Domů
Ropa
IEA: Nabídka na trhu s ropou by měla v příštím roce růst rychleji než poptávka
Těžba ropy

IEA: Nabídka na trhu s ropou by měla v příštím roce růst rychleji než poptávka

Ropa
1 komentář
14. červen 2017, 12:11
ČTK

Růst nabídky ropy na světovém trhu v příštím roce zřejmě bude rychlejší než růst poptávky. Globální spotřeba ropy přitom vůbec poprvé překročí hranici 100 milionů barelů denně (b/d), uvedla dnes podle agentury Reuters ve své pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

IEA předpokládá, že globální růst poptávky se příští rok zvýší na 1,4 milionu b/d z letošních 1,3 milionu b/d, přičemž hlavními tahouny spotřeby budou Čína a Indie.

Produkce ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se však bude v roce 2018 zvyšovat dvojnásobným tempem oproti letošnímu roku, kdy se státy OPEC a 11 nečlenských zemí zavázaly k omezování těžby. Letošní růst těžby ropy mimo OPEC agentura odhaduje na 700.000 b/d.

„Předpokládáme, že v roce 2018 se produkce ropy mimo OPEC zvýší o 1,5 milionu b/d, což je lehce nad očekávaným přírůstkem světové poptávky,“ uvedla IEA.

Břidliová ropa
Ilustrační foto

Na tomto nárůstu se budou hlavní měrou podílet USA těžbou ropy z břidlic. Ta by se měla příští rok zvýšit o 780.000 b/d po letošním růstu o 430.000 b/d, píše list Financial Times.

OPEC a 11 dalších exportérů ropy včetně Ruska se dohodly, že stávající dohodu o omezení těžby o 1,8 milionu b/d prodlouží do března 2018. Cílem je srazit světové zásoby ropy na pětiletý průměr. V současné době jsou o 292 milionu barelů na touto hranicí.

Za předpokladu, že dohoda OPEC bude dodržena, může se podařit dostat zásoby ropy na kýženou úroveň až v závěru dohody. A nic na tom zřejmě nezmění ani standardně větší růst poptávky po ropě ve druhém půololetí, píše IEA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
14. červen 2017, 12:40

Otázka, jestli je to dobře, nebo špatně, na jedné straně ropa a plyn mohou urychlit odstavení uhelných zdrojů, mají přece jen měrné emise,menší než plyn. Na druhou je ropa příčinou mnoha problémů je příčinou politické nestability a válek, vznikají tak neskutečné transfery peněz, které pak chybí v ekonomikách, v jiných se zase kumulují. To je možná větší problém než tání ledovců, větší množství zemí které ropy produkují může tyto transfery omezit, ale co se stane až těmto důchodovým ekonomikám dojdou peníze nikdo neodhadne.

Jinak to vypadá že by se situace s ropou mohla ještě dále změnit.

byznys. ihned. cz/c1-65765460-cesti-vedci-prisli-s-revolucnim-zpusobem-jak-hledat-ropu-treba-i-na-mesici-pruzkum-ma-misto-let-trvat-jen-par-dni

Taková metoda by mohla ohrozit, poněkud, globální trhy, kdokoliv si může takto nechat ověřit cokoliv ohledně nerostů. Umím si představit že z toho mohou vylézt geopoliticky nepěkné věci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se