Japonsko navzdory sankcím začne poprvé od května odebírat ruskou ropu
Japonsko se připravuje na první dodávku ropy z Ruska za více než půl roku, informuje dnes agentura Bloomberg. Japonsko se připojilo k západním spojencům a uvalilo na Rusko sankce za jeho invazi na Ukrajinu, nepřistoupilo ale k přísným opatřením ohledně nákupu ruských energií. Vláda v Tokiu uvedla, že ruský projekt Sachalin-2 je důležitým zdrojem dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Japonska a dovoz ruské ropy je důležitý pro zajištění stabilního provozu a energetické bezpečnosti.
Do Japonska teď podle údajů o sledování lodí směřuje plavidlo Aframax Zaliv Baikal. Minulý týden bylo naloženo v zařízení Sachalin-2 na ruském Dálném východě, uvedl Bloomberg. Podle údajů o lodní dopravě Japonsko nedovezlo z Ruska žádnou ropu od května.
Dodávka ropy míří do Japonska v době, kdy Moskva zakázala vývoz ruské ropy a ropných produktů těm zahraničním odběratelům, kteří dodržují cenový strop na ruskou ropu. Japonsko minulý měsíc uvedlo, že dodávky z projektu Sachalin-2 budou z cenového limitu vyňaty.
Japonsko od invaze ruských vojsk na Ukrajinu výrazně snížilo dovoz ropy z Ruska, zejména z projektu Sachalin-1. Japonské rafinerie se snažily diverzifikovat dodávky.
Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a Austrálie od 5. prosince zavedly maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu. Japonsko je rovněž členem G7.
Odběratelem nejnovější dodávky z Ruska je japonská společnost Taiyo Oil. Náklad má být vyložen v terminálech v Kikumě a Namikatě.
Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka uvedla, že japonská vláda požádala pojišťovny v zemi, aby na sebe vzaly další rizika a pokračovaly v poskytování pojištění pro přepravce zkapalněného zemního plynu v ruských vodách i pro případ války. Vláda tak reagovala na oznámení pojišťoven Tokio Marine & Nichido Fire Insurance, Sompo Japan Insurance a Mitsui Sumitomo Insurance, že od 1. ledna přestanou nabízet námořní válečné pojištění, které kryje škody na lodích způsobené válkou v ruských vodách.
Japonská vláda chce podle zmíněného úředníka zajistit, aby země i nadále dovážela LNG z ruského projektu Sachalin-2. Komplex na ostrově Sachalin, v němž mají podíly i japonské společnosti, se podílí na dovozu LNG do Japonska devíti procenty.
Mohlo by vás zajímat:
To vyměkli brzy, asi ty výhrůžky od Anglo-Američanů v G7 nebyly dost důrazné. Nebo jim to Anglo-Američané potají dovolili jelikož jejich hlavním cílem je co nejvíce poškodit Evropu , zatímco Japonsko potřebují proti gigantické Číně.
Evropa také brzo vyměkne, až nebude mít ani plyn ani elektřinu. Myslím si, že první bude Německo.
Evropa nevyměkne. Plynové zásobníky jsou jsou naplněné z 83% a cena TTF Jan23 je 82.4 EUR/MWh, cena plynu v Henry Hub Jan23 v USA je cca 17 EUR/MWh i přes velkou zimu, tj skoro 5x méně. Cena plynu nyní klesá, ale klesání má své limity, protože elektřina se nyní vyrábí více z uhlí, i když tak z důvodu emisní povolenky vyjde dráž než z plynu. Na uhlí jsou náklady 160EUR/t+ 74 EUR povolenka = 234 EUR/MWh. Plyn 150EUR+ 36 EUR povolenka = 186 EUR/MWh. Až se usoudí, že je plynu dost, tak se zase bude více plynu pálit na výrobu elektřiny oproti uhlí, takže nějaký obrovský pokles bych u plynu nečekal.
Dnešní situace, kdy jsou zásobníky naplněné ruským plynem, není příliš směrodatná pro to, jak to bude vypadat za rok a hlavně ještě později. Elektřina prostě nebude a občasné zdroje elektřiny to nevytrhnou.
Prostě, cena energie bude tak vysoká, že to bude hodně omezující faktor pro celé hospodářství.
Teď si stěžujeme na Čínu, že jí nemůžeme cenově konkurovat, ale v budoucnosti to bude ještě mnohem horší, protože cena vstupů (energie, suroviny apod., nikoliv platů) v Číně bude mnohem nižší.
Nejsou naplněné zdaleka jen ruským plynem, už od července jsou dodávky ruského plynu na zlomku dřívějších hodnot a přesto se před zimou úspěšně naplnily, dnes jsou zásobníky v EU plné na 83 %, před rokem ještě s ruským plynem to bylo jen 53 %. Tím se dalo strašit ještě loni v létě, dnes už těžko.
Cena elektřiny může být vysoká během zimy, ale nebude celoročně. Část výrob se bude chovat tak ,že v létě pojedou na elektřinu a v zimě na plyn. Ti , co to pochopí nejdříve budou mít z toho nevyšší profit.
Ruský plyn normálně proudí dál přes Ukrajinu na Slovensko, do Rakouska a dále do Itálie. Stejně tak přes TurkStream proudí do Bulharska, do Srbska, do Maďarska. Kdyby rusové přestali tento plyn posílat, tak by měla Evropa opravdu problém a cena plynu by nebyla 5x vyšší než v USA, ale třeba 20x i více.
To těžko, když celkový objem plynu z Ruska do Evropy je už čtvrt roku na pětině původních hodnot a cena plynu je momentálně podobná jako v době kdy proudil ještě relativně normálně. A druhá věc je proč by Rusko chtělo naštvat i ten zbytek evropských zemí (Maďarsko, Srbsko), se kterými má ještě relativně normální vztahy.
Redakční blábol. Japonsko má výjimku z embarga na ropu z projektu Sachalin 2, kde je historicky podílníkem na projektu Mitsubishi a Mitsui. Výjimka se vztahuje na ropu z naleziště Sachalin 2 a může být přepravována jen do Japonska a nesmí být reexportována. Je to stejná výjimka jako Družba pro východní Evropu. Jinak Japonci drží basu se Západem jako nikdo jiný.
Pri cene 1000 m3 plynu z RF v hodnote 350 USD spred vyse dvoch rokov 1MGWh vychadzala na 33,2USD, staci pozerat kolko stoji teraz plyn v prepocte na MGWh a hned je vidno kto tu klame!!!
Cena plynu "spred vyse dvoch rokov" je nám prd platná, protože se plyn dnes nikde nedá koupit za cenu "spred vyse dvoch rokov".
nechapu, jak si to mohou dovolit. Okamzite uvalit sankce na Japonsko a zakazat veskerej dovoz z Japonska.
Takhle to dal nepujde. Zadam sankce !
japonsko je velmi zavisle na dovoze energii a nejaka vojna na ukrajine je pre nich len vzdialeny problem na druhej strane zemegule, ktory sa ich netyka
je to vidiet aj na ich kulture, kde nemaju problem so zobrazovanim nacistickych symbolov, pripadne usporiadavanie priamo pochodov v kostymoch nacistov v uliciach, pre ich kulturu ma swastika iny vyznam
keby nebrali energiu aj od rusakov, tak by sa vratili casovo niekam do obdobia sogunatu tokugawa
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se