
ČR poprvé v praxi využije rozšířený ropovod TAL, zvýšené dodávky dorazí v dubnu
Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL. První zvýšené dodávky neruské ropy by měly dorazit do Česka po stočení tankeru v italském Terstu ve druhé polovině dubna. Země tak bude dominantně zásobována ropou západní cestou ropovody TAL a IKL. Nahradí se tím zastavené dodávky ropy z ruského ropovodu Družba. Informoval o tom dnes státní provozovatel ropovodů Mero.
Mero v závěru loňského roku dokončilo technické práce na rozšíření ropovodu TAL a letos pokračovalo v jeho testování a certifikaci. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česko by se tudíž mohlo podle vlády zcela odstřihnout od ruské ropy.
„Díky projektu TAL-Plus, který naše vláda prosadila, už nás Rusko nemůže vydírat tím, že nám zastaví dodávky ropy z ropovodu Družba. Česko je nyní ve své energetické nezávislosti mnohem silnější. Máme alternativu a můžeme postupně přecházet na plné zásobování ropou výhradně západní cestou ropovody TAL a IKL. To už se nyní děje, a proto naši zemi zastavené dodávky ropy z ropovodu Družba nijak neohrožují,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v těchto dnech připlul do Terstu první tanker s ropou pro litvínovskou rafinérii společnosti Orlen Unipetrol a v následujících dnech začne její stáčení.
„Tento týden připlul do italského přístavu Terst první tanker s ropou z Norska pro litvínovskou rafinérii. Za zhruba dva týdny bude ropa doručena ropovodem TAL/IKL do Litvínova. Současně připravujeme zajištění dodávek další ropy tankery přes moře,“ uvedla dnes společnost Orlen Unipetrol.
Zdůraznila, že zásobování obou rafinérii je plynulé a výroba pro tuzemský trh zajištěna.
Až do začátku letošního března ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich byl ropovod Družba z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 42 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
Od 4. března jsou dodávky z Družby zastaveny a dosud nebyly obnoveny. Vláda proto rozhodla o půjčce rafinérské společnosti Orlen Unipetrol. Až 330.000 tun ropy z nouzových zásob vystačí na více než měsíc provozu rafinerií. Půjčka, která tvoří třetinu státních zásob, má zajistit dostatek ropy na českém trhu. Rafinérie začaly ropu z rezerv čerpat od 11. března. Společnost zároveň avizovala, že pracuje na zajištění dodávek ropy západní cestou.
Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.
Mohlo by vás zajímat:
Bohužel, takto to mělo být vždycky. Mít záložní kapacity, nebýt závislý. Závislosti jsou slabinami. A to predátor vždy vycítí a zaútočí . Mohlo to být bez války i bez extrémních cen energií. Závislost je vždycky drahá. A jenom hlupáci se do ní ženou v bláhové naději, že dostanou něco levněji. Nedělám si iluze, že by tu lekci kterou si teď procházíme ( a nám je prd, odnášejí to hlavně Ukrajinci) většina lidí pochopila. To v žádném případě.
Honza,
mňa zaujíma uviesť konkrétnu finančnú čiastku, koľko stálo ČR odstrihnutie od podľa Vás drahej závislosti.
Rozsireni ropovodu TAL pres Alpy vyslo max. na 1,6 mld. Kč. Ropovod z Ingolstadtu do Kralup byl vybudovany uz v 90. letech.
Matoo,
myslel som nielen čiastku investovanú do ropovodu TAL, ale aj zmenu ceny ropy vrátane poplatkov za prepravu.
Ceny ropy se odvíjí od ceny na burze. Poplatky za přepravu se platí i za tranzit přes Družbu. Do přesných cen samozřejmě nikdo kromě zainteresovaných stran nevidí. Pro koncového spotřebitele se nic nemění. Přes TAL už ropu odebíráme 30 let. Minulý rok šlo přes TAL 58% celkové spotřeby ropy. Letos to tedy bude i těch zbývajících 42% co šlo z Ruska přes Družbu. Tratit budou samozřejmě Slováci, kteří přijdou o tranzitní poplatky. A vyčíslit kolik stojí nezávislost není zase tak složité. Dnes jsou dodávky ruské ropy přes Družbu zastaveny. Netroufám si vyčíslit cenu PHM na českém trhu v případě zastavení dodávek od jediného monopolního dodavatele. Asi by jsme tady měli druhou energetickou krizi a PHM by byly na příděl. Takže ano. 100% závislost na jediném dodavateli je vždy drahá. Doufám že jste schopen toto pochopit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se