Francie začala čerpat svoje strategické zásoby ropy kvůli blokovaným rafinériím

27. květen 2016, 10:00
DomůRopaFrancie začala čerpat svoje strategické zásoby ropy kvůli blokovaným rafinériím

Francie se potýká s velkým nedostatkem benzinu a nafty. Odboráři blokují 6 z 8 francouzských rafinérií. Francouzská vláda se musela uchýlit k čerpání svých strategických zásob. Včera přišla na řadu i stávka v jaderných elektrárnách a došlo k výpadku na jedenácti reaktorech. Důvodem je novela pracovního zákona prezidenta Hollanda.

Blokování rafinérií

Tento týden  začala ve Francii hromadná stávka na protest proti připravované novele pracovního zákona předloženého prezidentem Hollandem. Největší odborářské sdružení CGT započalo hromadné stávky a blokády, v jejichž důsledku 6 z 8 ropných rafinérií ve Francii přestalo pracovat či radikálně snížilo svoji produkci.

CGT původně zablokovalo všech osm rafinérií, u dvou však zasáhla policie se slznými plyny a vodními děly a blokaci rafinérií úspěšně ukončila. Situace ještě více eskalovala, když policie zasáhla u druhé rafinérie, což bylo zúčastněnými označeno za policejní brutalitu. Prezident Holland prohlásil, že hodlá „osvobodit“ všech 8 rafinérií a ostatní objekty, které budou blokovány unií.

Prázdné benzínové stanice

Stávka pracovníků začala již minulý týden a spolu s událostmi tohoto týdne způsobila velký nedostatek na benzínových pumpách. Téměř 40 % všech benzínových stanic ve Francii je skoro nebo úplně vyčerpáno a vláda se musela uchýlit k uvolnění svých strategických zásob ropy.

Francouzská vláda vydala ve středu prohlášení, že již uvolnila strategické zásoby ropy v hodnotě spotřeby tří dnů, aby doplnila stavy u tisíců benzínových pump na celém území. Francie má zásoby ropy, které by měly uspokojit tříměsíční spotřebu, naposledy z nich byla nucena čerpat v roce 2010.

Další na řadu přišly jaderné elektrárny

Jaderná elektrárna fessenheim. Zdroj: EDF

Blokace a stávky ropných rafinérií a místní výpadky dopravy byly pouze začátkem. Ve středu večer se sešli členové CGT a odboráři z francouzských jaderných elektráren, kteří souhlasili s vyhlášením stávky. Podle posledních zpráv má být 16 z 19 jaderných elektráren zasaženo stávkou.

Celkově ve čtvrtek utrpělo 11 z 58 francouzských reaktorů výpadek a provozovatel přenosové sítě RTE registroval omezení nejméně 5 GW. Stávka se finančně nejvíce dotkla státní EDF, která musela nedostatek kompenzovat importem a najetím elektráren na uhlí a zemní plyn.

Prezidentova novela a EURO 2016

Ve Francii se nejedná o spontánní akci. Protesty trvají více než tři měsíce. Důvodem je nová reforma prezidenta Hollanda, která má udělat proces nabírání a vyhazování zaměstnanců jednodušším. Navíc se mají zhoršit podmínky pro práci přes čas (pracovní týden ve Francii je 35 hodin). Toto vše přichází pouhé dva týdny před začátkem EURA 2016, které hostí právě Francie. CGT se v souvislosti s událostí jasně vyjádřilo, že nejdříve na řadu přicházejí lidé a až potom fotbal.