Domů
Ropa
Disciplína kartelu OPEC a jeho spojenců v dodržování produkčních škrtů se zhoršuje

Disciplína kartelu OPEC a jeho spojenců v dodržování produkčních škrtů se zhoršuje

Disciplína členů OPEC+ vztažená k dodržování produkčních škrtů během července mírně poklesla. Státy Perského zálivu vedené Saúdskou Arábii upustily od svého dalšího dobrovolného snižování produkce, zatímco jiné zápasily s dodržováním kvót a dodávaly na trh více barelů ropy, než měly, jak ukazují nejnovější data S&P Global Platts.

Kvóty OPEC+

Kvóty, dle kterých mělo přizpůsobit svou denní produkci 22 států aliance, byly naplněny za měsíc červenec z 96 %. Oproti červnu, kdy byly kvóty naplněny ze 106 %, se jedná o pokles o 10 %.  V absolutním vyjádření jde dle průzkumu Plattsu oproti červnu o nárůst v celkové produkci aliance o 1,1 milionu bpd.

Je pravděpodobné, že se produkce OPEC+ během srpna dále zvýší, jelikož se produkční kvóty, dle dohody aliance, od srpna zvýšily o 2 miliony bpd v očekávání opětovného nastartování ekonomiky po COVID-19, s čímž souvisí vyšší poptávka po ropě. Přesto ale nemusí být na trh dodáváno o 2 miliony bpd více, jelikož státy, které překročily své produkční kvóty v květnu, červnu nebo červenci, přislíbily tvz. kompenzační srážky.

Produkce OPEC+

13 členských zemí kartelu OPEC dodávalo během července 23,39 milionů bpd, z toho 8,45 milionů bpd připadlo na vrub Saúdské Arábii. Její kvóta byla 8,49, ale království dobrovolně stlačilo své objemy, aby se urychlilo vyvážení trhu. Aktuálně platná kvóta je 8,99 milionů bpd a v planosti by měla zůstat až do konce roku.

Ze spojenců kartelu OPEC je největším producentem Rusko, které v červenci zvýšilo svou produkci na 8,59 milionů bpd, tedy nad svou kvótu, která byla nastavena, stejně jako pro Saúdskou Arábii, na 8,49 milionů bpd. Od srpna se kvóta Ruska zvýšila na 8,99 milionů bpd. Celková produkce spojenců kartelu během července činila 11,95 milionů bpd, nepočítaje Mexiko, které dohodu ke konci června opustilo.

Výhled OPEC+

Ministři ze Saúdské Arábie, Iráku, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Ománu a Bahrajnu uvedli ve svém společném prohlášení ze 7. srpna, že jsou povzbuzeni známkami o zlepšení stavu světové ekonomiky po COVID-19 a oceňují vynaloženou snahu všech států.

Ropné škrty mají od srpna do prosince letošního roku činit celkem 7,7 milionů bpd, od ledna 2021 do dubna 2022 by pak měly být dle aktuální dohody 5,8 milionů bpd.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Frakování ropy k nižším cenám nepomůže
26. květen 2022, 17:26
Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele
25. květen 2022, 05:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se