Domů
Ropa
IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku

IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku

Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku. Nabídka převýší poptávku zejména proto, že vytrvalý růst těžby překoná růst spotřeby, kterou ohrožuje zpomalení ekonomiky. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výhled růstu globální poptávky na roky 2018 a 2019 nechala beze změny.

Poptávka po ropě má v letošním roce vzrůst o 1,3 milionu barelů denně. Příští rok tempo mírně zrychlí a dosáhne 1,4 milionu barelů denně. IEA však snížila odhad růstu poptávky v zemích, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ty jsou hlavním motorem růstu globální spotřeby.

IEA také zvýšila odhad růstu těžby ropy v zemích mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) na letošní i příští rok. Na letošní rok je to na 2,4 milionu barelů denně z předchozích 2,2 milionu barelů denně a na příští rok o 100.000 barelů na 1,9 milionu barelů denně. Odhad poptávky po ropě od kartelu OPEC v příštím roce pak IEA snížila o 300.000 barelů denně na 31,3 milionu barelů denně.

Ceny ropy od začátku října klesly už asi o čtvrtinu a severomořský Brent je pod 70 dolary za barel. Je tak nejníže za osm měsíců, uvedla agentura Reuters.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.