuters

V prosinci již import dosáhl na průměrnou hodnotu 11,3 mil. bpd, přičemž Saúdové dodali nejméně čtyřem tamním rafinériím plný kontraktační objem, což však nebylo očekáváno vzhledem k rozhodnutí skupiny OPEC+ snížit ropný export. Zahraniční portál Oilprice pak dále uvádí, že čínské státní rafinérie rovněž nakupovaly se slevou oproti trhu íránskou a ruskou ropu. Společně s Indií je Čína nyní největší ruský odběratel.

V letošním roce se dle analytiků očekává silný meziroční nárůst v poptávce, jelikož byla uvolněna zmíněná přísná proti-pandemická opatření a vládní představitelé zaměřují svoji pozornost na oživování hospodářského růstu. I z tohoto důvodu cena ropy v nynějším týdnu vzrostla, psali jsme zde. Analytici se domnívají, že cena ropy se bude v roce 2023 v průměru pohybovat v důsledku omezené nabídky a rostoucí poptávky Číny okolo 100 USD/bbl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Švančara
15. leden 2023, 12:15

Chvaletice hlasia rekord, kde urobil sudruh Blaha chybu vo vypoctoch?

hlpb
16. leden 2023, 12:18

Klesající výroba EE z uhelek v ČR:

výroba rok 2018 = 37 TWh

výroba rok 2022 = 33 TWh

pokles výroby z uhelek - 4 TWh

Pro pořádek ještě klesající výroba EE z uhelek v celé EU:

výroba rok 2018 = 550 TWh

výroba rok 2022 = 423 TWh

pokles výroby z uhelek - 127 TWh

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516