Tři největší světoví producenti ropy, Rusko, Spojené státy americké a Saúdská Arábie, dodávají v současné době na trh rekordní množství ropy. Globální produkce ropy se tak nyní drží nad 100 miliony barelů za den, což v kombinaci s „vlažnou“ poptávkou tlačí ceny ropy dolů.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala ve středu nový report o trhu s ropou. V tiskové zprávě zveřejněné k uvedenému reportu IEA upozornila, že v druhé polovině letošního roku došlo k prudkému nárůstu globální produkce ropy.

Za tímto nárůstem, který víc než vykompenzoval pokles těžby v Íránu, Venezuele a dalších zemích, stojí zejména Blízký východ v čele se Saúdskou Arábií, Spojené státy americké a Rusko.

Produkce Saúdské Arábie v říjnu dosáhla podle IEA rekordních 10,65 milionů barelů za den. Na rekordních hodnotách se začátkem listopadu pohybovala také produkce Spojených států amerických, která dosahovala 11,6 milionů barelů za den.

„Ruská produkce ropy také roste, v říjnu dosáhla 11,4 milionů barelů za den, což je o téměř 0,5 milionu barelů za den více než před rokem, a společnosti signalizují další navyšování objemu těžby v příštím roce po zprovoznění nových projektů,“ uvedla IEA.

Padající ceny ropy

Prudký růst produkce ropy způsobil v kombinaci s „vlažnou“ poptávkou pokles její ceny. Ceny severomořské ropy Brent se od začátku října, kdy se pohybovaly na čtyřletých maximech, propadly o více než 20 %.

„Začátkem října přesáhla cena ropy Brent hodnotu 86 dolarů za barel, což odráželo legitimní obavy o nedostatek nabídky na trhu. Z našeho pohledu bylo toto nebezpečnou „červenou zónou“ a požadavky na navýšení produkce ropy tak byly zcela oprávněné.“ uvedla IEA.

Co se týče dalšího vývoje na trhu, IEA očekává nárůst globální poptávky po ropě o 1,3 milionů barelů za den v letošním roce a o 1,4 milionů barelů za den v roce 2019, přestože je makroekonomický výhled nejistý.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *