Domů
Ropa
Goldman Sachs: Ropný trh bude do konce roku v deficitu 5 mil. bpd
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Goldman Sachs: Ropný trh bude do konce roku v deficitu 5 mil. bpd

Ropa
Bez komentáře
3. červenec 2021, 13:09
Daniel Grecman

Ropný trh má být dle predikce analytiků společnosti Goldman Sachs v deficitu 5 milionů barelů ropy za den (bpd), a to do konce letošního roku. V komentáři pro agenturu Reuters pak analytici dále uvedli, že ropná poptávka má v druhé polovině roku 2021 vzrůst o dalších 2,2 mil. bpd.

Americká investiční banka Goldman Sachs již v minulém roce předpokládala, že cena ropy půjde v roce 2021 citelně nahoru – v průměru na 55,6 USD/bbl. Tehdy se barel ropy Brent obchodoval za 26 USD/bbl. Na začátku ledna letošního roku pak banka svůj výhled upravila, kdy predikovala s ohledem na vývoj situace okolo COVID-19, že cena ropy dosáhne do poloviny roku 65 USD/bbl. Později v letošním roce pak analytici banky uvedli, že cena ropy dosáhne do konce roku na 80 USD/bbl.

Cena kontraktu ropy Brent s dodávkou v příštím měsíci se aktuálně pohybuje okolo 75,7 USD/bbl, v případě americké WTI pak okolo 75,2 USD/bbl.

Podle analytiků Goldmanu to znamená, že skupina OPEC+ bude muset zvýšit svou těžbu, jelikož pro ostatní producenty, např. Írán by bylo až takto podstatné zvýšení produkce těžko proveditelné.

Komentář poskytli analytici předtím, než došlo dle zdrojů blízkých  představitelům OPEC+ k rozhodnutí skupiny o pozvolném navýšení těžby, a to od srpna do prosince letošního roku. Dle těchto zdrojů by se pak mělo jednat o navýšení produkce, které bude pro jednotlivé měsíce vždy menší než 500 tis. bpd, psali jsme zde. Pro příští měsíc by to tak bylo v souladu s očekáváním a výchozím scénářem banky.

„Velikost nadcházející změny v objemu poptávky, přičemž této [velmi rychlé] změně se strana nabídky nemůže vyrovnat, nesmí být podceňována,“ uvedli v dubnu analytici Goldmanu ve svém výhledu pro dění na ropném trhu.

Mezitím nejnovější zprávy naznačují, že ruské ropné společnosti mají potíže s obnovením produkce, která byla snížena dle dohody OPEC+. Ta má trvat až do dubna 2022. To by znamenalo, pokud se zprávy potvrdí, možnost pro větší zvýšení produkce ze strany Saúdské Arábie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se