IEA: Produkční škrty a pozitivnější ekonomický výhled pomohly navrátit ceny ropy na předpandemickou úroveň

DomůRopaIEA: Produkční škrty a pozitivnější ekonomický výhled pomohly navrátit ceny ropy na předpandemickou úroveň

Tempo růstu celosvětové poptávky po ropě by se mělo zvyšovat od druhé poloviny letošního roku. Vyplývá to z predikce Mezinárodní energetické agentury (IEA), která vychází z předpokladu, že vyspělé ekonomiky rozjedou ve velkém své očkovací kampaně proti COVID-19 a budou se zotavovat z dopadů, které měly a stále mají rozsáhlé restrikce zavedené s cílem omezit šíření koronaviru.

Výhled pro rok 2021

Stejně jako v případě tempa růstu poptávky po zemním plynu však IEA varuje, že tempo růstu ropné poptávky zůstává v blízké budoucnosti značně nejisté, přičemž na ropnou poptávku těžce dopadají zprávy o nakažlivějších formách COVID-19.

IEA proto revidovala svůj výhled pro první kvartál letošního roku směrem dolů, a to o 0,1 milionu barelů ropy za den. Přesto svou prognózu pro celý letošní rok ponechala takřka beze změny. IEA očekává, že poptávka v letošním roce vzroste o 5,4 milionů bbl/den a celkem tak dosáhne na 96,4 milionů bbl/den, což je přibližně 60 % z loňského úbytku.

„Pozitivnější ekonomický výhled a zahájení rozsáhlých očkovacích programů ve většině rozvinutých ekonomik posílí růst poptávky po ropě ve druhém pololetí letošního roku,“ uvedla agentura ve svém měsíčním reportu.

OPEC+, zásoby a ceny ropy

IEA také zaznamenala závazek kartelu OPEC a jeho spojenců urychlit čerpání nadbytku ropných zásob, které během pandemie vznikly a znovu vybalancovat ropný trh.

Přestože ropné zásoby od 3. kvartálu loňského roku klesají, stále byly zásoby států OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) k počátku letošního roku o 140 milionů barelů ropy nad svým pětiletým průměrem, jak uvádí IEA.

„Současná produkční politika skupiny [OPEC+] požaduje, aby většina členů udržovala svou produkci na nynější úrovni do března, zatímco Saúdská Arábie přislíbila snížení své produkce o 1 milion barelů ropy za den během tohoto a příštího měsíce. Ministři OPEC+ se mají sejít na začátku března, aby prodiskutovali svou politiku na duben,“ uvádí dále IEA v únorovém reportu.

Velké produkční škrty společně s vyhlídkou na oživení ekonomiky pak vyhnaly ceny ropy na předpandemickou úroveň. Ve středu byla závěrná cena ropy Brent 61,47 USD/bbl, v případě WTI pak 58,68 USD/bbl.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují