Domů
Ropa
IEA: Produkční škrty a pozitivnější ekonomický výhled pomohly navrátit ceny ropy na předpandemickou úroveň
Dodávky ropy OPEC

IEA: Produkční škrty a pozitivnější ekonomický výhled pomohly navrátit ceny ropy na předpandemickou úroveň

Tempo růstu celosvětové poptávky po ropě by se mělo zvyšovat od druhé poloviny letošního roku. Vyplývá to z predikce Mezinárodní energetické agentury (IEA), která vychází z předpokladu, že vyspělé ekonomiky rozjedou ve velkém své očkovací kampaně proti COVID-19 a budou se zotavovat z dopadů, které měly a stále mají rozsáhlé restrikce zavedené s cílem omezit šíření koronaviru.

Výhled pro rok 2021

Stejně jako v případě tempa růstu poptávky po zemním plynu však IEA varuje, že tempo růstu ropné poptávky zůstává v blízké budoucnosti značně nejisté, přičemž na ropnou poptávku těžce dopadají zprávy o nakažlivějších formách COVID-19.

IEA proto revidovala svůj výhled pro první kvartál letošního roku směrem dolů, a to o 0,1 milionu barelů ropy za den. Přesto svou prognózu pro celý letošní rok ponechala takřka beze změny. IEA očekává, že poptávka v letošním roce vzroste o 5,4 milionů bbl/den a celkem tak dosáhne na 96,4 milionů bbl/den, což je přibližně 60 % z loňského úbytku.

„Pozitivnější ekonomický výhled a zahájení rozsáhlých očkovacích programů ve většině rozvinutých ekonomik posílí růst poptávky po ropě ve druhém pololetí letošního roku,“ uvedla agentura ve svém měsíčním reportu.

OPEC+, zásoby a ceny ropy

IEA také zaznamenala závazek kartelu OPEC a jeho spojenců urychlit čerpání nadbytku ropných zásob, které během pandemie vznikly a znovu vybalancovat ropný trh.

Přestože ropné zásoby od 3. kvartálu loňského roku klesají, stále byly zásoby států OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) k počátku letošního roku o 140 milionů barelů ropy nad svým pětiletým průměrem, jak uvádí IEA.

„Současná produkční politika skupiny [OPEC+] požaduje, aby většina členů udržovala svou produkci na nynější úrovni do března, zatímco Saúdská Arábie přislíbila snížení své produkce o 1 milion barelů ropy za den během tohoto a příštího měsíce. Ministři OPEC+ se mají sejít na začátku března, aby prodiskutovali svou politiku na duben,“ uvádí dále IEA v únorovém reportu.

Velké produkční škrty společně s vyhlídkou na oživení ekonomiky pak vyhnaly ceny ropy na předpandemickou úroveň. Ve středu byla závěrná cena ropy Brent 61,47 USD/bbl, v případě WTI pak 58,68 USD/bbl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
ijn
14. únor 2021, 09:49

kam až energetici dospěli uvedu jeden příklad ze SRn táhly k do ontejnerový vlak 2 dieseleltriky (cca 2000t) až Říčan 150km celá trať je elektrifikována, ČD Cargo emise nezajímají a 3000 litrů nafty shořelo, namísto 10 MWh z jaderky, takové je realita a zdejší diskutující sní o jakém světě???

Martin P
14. únor 2021, 10:49

Já sním o tom, že sem začnou psát diskutující, kteří jakštakš ovládají český pravopis, dělení vět čárkami a podobné věci, které znamenají , že si vaše věty nemusím číst dvakrát třikrát abych mohl alespoň odhadnout myšlenku, která za nimi měla být.

Miloslav Černý
14. únor 2021, 12:51

Před tím (abych mohl alespoň) bych napsal čárku, ale můžu se mýlit.

Miloslav Černý
14. únor 2021, 11:18

Právě o takovém bez toho fosilního a velkých dožívajících elektráren jaderných nevyjímaje, neboť OZ v celém rozsahu svého max. uplatnění se změnou náročného energetického životního stylu, nejenom že jsou, ale budou se muset stát jediným nejúčinnějším řešením proti stále se zrychlujícího průměrného oteplování v současné době, které probíhá díky vlivu člověka, mající nedozírné následky pro jeho samotného. Je to velký boj o čas, který zatím jasně prohráváme, neustálím nadměrným zbytečným handrkováním.

Chemik
14. únor 2021, 12:08

S tím by se dalo souhlasit. Před tou jednoduchou rovnicí se zatím nikám utéct nedá. Dlouhodobí energetický celkový příjem všeho druhu země nesmí být o moc (řád) větší, než vyzařování do okolního vesmírného prostoru. Jestli nedokážeme sami tuto jednoduchou rovnici vyřešit, nemůžeme očekávat lepších zítřků, ale opak. Soudnému člověku to musí být zcela srozumitelné.

ijn
14. únor 2021, 14:39

o překlepy nejde, jde o systém reálných dějů: 3000l spálené nafty, chcete-li namísto 10MWh (i z OZE) spořebované neemisní energie=elektřiny, jsou lidé nepoučitelní??? Kdo stanovil ceny lokomotiv, elektřiny + emisí, co kdyby byly E-lokomotivy výrazně levnější, nebo provoz podporován z emisní daně???

Juan
14. únor 2021, 18:08

Tempo růstu celosvětové poptávky po ropě by se prý mělo zvyšovat od druhé poloviny letošního roku.

Gail Tverberg to vidí trochu jinak:

https://ourfiniteworld.com/2021/02/03/where-energy-modeling-goes-wrong/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se