Domů
Ropa
EU podle Scholze vyvodí další důsledky z ruské invaze a NATO posílí obranu
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero
Zdroj: Richardprins / Creative Commons / CC-Zero

EU podle Scholze vyvodí další důsledky z ruské invaze a NATO posílí obranu

Ropa
8 komentářů
10. květen 2022, 16:07
ČTK

Berlín 10. května (zpravodaj ČTK) – Evropská unie bude tento měsíc na mimořádném summitu jednat o dalších důsledcích ruské invaze na Ukrajinu a také o energetické nezávislosti, tématem červnového summitu Severoatlantické aliance pak bude posílení bezpečnosti zemí NATO. V Berlíně to dnes po jednání s belgickým premiérem Alexanderem De Crooem prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. De Croo uvedl, že Belgie podporuje další sankce proti Rusku, je ale nezbytné zajistit zásobování všech unijních členů.

„Ruský útok na Ukrajinu je předělem v euroatlantických vztazích. NATO proto na summitu zváží možnosti, jak za nynější situace posílit bezpečnost,“ řekl Scholz.

Alianční státy se na konci června sejdou v Madridu. Již na konci tohoto měsíce se uskuteční mimořádná vrcholná schůzka zemí EU.

„Na zasedání Evropské rady budeme hovořit o tom, jaké další důsledky vyvodit z ruské agrese,“ řekl kancléř.

Dodal, že jednání se budou týkat rovněž posílení energetické nezávislosti Evropy, která je z části závislá na dodávkách ropy a plynu z Ruska. Podle De Crooa bude hrát zásadní roli v energetické bezpečnosti kontinentu vodík.

Evropská komise nyní upravuje návrh podmínek, za kterých by členské země ukončily dovoz ropy z Ruska. Nejhlasitějším odpůrcem takového kroku je maďarský premiér Viktor Orbán, který odmítá, aby dopady invaze nesli na svých bedrech maďarští občané. Dočasnou výjimku z embarga požaduje také Praha.

Plynové pole Kharasaveyskoye
Ilustrační foto

Belgický premiér řekl, že jeho země souhlasí s dalšími odvetnými opatřeními proti Moskvě. „Jsme připraveni sankce podpořit. Proces ale musí být transparentní a musí být zajištěno energetické zásobování všech 27 členů EU,“ dodal De Croo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Richard Vacek
10. květen 2022, 17:14

Je zajímavé, že NATO má obavy ze země, která není schopna se vypořádat s protivníkem, který je na úrovni rozvojové země a kterého několik desetiletí zneužívali místní oligarchové.

Láďa
10. květen 2022, 17:32

Je to prosté milý Watsone, mají atomovky.

Richard Vacek
10. květen 2022, 17:51

A ty zmizí, když budeme zbrojit ostošest?

Rejpal
10. květen 2022, 20:16

Nakoupit za zbraně, plyn a ropu a všechno z USA, Je třeba udělat Ameriku bohatou a Evropu chudou.... protože jak říkají vládní média tak je to správné a tak to má být. No tak kupředu za chudobou zpátky ani krok hurá ! hurá ! hurá!

Jan Stehlik
10. květen 2022, 20:46

Také to moc nechápu. Když chcem zbrojit , tak dám práci našim lidem (evropským zbrojovkám) .

Jimi
11. květen 2022, 08:25

Bohata Amerika = bohata Evropa.

Bohate Rusko = zadna Evropa

PetrD
11. květen 2022, 07:55

Protože naše vlastní armády jsou v tragickém stavu.

Vojvodik Petr
10. květen 2022, 21:18

Hodně štěstí ve zbrojení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se